salon

3 farklı salon tipi ve 3 yerleşim önerisi

Son güncelleme:

Salonunuz için fikir mi arıyorsunuz? 3 yerleşim önerisini Evim Dergisi arşivinden derledik…

Dar ve uzun, küçük ama kare ya da tamamen açılı…

Kentsel dönüşümle birlikte değişen salon metrekareleri ve formları yeni yerleşim önerilerini de beraberinde getiriyor. Biz de, sık karşılaşılan üç plandan yola çıkarak üç farklı salon kurguladık. Size de ilham verebilir.

BİRDEN FAZLA AMACA HİZMET EDEN YERLEŞİM

Yeni nesil salonlar tıpkı burada olduğu gibi içinde farklı ihtiyaçları aynı anda karşılayan köşeler barındırıyor, misafir ve oturma odası gibi iki amacı tek mekanda çözümlüyor:

– Kareye yakın planlı misafir bölümü üçlü, ikili ve tekli koltukla düzenlenebilir.

3 farklı salon tipi ve 3 yerleşim önerisi

– Eğer genişçe bir oturma birimine ihtiyaç varsa L kanepe ve bir ya da iki tekli koltuk da aynı işlevi görür.

– Böyle bir planda çoklu sehpalar ihtiyaçları pratik olarak çözümler.

– Misafir kısmını ferah ve aydınlık göstermek için pencere karşısındaki duvarın bir kısmını ayna kaplayarak hacimlendirebilirsiniz.

– Misafir ve oturma bölümlerini ayırmak için koltuklarda, halıda ve mobilyalarda farklı renkler, doku ve malzemeler seçin.

– Yataklı bir kanepe de yatılı misafir ihtiyacınızı çözümler.

DAR, UZUN VE SIKIŞIK ALANLAR

dikdörtgen salon
Ikea.

Ev dekorasyonunun en keyifli kısmı yaşadığınız alanları anlamak, daha verimli hale sokmak için çözümler üretmek bunları uyguladıktan sonra içinde yaşamaktır. Her ev, ölçüleri dahilinde özel ve farklı kullanım imkanları sunar. Bunları ortaya çıkaracak bir plan uygularken ve uygun ürünler seçerken kişisel tercihlerinizi de göz önünde bulundurarak çok yönlü düşünmelisiniz.

Özellikle kentsel dönüşüm sonrası büyük şehirlerde yenilenen evlerin en büyük sorunlarından biri de değişen ana yaşam alanı ölçüleri ve formları. Artık çok daha kompakt bir sistemde yaşam imkanı sunan evlerde salon planlaması da önem taşıyor. Eğer buradaki gibi dar ve uzun bir salon planınız varsa:

3 farklı salon tipi ve 3 yerleşim önerisi

– İnce hatlı ve alanı kapatmayacak büyüklükte, yani fazla hacimli olmayan ürünler seçin.

– Salonun en büyük parçası bir televizyon ünitesi ya da bir büfeyse bunu mekanın en geniş duvarına dayayarak kullanın.

– Bolca misafir ve arkadaş ağırlamak gibi alışkanlığınız varsa ekstra oturma alanı yaratan mini tabureli sehpalar, iç içe geçen ürünler her zaman ilk tercihlerinizden olsun.

– Oturma alanı ile iç içe geçen yemek alanınız varsa geniş kısmı oturmaya ve dar bölümü yemeğe ayırın. Böylece açılır kapanır bir masa ve sandalye/koltuk kombiniyle işlev kazandırabilirsiniz.

TAMAMEN AÇILI DUVAR VE PENCERELER

Açılı salon dekorasyonu
decoronadime.com

Modern tasarımlı binaların ilginç cepheleri evin içinde kullanımı zor alanlar yaratabiliyor. Örneğin dışarıdan çok modern ve sıra dışı görünümlü kavisli cepheler evin salonunda çok da işlevsel olmayabiliyor.

– Eğer kavisli kısım pencere bölümüyle sınırlıysa bu alanda şık bir iki kişilik köşe planlanabilir.

– Kavisli duvarları depolama amaçlı kullanmak akıllıca. Ancak size önerimiz bir marangozla çalışarak özel üretim mobilyalar yaptırmanız. Bu, alanı daha verimli kılacaktır.

– Açılı köşe kanepeler ve yuvarlak koltuklarda bu sorunu çözmeye yardımcı dekoratif ve işlevsel ürünler.

– Genellikle açık planlı yaşam sunan bu tarz mekanlarda alan geçişlerini parke/seramik, ahşap/metal gibi farklı zemin ve dekorasyon malzemeleri kullanarak vurgulayabilirsiniz.

Hangi tip salon nasıl dekore edilir? Sizin salonunuz hangisi?

https://www.evimdergisi.com.tr/sizin-salonunuz-hangisi/