Evinizi bir profesyonel gibi dekore etmenin yolları

Son güncelleme:

Ev dekorasyonu herkes için önemli. İnce dokunuşlarla doğru dekorasyonun nasıl oluşturulacağı ise birkaç adım ile öğrenilebilir. Küçük ev ya da büyük ev fark etmeksizin dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıyoruz.

Evinizi bir profesyonelin elinden çıkmış gibi dekore etmek istiyorsanız, basit dekorasyon kurallarını uygulayarak stilinizi yansıtmanız yeterli.

DEKORASYONDA FAZLA UYUM, AMATÖR BİR GÖRÜNÜM YARATABİLİR

Bir mobilya mağazasına gidip aksesuarından halısına komple bir oda takımını kolayca seçip, evinize götürebilirsiniz. Ancak bu durumda eviniz bir “showroom”u andırabilir, bir diğer deyişle çok sıkıcı olabilir. Asıl problem aldığınız takımın evinize göre üretilmiş olmamasıdır, bir mobilyacıda ya da katalogda hoş görünen bir takım evinize ve evinizin boyutlarına hiç uygun olmayabilir.

DEKORE EDERKEN RENKLERİ İYİ HARMANLAYIN

Renklerin mutlaka birbirine uyumlu olması gerekmez ama iyi bir şekilde harmanlanmaları gerekir. Profesyonel bir dekorasyon için aynı rengin farklı tonlarını kullanmayı deneyin. Aynı şekilde iki koyu, zıt rengi kullanabilirsiniz. Şık bir görünüm için tüm odayı beyaz ve gri gibi naturel ton çeşitleriyle dekore edebilirsiniz.

KENDİ STİLİNİZİ YANSITIN, ACELE ETMEYİN

Evinizi mükemmelleştirmeyi değil, kendi stilinizi yansıtmayı, size uygun ambiyansı yaratmayı hedefleyin. Bir ev  zamanla olması gerektiği görünümü alacaktır. Bir odayı iki günde ya da koca bir evi birkaç haftada yenileyebilirsiniz. Ancak bir evi yavaş yavaş istediğiniz görünüme kavuşturmak ve bu sürece dahil olmak çok daha keyifli olacaktır.

GEREKSİZ EŞYALARDAN UZAK DURUN

“Amatör dekoratörlerin” en fazla yaptığı hatalardan biri düzenlemeyi bir sürü küçük eşya ile doldurmaktır. Ne kadar  az, o kadar çok kuralı dekorasyonda fazlasıyla geçerlidir. Odak oluşturan tek bir eşya, düzenlemeyi dağınık gösteren birçok minik eşyadan daha iyi sonuç verecektir.

SIRADAN DEĞİL, ORİJİNAL PARÇALAR SEÇİN

Sıradan aksesuarlardan uzak durun, kendi stilinize uygun aksesuarları seçin. Eğer odanız için bir aksesuar seçecekseniz, odadaki tek aksesuar olacakmış gibi davranın ve sizin için bir anlam ifade edip etmediğin sorgulayın. Sizin için anlam taşımıyorsa kullanmayın.

MEKANI DARALTACAK BÜYÜKLÜKTE MOBİLYALAR ALMAYIN

Odaya göre büyük mobilyalar kullanmak sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Bu tarz büyük mobilyaların kullanımı yatağınıza ulaşmanızı zorlaştırabilir ya da salonunuzu engelli koşuya dönüştürebilir. Eğer düzenlemenizde fazla girinti-çıkıntı olduğunu düşünüyorsanız eşyalarınızı yeniden düzenlemeli, mobilyalarınızın yerini değiştirmelisiniz.

RETRO-STİL

ODAK NOKTASI NEDEN ÖNEMLİ?

Her odanın bir odak noktası olmalı. Öncelikle bu kararı verdikten sonra odanızın geri kalanını odak noktasını tamamlayacak şekilde dekore edin. Unutmayın medya odası gibi özel bir oda düzenlemiyorsanız televizyonun hiçbir zaman odak noktası olmasına izin vermeyin.

ALANLARINIZI İHTİYAÇLARINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRİN

Bir odanız yemek odasına benziyor diye o odayı bu amaçla kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer yemek odasına ihtiyacınız yoksa bu odayı bir çalışma odasına ya da hobi odasına dönüştürebilirsiniz. Unutmayın güzel bir ev müzeye benzememeli, aksine sizi ve sizin yaşam stilinizi yansıtmalı. En son ne zaman kullandığınızı hatırlamıyorsunuz o odayı elden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

KENDİ İŞİNİZE YARAYACAK ŞEKİLDE DÜZENLEYİN

Başkalarında gördüğünüzü değil, kendi işinize yarayacak düzenlemeyi yapın. Her hobi odasında büyük bir masa olması gerekmez. Bu odada daha çok kitap ve dergi karıştırıyor ya da örgü örüyorsanız odaya birkaç tane rahat koltuk yerleştirmek daha çok işinize yarayacaktır.

İlk eve alınması gerekenler