Kiralık ev dekorasyonu
Ikea

Kiralık ev dekorasyonu için 12 öneri

Son güncelleme:

Kiralık ev dekorasyon fikirleri mi arıyorsunuz? Sizler için 12 maddede yapabileceğiniz önerileri sıraladık. İster boya ile, ister dekoratif ürünlerle yaşadığınız evin dekorasyonunu değiştirmek mümkün. Kiralık ev dekorasyonunda eve ait mobilyaları değiştiremezsiniz ama üzerinde ufak farklılıklar oluşturabilirsiniz.

Belki mülkiyeti size ait değil; ama burası yaşadığınız ev! Onu güzelleştirmek için, içiniz içinize sığmıyor, ama evi boşaltırken de depozitonuzu geri almak istiyorsanız bu önerilere dikkat!

BOYA İLE DEKORE EDİN

Kiralık evinizde badana yapma konusunda herhangi bir kısıtlamanız bulunmuyorsa bir evi dönüştürmek için en hızlı etkiyi boya ile elde edersiniz. Mesela yamuk bir duvarı düz göstermek için koyu renkli boya kullanabilirsiniz. Ayrıca derinlik hissi yaratmak isterseniz perde ve kapıları da seçtiğiniz boyanın renginde devam ettirebilirsiniz.

KULPLAR

Mutfak ve banyo dolapları, gömme dolaplar… Bunları kiralık evde değiştirme şansınız yok ama kulplarını evet. Kulplar bir mobilyanın çehresini büyük ölçüde değiştirebilir. Benzer şekilde kapı kulplarını da değiştirebilirsiniz.

DUŞ ALANI

Duş perdelerinizi yenileyerek bile banyonun havasını değiştirebilirsiniz. Ev sahipleri çoğu kez duşakabin, küvet gibi yenilikleri masraflı bulur. Bu durumda banyonun havasını çarpıcı bir duş perdesi ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

DUVAR KAĞIDI

Bomboş duvarlar pek çoğumuz için çok sıkıcı. Üstelik bir eve ruhunu katan en önemli detaylardan biri de duvarlar. Kolaylıkla uygulanabilen ve sökülebilen yeni nesil duvar kağıtları ise evinize aradığınız kimliği katmanız konusunda öncülük ediyor.

DUVAR KAĞIDI YAPAMIYORSANIZ…

Kiralık ev dekorasyonu için sevdiğiniz duvar kağıdı ve tekstilleri çerçeveler içine yerleştirerek güçlü yapışkanlarla duvara sabitleyebilirsiniz. Ayrıca cırt cırtlı bantlar da ağır tabloları tutma konusunda iddialı bir çözüm.

KİRALIK EVDE AYDINLATMA

Bir evin ambiyansını değiştirme konusunda unutmayın ki en önemli silahlarınızdan biri aydınlatmalardır. Yaşam alanlarının aydınlatmasını sadece avize ile sınırlandırmayıp abajurlar da ekleyebilirsiniz. Benzer şekilde lambaderlerde yerden aydınlatma seçenekleri olarak evin atmosferini güzelleştirir.

PERDELER

Mevcut kiralık evinizde jaluzi, stor gibi perde alternatiflerini desenli güneşlikler ve tüllerle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca fon perdeler bir mekanın dekorasyonunu değiştirmede büyük rol oynar. Bütçe dostu alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

YAŞAYAN DEKORLAR

Canlı çiçekler! İri yapraklı her dem yeşil iç mekan bitkileri bir yaşam alanını dönüştürmenin en pratik yollarından biri. Aidiyet duygusunu perçinleyen en önemli hislerden biri, bir evde yaşanmışlık hissini artırmaktır.

KİRALIK EVLERDE KULLANIŞSIZ NİŞLER

Kiralık ev dekorasyon fikirlerimizden biri de nişleri görünmez hale getirmek. Kullanışsız nişlere raflar takarak onlara fonksiyonel işlev kazandırabilirsiniz. Üstelik raflar çok da pahalı olmadıkları için evi boşaltırken bırakabileceğiniz de detaylar arasında yer alır. Ayrıca bu nişleri boyayarak ve aydınlatma takarak da mekanın havasını değiştirmeniz mümkün.

SERGİLEYİN

Modüler raf üniteleri koleksiyonlarınızı, sevdiğiniz eşyaları sergilemenin ideal yollarından. Bu da bir mekanı kişiselleştirmenin pratik yollarından. Küçük plakalar kestirebilir, duvarda kendi raf kombinasyonlarınızı da yaratabilirsiniz.

FRANSIZ DUVARLAR

Strafor kartonpiyer ile Fransız duvar yapabilir ya da onları bordür gibi kullanarak bir duvarı ortadan ikiye bölebilirsiniz. Bir rengin açıklı koyulu iki farklı tonuna boyayarak duvarlarınızı baştan yaratabilirsiniz.

ESKİ BEYAZ EŞYALAR

Eğer taşındığınız evdeki beyaz eşyalar demirbaş ama çok eski ise (örneğin paslı olabilir) onları yapışkanlı folyo ile dilediğiniz gibi kaplayabilirsiniz. Mesela krom görünümlü yapışkanlı folyolar metalik beyaz eşyalar elde etmenizi sağlayabilir. Diyelim ki mutfak dolapları huş rengi, beyaz eşyalarınızı ahşap görünümlü folyolar ile kaplayarak ankastre beyaz eşyalar gibi görünmesini bile sağlayabilirsiniz.

FOTOĞRAF: IKEA

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ

DEKORASYON ÖNERİLERİ EVİM’DE

Daha fazla dekorasyon önerisi, küçük ve büyük evler için fikirler, oda dekorasyonları ve daha pek çok konu için “Dekorasyon” sayfamıza göz atabilirsiniz.