Kitaplık mı alacaksınız?

0

Kitaplık seçimi en az oturma ünitelerinin seçimi kadar önemli bir konu. Peki yaşam alanlarının en renkli ve yaşayan detayı kitaplıkları seçerken neleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor?

Mudo Concept.

Evinize kitaplık alırken dikkat etmeniz gereken noktaları birkaç başlık altında toplamak mümkün.

Mekan: Kitaplığı hangi mekanda kullanacağınız önemli bir konu. Salonunuzda kullanacağınız kitaplık ile genç odasında kullanacağınız kitaplığın modelleri arasında farklar olacaktır. Genç odası için oda takımının içinde yer alan modeller yeterli olabilir. Yatak odanızda bir kitaplık düşünüyorsanız, bu alan size ait olduğu için dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz. Salonda modern raf sistemlerini tercih edebilir ya da kitaplığınızı işlevselliğinin yanı sıra dekoratif bir unsur olarak da değerlendirebilirsiniz. Salonunuzun bir köşesinde oluşturduğunuz küçük bir çalışma köşesinde ise minik ebatlarda bir kitaplık seçebilirsiniz.

Raflar: En büyük kitaplarınızın yükseklik ve derinliğini ölçün, kitaplığınızın raf ölçülerini bu kitaplarınıza göre ayarlayın. Uzun kitaplarınız için kitaplığınızın en üst rafını ayırabilirsiniz.

Ölçü: Önemli olanın kitaplığınızı koyacağınız alan olduğunu unutmayın. Koyacağınız mekanda boş bir köşe alanınız varsa ilk önce o alanın ölçülerini almalısınız. Böylelikle bu alanı da değerlendirmiş olursunuz. Eğer bu ölçüleri almadan satın alırsanız, kitaplığınız koyacağınız yere sığmayabilir. Koyacağınız alanın yakınında kapı varsa onun açılma durumunu da mutlaka göz ününde bulundurmalısınız. Ayrıca geniş mekanlarda daha hacimli, gösterişli ve tasarım modellere yönelebilirsiniz ancak dar alanlarda ince hatlı, sade tasarımları tercih etmeniz gerekebilir. Dar mekanlar için boydan boya raf sistemleri oldukça modern, hem de ideal bir tercihtir. Geniş mekanlarda ise sade ve zarif raf sistemleri, mekanda gereksiz boşluklar oluşturabilir, bu nedenle bu alanlarda raf, bilgisayar ya da çalışma masası, CD’lik gibi tasarımları da kapsayan detaylı bir model kullanabilirsiniz. Odanın tek duvarını kaplayan büyük bir kitaplık alırsanız, mekanın olduğundan küçük görünmemesi için gövdesinin duvarınızla aynı renkte olmasına dikkat edin.Raflı kapaklı modeller, dar mekanlar ve oturma odaları gibi günlük alanlarda, dar, geniş, mini gibi çok çeşitli ebat seçenekleriyle kullanılabilir

Malzeme: Kitaplığınızın doğal malzeme olmasını istiyorsanız sedir, ceviz, iroko, tik, maun gibi koyu renkli ağaçların çam, huş, akçaağaç gibi açık renkli ağaçlardan daha dayanıklı olduğunu göz önünde bulundurun. MDF kitaplıklar da kontrplak olanlara göre daha dayanaklıdır. Alırken kitaplığın küçük bir aksesuar olmadığını göz önünde bulundurun. Kaliteli bir modeli senelerce kullanabilirsiniz. Bu nedenle kitaplık sisteminde kullanılan metal ve dikmelerde A1 kalite; raf sistemlerinde 1. sınıf mobilya suntalarının kullanılmış olması önemlidir. Ayrıca meşe ya da ceviz kaplama kitaplıklarda kalitenin göstergeleri arasındadır.

Kitaplığı nasıl düzenlemeli?
Hiçbir stili olmayan dağınık bir kitaplığı kim ister ki? İşte size kitaplığınızı hoş bir görünüme kavuşturacak birkaç öneri…
– Rafları doldurmaya aşağıdan yukarıya doğru başlayın. En alttaki rafa en uzun ve en ağır kitaplarınızı yerleştirin. Bir sonraki rafa içine kağıt, TV kumandası, DVD gibi eşyalarınızı koyabileceğiniz kapaklı saklama kutuları koyabilirsiniz.
– Orta raf seri kitaplar, seyahat rehberlerini veya favori yazarlarınıza ait kitap koleksiyonlarınızı koymanız için idealdir. Kitaplarınızı dik tutmak için vazo gibi ağır nesnelerden yararlanabilirsiniz.
– Bir sonraki rafa vazo, heykel ve mumluk gibi birkaç aksesuarınızı simetrik olarak yerleştirebilirsiniz.
– Üst rafa ise fazla ağırlık yapmayan ve görünümü dengeleyen ince kitplarınızı koyabilirsiniz.

Kelebek.

Sherwood.

Tepe Home.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.