Kış bitkileri için alternatif saksı fikirleri

Alternatif saksı fikirleriyle daha dekoratif kıldığımız kış bitkilerinin bakımını, işin uzmanı Cem Botanik’ten dinledik.

KIŞ BİTKİLERİNİ FİNCANDA SERGİLEYİN

Fincan saksı

Kahve fincanları ya da fincan görünümlü saksılar Erica bitkisini sergilemenin en şirin yollarından biri. Erica, iklim olarak dış mekan bitkisidir, ılıman ortamları sever, aşırı soğuktan hoşlanmaz. Genellikle bodur bitki olarak bilinir. Toprağı nemli olacak şekilde sulanmalıdır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Saksıda lavanta bakımı nasıl yapılır? Lavanta saksıda yetişir mi?

KIŞ BİTKİLERİNİ BİBLOLARDA SERGİLEYİN

Biblo saksı

Dekoratif bibloları saksı standı gibi kullanabilir ve içine de Kalanchoe bitkisi ekebilirsiniz. Kış günlerine neşe ve enerji katan bu bitki, direkt güneş sevmese de ışığı görmeye ihtiyaç duyar. Ne sıcak, ne soğuk sever, ılık hava şartları bitkinin kendini iyi hissetmesini sağlar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?

KOVADA BİTKİLERİ SERGİLEYİN

Galvaniz kovalar vintage stilden vazgeçemeyenler için çiçekleri sergilemenin en şık yollarından biri. İçine koyabileceğiniz Guzmania, bodur bir iç mekan bitkisidir. Aydınlık ve güneşli ortamlarda yaşar. Toprağı kurudukça sulanmalıdır. Çiçeğini uzun süre muhafaza eder.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Guzmanya çiçeği nasıl dikilir? Bakımı, sulaması ve çoğaltılması

SEPETTE SERGİLEYİN

Rustik bir görünüm elde etmenizi sağlayan hasır sepetlere çok yakışan Poinsettia, Atatürk çiçeği olarak da bilinir. Yılbaşının simgesi bir iç mekan bitkisidir. Bol aydınlık ortamları sever. Toprağı nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Kırmızı yaprakları bittikten sonra bitkide budama yapılmalı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Atatürk çiçeği bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır? Püf noktalar

Kilden saksı yapımı: Kilden askılı saksı nasıl yapılır?