Kişisel dokunuşlarla evinize mevsim tazeliği katın

Son güncelleme:

Bahar ve ardından yaz mevsimiyle beraber yükselen yenilenme hissi, yaşam alanlarına da sirayet ediyor. Böylece küçük birkaç dokunuşla evlerin de makyajını tazeliyoruz.

Etrafa yayılan tazeliğin kokusu, açan çiçeklerin ışıltılı renkleri, yemyeşile uyanan doğa ile beraber bizler hafiflerken, bahar yaşam alanlarımızda da küçük bir harekata öncülük ediyor. Şimdi kişisel dokunuşlarla işi fazla abartmadan evleri tazeleme zamanı.

KOKULARDAN İLHAM ALIN

Hep söylediğimiz gibi yaşam alanlarının havasını tazelemenin en kolay yollarından biri ev kokuları. Özellikle doğayı çağrıştıran çiçek, orman ve deniz kokuları bu mevsimde önerilen kokulardan. Ama koku seçerken nasıl bir alan kullanacağınız önemli. Çünkü dar ve fazla havadar olmayan ortamlarda yoğun aromatik kokular ağır gelebilir.

Kötü koku moleküllerini nötrleyen son teknoloji hava ferahlatıcı spreyler özel püskürtme sistemiyle evin uzun süre hoş kokmasını sağlıyor. Ayrıca sadece kapı açılıp kapandığında aktive olarak kokuyu boşa harcamayan yeni nesil salınım aparatları da 30 gün boyunca odaların mis gibi kokmasını sağlıyor.

BİRAZ DA RENKLENİN

Köklü bir yenilenme yerine sadece tek bir şeyi değiştirerek de mevsim tazeliğini hissedebilirsiniz. Bunu yaparken elbette uzun süre kullanacağınız tarzda seçimler yapmaya da dikkat edin. Mesela kanepeyi yenilemeyi planlıyorsanız bunu çarpıcı bir renkle değiştirin.

Yeni sezonun öne çıkan ama her zaman rahatça kullanabileceğiniz renklerinden somon pembe, kantaron sarısı ya da gök maviyi deneyebilirsiniz. Eğer bu kadar cesur değilim diyorsanız sadece aksesuarlarınızı bu tonlarda seçmek de işe yarar.

wohnungideen.com

Bahar ve yaz ayları için paletin parlak ve canlı tonlarını seçen renk uzmanlarına kulak verin. Ama bunu yaparken değiştirdiğiniz şeyleri uzun süre kullanacağınızı da unutmayın. Mesela salonun hacimli parçası kanepeyi nar çiçeği tonunda yapacaksanız bunu doğal malzeme ve renklerle kombinleyin.

YENİLENMEK İÇİN 5 ADIM

  • 1. Ev zeminine ahşap parke hakimse doğru seçilmiş bir kilim oda atmosferini hızlıca tazeler. Bu sezon renkli, modern-etnik desenler çok moda. Ayrıca siyah ve beyaz çizgiliden etniğe, geometriden Hint işlemelerine kadar pek çok seçenek var. Kasvetli kış aylarından sonra renk evinize iyi gelecektir.
  • 2. Odanın ışık alan geniş duvarına bir ayna asın. Bu çok basit bir uygulama gibi gelebilir, ama parlak gün ışığını içeriye taşıyarak evin tümünde baharın aydınlık hissini kolayca yaşayabilirsiniz.
  • 3. En sevdiğiniz fotoğrafınızı sanatsal bir tabloya dönüştürmeyi deneyin. Nasıl mı? Fotoğrafınızı siyah beyaz olarak yüksek çözünürlükte taratın ve bilgisayara atın. Üzerine farklı uygulamalarla desenler, arka plana bir manzara resmi yapıştırın, ki bu artık cep telefonu ile de yapılabiliyor, en son hepsini tek bir karede birleştirip kullanacağınız çerçeve ölçüsünde baskı alın. Bunu farklı fotoğraflara da uygulayarak kolaj yapabilirsiniz.
  • 4. Açık raflar kullanıyorsanız üzerinde ne varsa hepsini kaldırın. Bir adım geriye gidin ve gözünüzde baharın capcanlı renkleriyle yeniden dekore edin. Mesela nar çiçeği bir vazo içinde beyaz papatyalar, yanında gelişigüzel toplanmış küçüklü büyüklü rengarenk biblolar, sarı metal bir çerçeve, arada kitaplar ve düzen sihirbazı hasır sepetler…
  • 5. Sezonun trendlerinden esinlenin. Tropik desenler, metalik detaylar, ananas ve flamingo baskılar, zanaatkar el işçiliği, koyu renk ahşapla buluşan parlak tonlar, ultra violet, popart, yeni globalizm…

Salon bitkileri nelerdir? En popüler 10 iç mekan bitkisi

https://www.evimdergisi.com.tr/salon-bitkileri-nelerdir-en-populer-10-ic-mekan-bitkisi/

3 farklı salon tipi ve 3 yerleşim önerisi