İskandinav stilindeki bu evde beyazın ve sıcak ahşabın uyumu harika

Yıldız çifti Denizli’deki evlerinde, İskandinav stilin modern bir yorumunu konforlu ve yalın bir şıklıkta buluşturmuş. Evde beyazların ve sıcak ahşapların mükemmel birlikteliğine, yaratıcı renk notaları eşlik ediyor.

Sallanan sandalye Asedia marka, üzerindeki şal ise Emine Kuşcul Shop’tan. Deri kanepe Sancrea Chair, yastık kılıfları, kilim ve sehpalar Zara Home’dan alınmış.

135 M2’LİK ŞIK BİR DAİRE

Denizli’de İskandinav stilini tüm güzelliği ile yansıtan bir apartman dairesindeyiz. 135 metrekarelik bu dairede Nordde Design’ın sahibi Meryem Yıldız ve eşi Mümin Yıldız, kızları Duru ve oğulları Göktuğ ile birlikte yaşıyorlar.

“Bu eve 2018 yılında taşındık. Tercih etmemizdeki en önemli etken Mümin’in salon penceresinin dağ manzarasına bakmasına hayran kalması oldu. Benim ailemin iki alt katta yaşaması da süreci daha da hızlandırdı.” diye anlatıyor Meryem Hanım (@nordde_) taşınma hikayelerini.

Salonu planlarken bir kütüphane yapmak isteyen çift, çocuk odasıyla arasındaki perde duvarı kaldırarak niş bir kitaplık oluşturmuş.

“İSKANDİNAV STİLİ BİZİ MEST ETTİ”

Aldıklarında 15 yıllık olan evde ilk olarak tadilat işine kalkışmışlar. Daha önce 1+1 bir dairede yaşayan çift taşınmak için çok acele etmemiş. Tüm odalar için detaylı bir plan hazırlamışlar. “Hangi oda nasıl şekillenmeli, nerelerde değişiklikler yapmalıyız” diye günlerce araştırma yapmışlar. “En çok etkilendiğimiz tarz İskandinav stili oldu. Sade, ahşap tonlarının yoğunluğu ve nötr renklerin, o soğuk ama bir o kadar da etkileyici görüntüsü bizi mest etti.

Denizli’de ürün çeşitliliği bakımından zorluklar yaşasak da, İzmir-Bursa gibi şehirlere giderek mobilyaları ve aydınlatmaları seçebildik. Internet alışverişinin bu kadar gelişmiş olması bize kolaylık sağlayan bir diğer etkendi. Yine de evimizde tam bir İskandinav havasından ziyade modern bir görüntü hakim.” diye anlatıyor Meryem Hanım.

Okuma köşesi berjeri ve abajur Ikea, aydınlatma Gurup Aydınlatma, kanepeler Sancrea Mobilya, halı ve tabure Zara Home, ahşap berjerler Loda Mobilya, posterler yurt dışından, metal tablo Artepera, ahşap şamdanlar ise Nordde Design.

BEYAZ BU EVİN VAZGEÇİLMEZ RENGİ

Beyaz bu evin vazgeçilmez rengi. Bu renge ahşap tonlarının tamamlayıcılığı ve nötr renklerin tonları da ekleniyor. Mavi ve beyazın tonları da kendilerine yer bulmuşlar. Aksesuarlarda ise gri-siyah-terrakota renklerin ağırlığı görülüyor.

“Eşimle birlikte, elimizdeki metrekarede neler yapabileceğimizi planladık ve evimizi ona göre şekillendirdik.”

EVİ YENİDEN PLANLADILAR

Ev sahipleri yaşam alanlarını adeta yeniden planlamışlar. Bazı odalarda duvarlar kaldırılmış, bazı yerlerde pencereler zemine kadar indirilmiş: ”Salonu planlarken bir kütüphane isteğimiz vardı. Mevcut alan çok büyük olmadığı için burayı daraltmadan nasıl bir çözüm üretiriz diye düşündük ve çocuk odasıyla arasındaki perde duvarı kaldırarak niş kitaplık oluşturduk. Salonun ilk halinde iki pencere bulunuyordu ve bu pencerelerden dağ manzaralı olanı kaldırarak tabana kadar büyüttük ve sürgü kapı sistemi yaptırdık. Böylece odaya giren ışık miktarı artarken enfes bir manzaraya kavuştuk.”

Kanepenin üzerindeki rafı ev sahibi Mümin Bey yapmış. Üzerine boya ile gold ve nar çiçeği renginde geometrik şekiller çizilmiş.

Genç çift diğer odaları da kendi zevklerine göre planlamış. Mutfakta da duvarlar kırılarak yemek masası konulacak bir alan açılmış. Özetle, “acaba” diye endişe ettikleri noktalar olmuş ama tüm hayal ettiklerini gerçekleştirmişler.

“Evimde karışık renklerden ziyade mavi-beyaz tonlarını, sıcak ahşapları kullanıyorum”
Mutfağın zemininde altıgen mermer ile petek deseni yapılarak parkeye oldukça şık bir geçiş sağlanmış.
Masa ve eviye Ikea, sandalyeler Wishbone, dolaplar Dizayn Mobilya, mutfak armatürü yurt dışından, kesme tahtaları ve metal saat ise Nordde Design’dan.
Ev sahipleri hayallerinde olan tırmanma duvarını; salonla çocuk odası arasındaki duvar kalkınca orayı gizlemek için yapmışlar. Duvarın yanına küçük bir kitaplık eklenerek bir okuma alanı oluşturulmuş.
Küçük olan yatak odasının her cm’sini ölçerek planlamışlar. Bir duvar boydan boya giysi dolabı yapılmış. Karşı duvara ise iki dolap ve çalışma masası yerleştirilmiş. Ahşap karyola ve ayna Ikea, dolaplar Dizayn Mobilya, halı Zara Home’dan alınmış.
Banyo sil baştan değişmiş. Altıgen seramikler farklı konumlandırılarak banyo duvarında petek desenleri oluşturulmuş ve seramik olmayan yüzeyler neme dayanıklı boya ile boyanmış. Ahşap raf Ikea, lavabo Çanakkale Seramik, seramikler vitra, armatürler ise Eca’dan.
“Pinterest’te bulduğumuz görsellere kendi yorumumuzu ve ürün bulunabilirliğini ekleyerek ortaya bir ev çıkardık diyebilirim.”

Ev turu: Suadiye’de modern, ada manzaralı bir çatı dubleksindeyiz