9 farklı mükemmel yatak odası stili ve özellikleri

Kataloglarda gördüğünüz mükemmel düzenlenmiş o yatak odasına kavuşmanın sırrı, doğru karışımları bulmakta ve bunları uygulamakta gizli.

Yatak odası, dekoratif tekstiller ve nevresim takımları satan pek çok markanın kataloğunda gördüğünüz o mükemmel tasarlanmış, renk ve stil bütünlüğü olan, ahenkli yatak odaları hayal değil. Ancak işin bazı püf noktalarını ve uygulama hilelerini bilmekte fayda var.

ÇİZGİ FARKI

Bazı desenler vardır ki kullanıldığı mekanda çok romantik ya da fazla maskülen bir hava yaratır. Oysa çizgi ve puantiye desenleri daha çocuksu olmakla birlikte hem erkeğe, hem de kadına hitap eder. Çizgili nevresim takımınızı içindeki en belirgin rengi baz alarak düz yastıklarla kombinleyin.

Elbette seçtiğiniz renk paleti de önemli. Gül kurusu, krem ve pembe gibi renkler romantizme vurgu yaparken, lacivert, kahve ve yeşil tonları daha sert etki yaratır. Yatak örtüsü, pike ve dekoratif yastıklarda desensiz ve hafif dokulu kumaşlar tercih ederek odadaki etkiyi sadeleştirin.

Zara Home.

YALIN AMA ÇARPICI

Tamamen düz ve tek renk üzerine yoğunlaşan takımları kullanırken yatak başı duvarınızı da işin içine dahil edebilirsiniz. Tıpkı burada olduğu gibi yaratıcı boya efektleriyle hareketlendirebilir ya da ahşap lambri giydirebilir veya taş doku kaplayabilirsiniz.

Taç.

BEJ VEYA GRİ TONLAMALI NAKIŞLAR

Nakış motifleri rahatlık hissi uyandırır. Bunu çizgililerle de kombinleyebilirsiniz.

Laura Ashley.

RAHATLATICI ETKİ

Çizgi, nakış motifleri ve puantiye… Hepsi bir arada ilk bakışta fazla kaotik gibi gelse de tebeşir tonlarıyla bu imkansız değil. Klasik nakış desenli nevresim takımlarını hangi kumaşlarla kullanacağınız da önemli. Böylesi bir seti yine gri tonlarında ama kadife, saten veya tafta gibi lüks ve parlak kumaşlı dekoratif yastık ve yatak örtüsüyle tamamlayabilirsiniz. Eğer bir yatak başınız yoksa ya da yatağınız ızgaralı demirse, baş yastıklarının haricinde bir çift Oxford (kulaklı) yastığa da ihtiyacınız olur. Bu yastıklar ille de nevresimle takım olmak zorunda değil. İri puantiyeli spor bir desenle yatağı rahatlatabilirsiniz.

Yataş.

ÇILGIN BOHO

Şal ve batik desen, hasır motifler, kalın çizgiler… Boho stili seviyorsanız desen karmaşasına hoş geldiniz. Ancak yatak odasında kullanırken tekstillerinizi birbiri ile tamamlayan renklerde seçerek kendi içinde armoni yaratabilirsiniz. Bu stilde odanın başrolündeki nevresim takımını en çarpıcı desende kullanın. Tamamen düz bir çarşaf yerine daha küçük ölçekli ama yine desenli serin ya da motifin en baskın rengini tercih edin. Yine düz ama daha pastel renkte bir yatak örtüsü ve küçük bir dekoratif yastıkla görünümü tamamlayın.

Cottonbox.

CESUR OLUN

Yatağı süslerken farklı malzemeleri harmanlayın. Keten yastıklar, saten nevresim takımı ve pamuklu bir yatak örtüsü birbiriyle uyumlu tonlarda olduğu sürece aykırı durmaz.

Linens.

ETNİK HARMANLAR

Yatak odasında enerji isteyenler için etnik motifler doğru bir seçim olur. Daha modernist bir etki için geometriklerle kombinleyin ve mutlaka tek renk üzerine yoğunlaşın. Zira yeterince karmaşık olan desenlere bir de renk eklenirse odada uyumak imkansızlaşır. Oxford yastıklarla nevresim takımının iç yüzünü aynı desende seçerseniz nevresimi katlayarak serdiğinizde daha güçlü bir etki yaratır. Eğer yatağınız bazalıysa düz bir yatak kenarı geçerek görünmesini önleyin. Bu tarz bir yatak odasında yoğun dolgulu kabarık yorgan ve yastıklar da görünümü destekler.

Karaca Home.

ROMANTİZMDEN VAZGEÇMEYİN

Güller, papatyalar, kelebekler… Evet yatak odaları evin belki de en romantik yeri, ama yine de bu etkiyi belli bir dengede tutmak gerekiyor. Bu yüzden ya desenlerinizi olabildiğince küçük ölçekli ve seyrek tercih edin ya da tamamen pastel tonlar yerine kırmızı, sarı, turuncu gibi çarpıcı renkler kullanın. Aşk temalı yazılı ve geometrik desenli dekoratif yastıklar ekleyin. Eğer nevresimi düz seçtiyseniz yatak başınıza vazoda veya saksıda taze çiçekler yerleştirmek güne mutlu başlamanızı da sağlar.

kasaustralia.com.au

YATAK BAŞI FİKİRLERİ

Yatak başı duvarınızı farklılaştırmak için kağıt kaplayabilir ya da çarpıcı bir tonda boyayabilirsiniz. Ancak renk tercihinizi nevresim takımlarınızın hepsine hakim olan ana tonlardan yana yaparsanız yatağınıza ne sererseniz serin uyumu yakalarsınız.

İlginç yatak başı fikirleri ile odanızı kişiselleştirin

Yatak başı önerileri ve kendin yap tarifleri – Kendi yatak başınızı oluşturun