dünyadaki en nadir 15 çiçek
dünyadaki en nadir 15 çiçek
Son güncelleme:

Gezegenimizdeki yaklaşık 400.000 farklı çiçek türünden en nadir olan 15’ini bir araya getirdik. İşte nadir çiçekler listesi…

CESET ÇİÇEĞİ

Bilimsel adı: Amorphophallus titanum

En büyük ve en nadir çiçeklerden biri olduğuna inanılan ceset çiçeği, Endonezya yağmur ormanlarında bulunur ve doğal yaşam alanında 12 metreye kadar ulaşabilir. Ceset çiçeği olarak bilinir, çünkü çiçek açtığında çürük ete benzer bir koku yayar.


ATEŞ LALESİ

Bilimsel adı: Gloriosa superba

Asya, tropik iklim ve Güney Afrika’ya özgü olan bu güzel ve eşsiz çiçekler, Zimbabve’nin ulusal çiçeği olarak kabul edilir. Bunların bir kısmı zehirli olduğu için dikkatle kullanılmalıdır.


CESET ZAMBAK

Bilimsel adı: Rafflesia arnoldii

Bu çiçek Endonezya’da bulunur. Dünyanın en büyüğü olduğu söylenir ve çapı bir metreye kadar uzayabilir. Çiçek açarken Amorphophallus titanum (Ceset çiçeği) ile neredeyse aynı kokuyu üretir. Görünür bir kök veya yaprağı yoktur.


SARI VENÜS ÇARIĞI ÇİÇEĞİ

Bilimsel adı: Cypripedium calceolus

Orkide ailesinin bu üyesi bir kadın terliği gibi görünür ve Birleşik Krallık’ta 1981 Yaban Hayatı ve Kırsal Yasası ile korunmaktadır. Asya ve İspanya dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde bulunur.


YEŞİM ASMA

Bilimsel adı: Strongylodon macrobotrys

Filipinler’in yağmur ormanlarında yaşayan bu güzel pençe şeklindeki çiçek, doğal yaşam alanı endişe verici bir oranda yok edildiğinden, vahşi doğada soyu tükenme tehlikesi altında. Yeşim asma çiçeklerin rengi maviden açık yeşile değişir. Doğal tozlayıcıları ise yarasalardır.


HAYALET ORKİDE

Bilimsel adı: Dendrophylax lindenii

orchids-shop.com

Yapraklarının şekli nedeniyle adlandırılan hayalet orkide, Küba, Florida ve Bahamalar bölgelerinde bulunur. Hayalet orkide bitkisi nadirdir çünkü çoğaltmak neredeyse imkansızdır. 

Yaprakları yoktur, fotosenteze bağlı değildir ve kendi yiyeceklerini üretmez. Ayrıca, büyümek için belirli konak ağaçlara ve çiçek açması için mükemmel koşullara ihtiyaç duyar. Florida’da nesli tükenmekte olan bir bitki olarak kabul edilir.


ÇİKOLATA KOZMOZU

Bilimsel adı: Cosmos atrosanguineus

Meksika’ya özgü olan bu çiçeğin 100 yıldan fazla zamandır vahşi doğada tükendiği açıklandı. Çikolata kozmozu yoğun bir koyu kahverengi renge sahiptir ve adından da anlaşılacağı gibi yoğun bir çikolata kokusu yayar. Bugün, bu çiçeklerin klonları korunan alanlarda bulunmaktadır.


CEBELİTARIK KARANFİLİ

Bilimsel adı: Silene tomentosa

Pinterest

Cebelitarık’a özgü bu endemik çiçeğin vahşi doğada soyu tükendiği düşünülüyordu. Ancak, 1994 yılında İngiliz Denizaşırı Toprakları’nda Üst Kaya Doğa Korunağı’nda bulundu. O zamandan beri, Londra, İngiltere’deki Kraliyet Botanik Bahçeleri’nde birkaç örnek yapay olarak yetiştirildi. Çiçeklerin renkleri mordan parlak pembeye kadar değişiyor.


MİDDLEMİST KIRMIZISI

Bilimsel adı: Middlemist camellia

Middlemist’in kırmızı kamelyası dünyadaki en nadir çiçek olarak kabul edilir. Biri Yeni Zelanda’da ve diğeri İngiltere’de olmak üzere bilinen iki örneğin olduğuna inanılmaktadır.


FRANKLİNİA

Bilimsel adı: Franklinia alatamaha

Franklin ağacı, güzel beyaz çiçekler verir. ABD, Georgia’daki Altamaha Nehri boyunca Fort Barrington yakınlarındaki bir bölgeye özgü olduğuna inanılanır. Bu bitkinin, 1800’lerin başından beri vahşi yaşamda soyu tükenmiştir.


JULİET GÜLÜ

Bilimsel adı: Juliet rose

Şimdiye kadarki en pahalı gül olarak kabul edilen Juliet gülü, 15 yıl ve 4.3 milyon dolar (3 milyon £) maliyetle gül yetiştiricileri tarafından oluşturuldu. Juliet gülü 2006 yılında Londra’daki Chelsea Flower Show’da tanıtıldı.


KAUDUPUL ÇİÇEĞİ

Bilimsel adı: Epiphyllum oxypetalum

Gecenin Kraliçesi ve Hollandalı’nın Borusu olarak da adlandırılan Kaudupul çiçeği, Sri Lanka’ya özgüdür, ancak Latin Amerika ülkelerinin yanı sıra Çin, Japonya ve Hindistan’da da bulunur. Bu çiçek nadiren çiçek açar ve açtığı günün gecesi şafaktan önce solar.


TERLİK ORKİDE

Bilimsel adı: Paphiopedilum rothschildianum

Orkide ailesinin bu üyesi dünyanın en pahalılarından biri olarak kabul edilir ve Malezya’nın Sabah eyaletindeki Borneo adasına endemiktir. Bu bitkinin büyümesi 15 yıl alıyor, ancak güzel çizgili yaprakları nedeniyle beklemeye değer…


KOKİO ÇİÇEĞİ

Bilimsel adı: Kokia cookei

İlk olarak 19. yüzyılın sonlarında Hawaii Adaları’nda keşfedilen Kokio çiçeğinin dört türü vardır. Türlerin hepsi ya vahşi doğada soyu tükenmiş ya da kritik tehlike altındadır. Bu çiçeklerin yetiştirilmesi zordur ve yılda bir kez turuncu-kırmızı çiçek açması beklenir.


PAPAĞAN GAGASI ÇİÇEĞİ

Bilimsel adı: Lotus berthelotii

Bu güzel çiçek Kanarya ve Yeşil Burun Adaları’na özgüdür. Vahşi doğada soyu tükenmiş olduğuna inanılır, ancak bahçelerde yetiştirilebilirler. Çiçekleri üç renkten oluşabilir; kırmızı, turuncu ve sarı.

Adını daha önce duymadığınız, bir mevsimde tohumdan çiçek açan bakımı kolay bitkiler

Sukulent çeşitleri arıyorsanız işte birbirinden ilginç 15 sukulent çeşidi

https://www.evimdergisi.com.tr/sukulent-cesitleri-ariyorsaniz-iste-birbirinden-ilginc-15-sukulent-cesidi/

Orkide sevenler bayılacak! İşte birbirinden güzel 21 farklı orkide çeşidi