Eski şifonyeri banyoda lavabo dolabı olarak kullanın: Kendin yap tarifi

Renginden hoşlanmadığınız ya da artık işe yaramadığını düşündüğünüz bir şifoniyeri atmak yerine, boyayabilir ve banyonuzda lavabo dolabı olarak kullanabilirsiniz.

MALZEMELER

  • Zımpara makinesi ya da zımpara kağıdı
  • Eldiven
  • İş gözlüğü
  • Kağıt peçete
  • Mum
  • Rulo
  • Fırça
  • Su bazlı vernik
  • Tornavida
  • Kullan-at tabak

ŞİFONYERİ BANYO LAVABOSU DOLABINA NASIL ÇEVİREBİLİRİM? İŞTE YAPILIŞI

Boyamak istediğiniz şifoniyerin yüzeyinde parlak ve kalın bir cila varsa, boyanın tutunabilmesi için bir zımpara makinesi yardımıyla cilayı yüzeyden çıkarın. Bu işlemi yaparken zımpara tozlarından korunmak için gözlük ve maske takmanızı öneririz. Eğer zımpara makineniz yok ise kağıt zımpara da kullanabilirsiniz. Kulplarınızın boyanmasını istemiyorsanız kulplarını sökün.

Artık boyama işlemi için şifoniyeriniz hazır. Biz, şifoniyeri vintage tarzda boyayacağımız için çift renk tercih ettik. Siz, altta olmasını istediğiniz rengi belirleyin. Biz keten rengi kullandık. Bu boyayı baz boya gibi uygulayın. Boyanın tam anlamıyla kuruması çok önemli, bu sebeple en az 6 saat kadar bekleyip boyanın tamamen yüzeye tutunmasını sağlayın.

Sonrasında (daha önce kullanılmış bir mumda olabilir) yumuşak bir mumu yüzeye sürün. Son kat olarak beyaz boyayı yüzeye uygulayın. Beyazın yoğun olmasını istiyorsanız bir rulo ile, daha kesik kesik olmasını isterseniz de bir fırçanın ucunu çok hafif boyaya dokundurarak hafif darbelerle yüzeye sürebilirsiniz. Eğer rulo ile uyguluyorsanız boya tamamen kuruduktan sonra sünger zımpara ile yüzeyi zımparalayın. Bu işlem üst kat boyanın yüzeyden gelişigüzel sökülmesini sağlayarak yüzeyde vintage görünüm elde etmenizi sağlayacak.

Zımparayı bitirdikten sonra yüzeydeki boya kalıntılarını bir kağıt peçete yardımıyla temizleyip boyayı korumak üzere, üzerine bir kat su bazlı vernik sürebilirsiniz. Lavabo ve armatür bağlantıları için bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz. Siz yapacaksanız, su tesisatının bağlanabilmesi için şifoniyerin üst kısmını kesmeniz gerekir, evde kıl testereniz varsa onu kullanabilirsiniz. Boru ve bağlantıları şifoniyerin içine gizleneceği için görüntünüzü bozan herhangi bir tesisat elemanı dışarıda kalmaz.

Duvar kağıdı, lavabo, armatür, Home askı, raf, çamaşır sepeti, çöp kovası, zeytin dalı havlu, banyo seti, mavi diş fırçalık, çiçek aranjmanları, puanlı havlu, Koçtaş. Sandalye, yeşil bitki, banyo havlusu, peştamal, pembe havlu, halı, çizgili havlu, sepet, Ikea. Askıdaki havlular, yeşil ve kahve havlular, ayna, Mudo Concept.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: AHMET GÜL/PTS
UYGULAMA: BİLGE CANDAN YILMAZ

Banyo zeminine ahşap banyo matı ile sıcaklık katın | Kendin Yap!

Banyo dolabınızı duvar kağıdıyla yenileyin – Dolap nasıl kaplanır?