Karanfil bakımı nasıl olmalı? Karanfil nedir?

0

karanfil-bakımı

Karanfil bakımı nasıl olmalı? ya da Karanfil nedir? gibi sorulara yanıt arıyorsanız, Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf Evim’e tüm detayları anlattı. İşte Karanfil bakımı hakkında merak edilen soruların yanıtları…

KARANFİL NEDİR? *

Karanfilgiller (Caryophyllaceae) familyasına ait bir çiçektir. Karanfil Akdeniz bölgesinde yaşayan ılıman ve sıcak iklim seven bir bitkidir. 80’den fazla cinsi olduğu bilinen karanfile ait 2000 kadar alt tür vardır.

KARANFİL ANLAMI NEDİR? *

Karanfile atfedilen anlamlar:

Beyaz karanfil: Aşk coşkusu… Ayrıca bir rivayete göre 20 yy. başlarında çapkın erkekler kostümlerinin yakasına beyaz karanfil iliştirirlermiş!

Kırmızı karanfil: Fransız devriminin sembolü, ayrıca cenazelerde de sıkça görülür.

KARANFİL TOHUMU NE ZAMAN DİKİLİR? *

Karanfil tohumunu nisan ayında 3-4 cm aralıklarla dikilir. Filizlenme başladıktan sonra başka saksıya aktarılır. Kısa sürede gelişim gösterdiği için çiçekçiler tarafından en çok tercih edilen bitkilerden biridir.

KARANFİL NASIL TOPRAKTA YETİŞTİRİLMELİ? *

Karanfil, kireçli ve ph’ı 5.5’ten yüksek toprakları çok sever. Toprağın humus miktarı arttırılırsa daha sağlıklı gelişir. Toprağının nemli olmasını sever. Gölge yerleri sever. Gün içinde yarı güneş alabileceği yerlerde de yaşamaya devam eder. Dış mekan bakımı için daha uygundur. Hava delikli ve drenajı iyi bir saksıda ya da ortamda bakılması bitki kök sağlığı için önemlidir.

Karanfil için yine ortamın sıcaklığı çok önemlidir. Bitkinin gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Karanfil bakımı püf noktaları

KARANFİL ÇİÇEKLERİ SOLUYORSA DİKKAT! *

Karanfilin çiçekleri solmaya başladığında mutlaka bir makas yardımıyla kuruyan çiçekler temizlenmeldir.

KARANFİL NASIL ÇOĞALTILIR? *

Karanfil çoğaltmak için bilinen iki yöntem vardır. Çelikle ve daldırma yöntemiyle çoğaltılır. Çelik için en az 10 cm uzuluğunda bir dal tercih edilir. Steril edilmiş düz uçlu bıçak yardımıyla verev şeklinde dal kesilir. Hava delikli saksıya ve uygun toprağa dikilir.

Daldırma yönteminde ise çiçekleri solan karanfilleri kesin. Çiçeksiz kalan dalı toprağa daldırma yöntemi ile ekin. Bu yöntemde dal kesilmeden ve kırılmadan toprağa doğru eğilir.

Ucundan toprağa ekilir ve filizlenmeye bırakılır. Yaz bitene kadar aynı metodu uygulayabilirsiniz.

Karanfil

KARANFİL BAKIMININ PÜF NOKTALARI *

Karanfil (Dianthus sp.) kesme çiçeklerin en popüler olanları arasındadır.

Çiçeklenme: Mayıs – Ekim

Dallarının ucunda tek ya da toplu olarak çiçekleri bulunur. Farklı tonlardaki çiçekleri, oldukça dekoratif bir görüntüye sahiptir. Aynı zamanda kesme çiçek olarak da sıkça kullanılır.

Seralarda yetiştirilen türleri her mevsim çiçek açar. Bahçede yer örtücü, her dem yeşil bitkilerin arasında sınır bitkisi olarak ya da kaya bahçelerinde görmek mümkündür.

Sadece bahçelerinizde değil, saksılar içinde balkonlarınızda da yetiştirebilirsiniz. Güzel kokulu karanfil çiçekleri, parfüm sektöründe de sıkça kullanılır. Karanfilden, öğütülerek baharat olarak da yararlanılır.

Humusça zengin, kumlu ve geçirgen topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Toprak nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır.

Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Dalların ucunda tek tek ya da topluca, pembe, kırmızı ve beyaz tonlarında çiçekleri bulunur.

Kanaatkar bir bitkidir. Boyu genel olarak 30-90 santimetre arasında değişir. Işık isteği fazladır. Güneşli alanlarda mutlu olur.

Tohumdan üretildiği gibi, daldırma ya da çelik alma yöntemiyle de üretilir. Ekim ayı içinde bitkiden alınan sürgünleri köklendirebilirsiniz. Alınan kökler, kumlu ve geçirgen toprağa dikilmelidir. Kısa zamanda köklenir.

Bir kökten yıllarca çiçek alınmaz. Her mevsim bu işlemin tekrarlanması gerekir. Zahmetsiz bir yöntem olan fide dikimini de tercih edebilirsiniz.

Dünyadaki en nadir 15 çiçek

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.