Kiralık evlere deko-öneriler

0

Belki mülkiyeti size ait değil; ama burası yaşadığınız ev! Onu güzelleştirmek için, içiniz içinize sığmıyor, ama evi boşaltırken de depozitonuzu geri almak istiyorsanız bu önerilere dikkat!

BOYA İLE DEKORE EDİN Badana yapma konusunda herhangi bir kısıtlamanız bulunmuyorsa bir evi dönüştürmek için en hızlı etkiyi boya ile elde edersiniz. Mesela yamuk bir duvarı düz göstermek için koyu renkli boya kullanabilirsiniz. Ayrıca derinlik hissi yaratmak isterseniz perde ve kapıları da seçtiğiniz boyanın renginde devam ettirebilirsiniz.

KULPLAR Mutfak ve banyo dolapları, gömme dolaplar… Bunları değiştirme şansınız yok ama kulplarını evet. Kulplar bir mobilyanın çehresini büyük ölçüde değiştirebilir. Benzer şekilde kapı kulplarını da değiştirebilirsiniz.

DUŞ ALANI Duş perdelerinizi yenileyerek bile banyonun havasını değiştirebilirsiniz. Ev sahipleri çoğu kez duşakabin, küvet gibi yenilikleri masraflı bulur. Bu durumda banyonun havasını çarpıcı bir duş perdesi ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

DUVAR KAĞIDI Bomboş duvarlar pek çoğumuz için çok sıkıcı. Üstelik bir eve ruhunu katan en önemli detaylardan biri de duvarlar. Kolaylıkla uygulanabilen ve sökülebilen yeni nesil duvar kağıtları ise evinize aradığınız kimliği katmanız konusunda öncülük ediyor.

DUVAR KAĞIDI YAPAMIYORSANIZ… Sevdiğiniz duvar kağıdı ve tekstilleri çerçeveler içine yerleştirerek güçlü yapışkanlarla duvara sabitleyebilirsiniz. Ayrıca cırt cırtlı bantlar da ağır tabloları tutma konusunda iddialı bir çözüm.

AYDINLATMA Bir evin ambiyansını değiştirme konusunda unutmayın ki en önemli silahlarınızdan biri aydınlatmalardır. Yaşam alanlarının aydınlatmasını sadece avize ile sınırlandırmayıp abajurlar da ekleyebilirsiniz. Benzer şekilde lambaderlerde yerden aydınlatma seçenekleri olarak evin atmosferini güzelleştirir.

PERDELER Mevcut kiralık evinizde jaluzi, stor gibi perde alternatiflerini desenli güneşlikler ve tüllerle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca fon perdeler bir mekanın dekorasyonunu değiştirmede büyük rol oynar. Bütçe dostu alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

YAŞAYAN DEKORLAR Canlı çiçekler! İri yapraklı her dem yeşil iç mekan bitkileri bir yaşam alanını dönüştürmenin en pratik yollarından biri. Aidiyet duygusunu perçinleyen en önemli hislerden biri, bir evde yaşanmışlık hissini artırmaktır.

KULLANIŞSIZ NİŞLER Kullanışsız nişlere raflar takarak onlara fonksiyonel işlev kazandırabilirsiniz. Üstelik raflar çok da pahalı olmadıkları için evi boşaltırken bırakabileceğiniz de detaylar arasında yer alır. Ayrıca bu nişleri boyayarak ve aydınlatma takarak da mekanın havasını değiştirmeniz mümkün.

SERGİLEYİN Modüler raf üniteleri koleksiyonlarınızı, sevdiğiniz eşyaları sergilemenin ideal yollarından. Bu da bir mekanı kişiselleştirmenin pratik yollarından. Küçük plakalar kestirebilir, duvarda kendi raf kombinasyonlarınızı da yaratabilirsiniz.

FRANSIZ DUVARLAR Strafor kartonpiyer ile Fransız duvar yapabilir ya da onları bordür gibi kullanarak bir duvarı ortadan ikiye bölebilirsiniz. Bir rengin açıklı koyulu iki farklı tonuna boyayarak duvarlarınızı baştan yaratabilirsiniz.

ESKİ BEYAZ EŞYALAR Eğer taşındığınız evdeki beyaz eşyalar demirbaş ama çok eski ise (örneğin paslı olabilir) onları yapışkanlı folyo ile dilediğiniz gibi kaplayabilirsiniz. Mesela krom görünümlü yapışkanlı folyolar metalik beyaz eşyalar elde etmenizi sağlayabilir. Diyelim ki mutfak dolapları huş rengi, beyaz eşyalarınızı ahşap görünümlü folyolar ile kaplayarak ankastre beyaz eşyalar gibi görünmesini bile sağlayabilirsiniz.

FOTOĞRAF: IKEA

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.