İyi bir şifoniyer nasıl seçilir? Satın almadan önce dikkat!

Son güncelleme:

İyi bir şifoniyer nasıl seçilir? Şifoniyer seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bir şifoniyeri satın almadan önce bu noktalara dikkat etmeyi unutmayın…

BİR ŞİFONİYERİN İYİ OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Bir şifoniyerin iyi olup olmadığını nasıl anlarsınız?
Çekmecelerin yumuşak açılıp kapanması çok önem taşır. Kızaklar sıkışabileceği gibi hafif ve gevşek çerçeveler de, çekmecelerin sıkışmasına neden olur. Özellikle metal ve plastik kızaklar kırılabilir, ahşap yapım dar çıtalı kızaklar en sağlamlarıdır. Ahşap topuzlar hoş gözükse de kullanma ve düşme sonucunda kolaylıkla bozulabilir.

HANGİ ŞİFONİYER FORMU DAHA İYİDİR?

Bu, sizin şifoniyerinizi nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır. Daha çok çekmece daha çok eşya koyabileceğiniz anlamına gelir. Ancak şifoniyerin üst kısmını örneğin makyaj yapmak için kullanacaksanız şifoniyerin yüksekliğinin bel boyunuzu geçmemesi gerekir. 

Farklı derinlikli çekmecelere sahip olan şifoniyerler daha kullanışlı olabilir; en alttaki derin çekmeceye kazak gibi kalın giysilerinizi, üstteki daha sığ çekmecelere de daha hafif giysilerinizi yerleştirebilirsiniz. Eğer şifoniyerin ayakları varsa en alttaki çekmeceyi açmak daha kolaydır.

Öneri:

  • Küçük eşyalar çekmecelerin arka kısımlarında kalabileceğinden, çekmece çerçeveleri boyunca uzanan kızaklar, çekmecenin tamamen açılmasını sağlar. 
  • Eğer farklı tipte eşyaları saklamak istiyorsanız bölmeli çekmeceler kullanışlı olacaktır.

ŞİFONİYER SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

  • Kaliteli bir malzemeden olmasına dikkat edin.
  • Kullanılan çekmece sisteminin dayanıklı olması çok önemli. Bu yüzden alırken birkaç kez açıp kapayarak kontrol edin. Çekmecelerin yumuşak açılımlı olması önemli.
  • Çekmecelerin montajına dikkat edin. İnce ayarı yapılmamış olanlar zamanla sıkışabilir.
  • Mümkünse ahşap raylı seçenekler tercih edin ya da uzman markaların özel sistemlerini kullanın.
  • Çekmece derinliklerine dikkat! Az derinlikli çekmeceler kullanışlı değil. Bu yüzden alt çekmeceleri derin olan seçeneklere yönelin. Sığ olanları dekoratif olarak şık durur.
  • Eğer şifoniyerde ayna kullanacaksanız aynanın alt kenarı belinizle aynı yükseklikte kalsın.
  • Yatak odasında şifoniyer için yer yoksa ve koridor ya da oturma odasına yerleştirecekseniz hem çekmeceli hem de kapaklı olanlarından tercih edin.

ŞİFONİYERİ FARKLI ODALARDA DA KULLANABİLİRSİNİZ

Evin demirbaşı sayılan bazı mobilyalar kabuklarından sıyrılıp farklı köşelerde, belki de hiç aklınıza gelmeyen görevler üstleniyor. Tıpkı bu şifoniyer gibi.

Salonda bir kahve köşesi: Bir berjerin yanında konumlandıracağınız şifoniyerin üzerini küçük bir kahve köşesi gibi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca çekmecelerini depolama amaçlı da kullanacağınız için konsola göre çok daha işlevsel olabilir. Ancak şifoniyerin ölçülerine dikkat edin. Fazla uzun ya da yüksek modeller yer kaplar ve üstünü rahat kullanma imkanı vermez.

Oturma odasında çalışma köşesi: Çalışma alanınızı oda veya salonun bir köşesinde organize ediyorsanız 90 cm ölçüsünde çekmeceli bir şifoniyer her açıdan oldukça işlevsel bir seçim. Üzerine standart ölçüde bir ekran ve taşınabilir klavyenizi yerleştirdikten sonra kutu, kitap ve kırtasiye gereçleri için de yeterince alan kalıyor. Oturmak için küçük bir tabure veya katlanır sandalye hem çok dekoratif durabilir.

Antrede depolama köşesi: Kalabalık ailelerde dağınıklık antreden başlar. Klasik bir portmanto ya da ayakkabılığın çözemediği düzen sorununu bol çekmeceli bir şifoniyerle pratik biçimde halledebilirsiniz. Üstelik üstünde küçük eşyalara ve hep elinizin altıda olması gereken şeyler içinde yeriniz var!

Eski şifonyeri banyoda lavabo dolabı olarak kullanın: Kendin yap tarifi

Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir?