Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir?

Son güncelleme:

Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir ya da nasıl daha kullanışlı olur? Banyolar ve özellikle de küçük metrekareye sahip olanlar, alan planlanması ve depolama ünitelerinin yerleşimi gibi konularda sorunlu olabiliyor.

KÜÇÜK BANYO NASIL KULLANIŞLI HALE GETİRİLİR?

Küçük banyo kullanışlı hale getirilebilir. İşte size, banyo alanını daha etkili kullanmak için birkaç püf noktası…

1- GRUPLANDIRIN

Aynı kategorideki tüm eşyaları gruplandırarak saklayın. Örneğin şampuanlar, el havluları, sabunlar, kremler gibi kategoriler yapabilirsiniz. Bunun için plastik, hasır, tel ya da şeffaf sepetleri tercih edebilirsiniz.

2- ÇEKMECELER MORALİNİZİ BOZMASIN

Kendinden bölücülü çekmeceler ya da pratik çekmece içi ayırıcılarla onları düzenli hale getirebilirsiniz. Eğer yeterince dolap varsa her çekmece bir aile üyesinin olabilir.

3- PRATİK ASKILAR

Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir?
Fotoğraf: Tchibo.

Banyoda genelde duvarda kullanılan seramikler askılı sistemlerin montajı ile ilgili çekimserlik yaratıyor. Karolara zarar vermek, delmek istemeyenler kuvvetli yapışkanlı askı sistemlerini tercih edebilir. Bu yeni nesil kanca ve askılar ağır yükleri şaşırtıcı derecede kolaylıkla taşıyabilir.

4- RAFLAR

Raf kullanmaktan çekinmeyin. Raflar her şeyin elinizin altında olmasını sağlar. Hatta olabildiğince tavana yakın olan atıl kalan kısımları da değerlendirebilirsiniz. Ulaşmak için yapmanız gereken tek şey minik bir basamak ya da merdiven almak.

5- FAZLALIKLARDAN KURTULUN

Elbette en çok işe yarayan formüllerden birisi de gereksiz her şeyi ihtiyacı olanlara vermekten geçiyor. Süresi dolan tüm kozmetikleri elden geçirin, eski havluları toz bezine çevirin ve fazlalıkları atın. Minimal yaşamın ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde her şey daha güzel olacak!

İlginizi çekebilir: Küçük banyo dekorasyonunda sık yapılan hatalar

6- BOY DOLAPLARI

En güzeli de duvara monte olan alternatifler. Zemin alanını tamamen özgürleştiren bir çözüm oldukları için banyodaki alanı bloke etmeden etkili bir depolama alanı yaratırlar.

7- SEYYAR ÜNİTELER

Tekerlekli üniteler her zaman çok işe yarar. Bazen banyoda bazen farklı odalarda fazlalıkları saklamak için her zaman kullanabilirsiniz. Tekerlekli sebzelikler, çok katlı servis arabalarını da yine bu amaç için değerlendirebilirsiniz.

8- FOKSİYONEL DÜŞÜNÜN

Fotoğraf: Roca.

Ayaklı bir lavabo kullanmaktansa altı dolaplı bir üniteyi lavabo dolabı olarak kullanmaya çalışın. Hatta hesaplı bir çanak lavaboyu mevcutta atıl duran bir şifonyerin üzerine yerleştirerek bile banyoda kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz.

9- AYNALAR

Aynaların dolaplı olanlarını tercih ederseniz bu sizin için ekstra depolama alanı yaratacaktır.

10- DERLEYİN, TOPARLAYIN

Fotoğraf: Ikea.

Büyük küçük tüm objeler için kutu ya da kavanozlar kullanın. Her bir eşyanın bir kutusu olsun. Örneğin kulak çubuğu, pamuklar… Her birinin kendine ait bir kavanozu olsun. Bu da banyonuzun hep derli toplu görünmesini sağlayacaktır.

Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

15 güzel küçük banyo tasarımı örneği