Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir?

Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir ya da nasıl daha kullanışlı olur? Banyolar ve özellikle de küçük metrekareye sahip olanlar, alan planlanması ve depolama ünitelerinin yerleşimi gibi konularda sorunlu olabiliyor.

KÜÇÜK BANYO NASIL KULLANIŞLI HALE GETİRİLİR? *

Küçük banyo kullanışlı hale getirilebilir. İşte size, banyo alanını daha etkili kullanmak için birkaç püf noktası…

1- GRUPLANDIRIN *

Aynı kategorideki tüm eşyaları gruplandırarak saklayın. Örneğin şampuanlar, el havluları, sabunlar, kremler gibi kategoriler yapabilirsiniz. Bunun için plastik, hasır, tel ya da şeffaf sepetleri tercih edebilirsiniz.

2- ÇEKMECELER MORALİNİZİ BOZMASIN *

Kendinden bölücülü çekmeceler ya da pratik çekmece içi ayırıcılarla onları düzenli hale getirebilirsiniz. Eğer yeterince dolap varsa her çekmece bir aile üyesinin olabilir.

3- PRATİK ASKILAR *

Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir?
Fotoğraf: Tchibo.

Banyoda genelde duvarda kullanılan seramikler askılı sistemlerin montajı ile ilgili çekimserlik yaratıyor. Karolara zarar vermek, delmek istemeyenler kuvvetli yapışkanlı askı sistemlerini tercih edebilir. Bu yeni nesil kanca ve askılar ağır yükleri şaşırtıcı derecede kolaylıkla taşıyabilir.

4- RAFLAR *

Raf kullanmaktan çekinmeyin. Raflar her şeyin elinizin altında olmasını sağlar. Hatta olabildiğince tavana yakın olan atıl kalan kısımları da değerlendirebilirsiniz. Ulaşmak için yapmanız gereken tek şey minik bir basamak ya da merdiven almak.

5- FAZLALIKLARDAN KURTULUN *

Elbette en çok işe yarayan formüllerden birisi de gereksiz her şeyi ihtiyacı olanlara vermekten geçiyor. Süresi dolan tüm kozmetikleri elden geçirin, eski havluları toz bezine çevirin ve fazlalıkları atın. Minimal yaşamın ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde her şey daha güzel olacak!

İlginizi çekebilir: Küçük banyo dekorasyonunda sık yapılan hatalar

6- BOY DOLAPLARI *

En güzeli de duvara monte olan alternatifler. Zemin alanını tamamen özgürleştiren bir çözüm oldukları için banyodaki alanı bloke etmeden etkili bir depolama alanı yaratırlar.

7- SEYYAR ÜNİTELER *

Tekerlekli üniteler her zaman çok işe yarar. Bazen banyoda bazen farklı odalarda fazlalıkları saklamak için her zaman kullanabilirsiniz. Tekerlekli sebzelikler, çok katlı servis arabalarını da yine bu amaç için değerlendirebilirsiniz.

8- FOKSİYONEL DÜŞÜNÜN *

Fotoğraf: Roca.

Ayaklı bir lavabo kullanmaktansa altı dolaplı bir üniteyi lavabo dolabı olarak kullanmaya çalışın. Hatta hesaplı bir çanak lavaboyu mevcutta atıl duran bir şifonyerin üzerine yerleştirerek bile banyoda kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz.

9- AYNALAR *

Aynaların dolaplı olanlarını tercih ederseniz bu sizin için ekstra depolama alanı yaratacaktır.

10- DERLEYİN, TOPARLAYIN *

Fotoğraf: Ikea.

Büyük küçük tüm objeler için kutu ya da kavanozlar kullanın. Her bir eşyanın bir kutusu olsun. Örneğin kulak çubuğu, pamuklar… Her birinin kendine ait bir kavanozu olsun. Bu da banyonuzun hep derli toplu görünmesini sağlayacaktır.

Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

15 güzel küçük banyo tasarımı örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

süt-taşması-nasıl engellenir

Ocak taşması nasıl engellenir? Ocak taştığı zaman nasıl temizlenmeli?

bakır nedir

Bakır nedir? Dekorasyonda bakır kullanımı ile ilgili detaylar