Kış sofralarının stili nasıl olmalı? Uzmandan öneriler

Bazen bir masanın etrafında zaman nasıl geçti anlamazsınız. Ya sohbet çok tatlıdır ya da öylesi zevkle hazırlanmış bir sofradır ki konuklarınızın gözleri kamaşır. Davetkar kış sofraları için stil önerileri ve yaratıcı fikirlerle bu anları daha da eşsiz kılabilirsiniz.

KIŞ SOFRALARININ STİLİ NASIL OLMALI?

Kış sofralarının stili nasıl olmalı?
 • Ahşap servisler, dokulu seramikler, boyası çıkmış yüzeyler ve oksitli görünüm, kış sofralarına en çok yakışan malzemelerden. Tonları itibariyle de sıcaklığın dozunu artırırlar.
 • Bembeyaz karın büyülü havasını sofranıza taşımak için kar taneleri, dekoratif gümüş objeler, parlak yüzeyli metaliklere masanızda yer verin.
 • Ham malzemelerin önderliğinde, dağ evlerinden ilham alan rustik sofralar aslında kış mevsiminin sıcak iç mekan atmosferini bize en çok hissettiren stil.
 • Kış sofraları sadece iç mekanlarda mı kurulu? Hayır. Doğanın tam ortasında, orman temalı bir kış sofrasında ahşabın ve doğal malzemelerin sıcaklığını davetlilere sonuna kadar hissettirebilirsiniz.
 • Nar, ceviz gibi gerçek meyvelerden dekoratif aranjmanlar kış sofralarının hiç kuşkusuz en iyi tamamlayıcılarından.
 • Zümrüt, safir, yakut gibi mücevher tonlarının en koyu tonları sofralarınızda da dramatik etki yaratabilir. Ahşap bir masa üzerinde çarpıcı sonuçlar elde edebilir veya ahşap görünümlü kumaş kullanabilirsiniz.
 • Koyu renk servislerden hoşlanmayanlar için ideal bir tema olabilir. Parlak beyaz yemek takımlarını, koyu renk bir fonda pembe çiçeklerle bir arada kullanarak da davetkar bir atmosfer elde edebilirsiniz.
 • Kış mevsimi kahve tonları ile adeta özdeşleşmiş gibidir. Bu sebeple masanızda kahve, kestane ve çikolata tonlarına yer verebilirsiniz. Hatta gerçek kahve çekirdeği, kestane ve çikolata ile de masanızı dekore edebilirsiniz.
 • Masanızda bol bol doku kullanın. Çuvaldan masa bandı, örgü dokulu mumlar, hasır dokulu çatal-bıçak gibi her şeyde doku kullanabilirsiniz.
 • Karıştırın! İlla ki kışlık bir set almak zorunda değilsiniz. Elinizdekileri dönüştürerek, kumaşlarla kaplayarak da kış kostümü giydirebilirsiniz.
 • Kışa özgü bitki ve çiçeklere masanızda yer verebilirsiniz. Örneğin çin elması, çam ağacı dalları, kokinalar gibi…

UZMANDAN ÖNERİLER…

Kış sofralarının stili nasıl olmalı?

Kış sofralarının stili nasıl olmalı? sorusunun yanıtını Yemek ve Dekorasyon Stilisti Gamze Bursa anlattı.

Kışın, kurduğum sofralarda farklı stiller kullanmayı seviyorum. Siz konuklarınızın tarzına göre, kışın sofra hazırlarken klasik ve şık bir stil tercih edebilirsiniz. Gümüşleri, beyaz ve siyah gibi düz renkli tabak, şamdan ve mumlarla birlikte kullanabilirsiniz. Ama bu demek değil ki bu klasik atmosfere yaratıcı ve sofranızı bir tiyatro atmosferi havasına sokacak farklı fikirler ilave etmeyeceksiniz…

SOFRANIN ORTASINI SÜSLEYİN

Ben genellikle soframın ortasına mum ve çiçek koymayı seviyorum. Çiçeklerimi kışın daha çok bordo, kırmızı, turuncu tonlarında seçip aralarına kuru dallara veya çubuklara geçirdiğim mandalina, lime, limon, minik patlıcan, çeri domates gibi sebze ve meyveler ilave ediyorum. Farklı boylarda şamdanlara çiçeklerimin tonlarına uygun mumlar yerleştiriyorum.

İlginizi çekebilir: Sofra sunumlarında kullanılabilecek çiçekler

Soframın ortasında yükseklik sağlamak için, kapaklarını soframa eşlik eden tonlarda duvar kağıdı veya kumaşla kapladığım kitapları yerleştiriyorum. Böylece objelerimi yerleştireceğim farklı yüksekliklere sahip oluyorum.

Sofranızda daha çarpıcı bir hava yakalamak için peçetelerinizi çarpıcı tonlardan seçip şarap bardaklarınızın içine yerleştirebilirsiniz. Bu tip sofralarda ben iki farklı Amerikan servisini -dikdörtgen ve yuvarlak bir arada kullanıyorum. Birbirini tamamlayan tonlar olursa sofra çok gösterişli duruyor.

İlginizi çekebilir: Hangisi senin sofra stilin? 3 farklı stil: Klasik, naturalist, provans

DOĞAL TEMALI BİR SOFRA

Diğer bir önerim de daha doğal temalı bir sofra hazırlamanız. Sandalyelerinizi yapay postlar ile süsleyip sofranızı ağaç kütükleri ve ahşap servislerle donatmanız. Aksesuar olarak kozalak, hayvan figürleri, ahşap servisler, ahşap tepsiye yerleştirilmiş iri mumlar kullanmak size, bir dağ evinde şömine karşısında yemek yiyormuşçasına bir atmosfer sağlayabilir. Bu tip sofralarda kareli ve yünlü kumaş masa örtüleri tercih edebilirsiniz. Keçe veya el örgüsü Amerikan servisleri çok yakışır. Hatta su bardaklarınızı veya sürahinizi kullanmadığınız kazaklarınızın kollarını keserek süsleyebilirsiniz.

Evde pide yapımı: Kolay pide tarifi ile sofralarınız renklensin

Yılbaşında doğa ve doğallık, sofralarınızda ve hediyelerinizde olsun