İşe yaramayan 6 temizlik efsanesi

Son güncelleme:

Gerçek olamayacak kadar iyi olan bu temizlik efsanelerinden birkaçı şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor.

Yanlış: Kot pantolonunuzu dondurmak bakterileri öldürür

En sevdiğiniz kot pantolonunuzu dondurucuya koymanın bakterileri öldürmediğini bildirdiğimiz için üzgünüz . Ne yazık ki, dondurucudaki sıcaklık bakterileri öldürecek kadar düşük değil.

Kotlarınızı giydiğinizde kir, ölü cilt hücreleri ve yağ birikir. Onları temizlemenin tek yolu onları yıkamaktır.

Yanlış: Bulaşıklarınızı elde yıkamak daha fazla su tasarrufu sağlar

Bulaşık makinenizi kullanmamak daha çevre dostu gibi görünse de , bulaşıklarınızı elde durularken ve yıkarken aslında daha fazla su kullanırsınız . Ortalama tam boyutlu bulaşık makinesi, döngü başına yalnızca yaklaşık 5 galon (yaklaşık 19 litre) su kullanır.

Yanlış: Daha fazla deterjan = daha temiz giysiler

Çok fazla deterjan , köpüğün miktarını artırır ve o kadar çok köpüğe neden olur ki, durulanamazlar. Bu daha fazla bakteri demektir. İnsanlar genel olarak çok fazla deterjan kullanma eğilimindedir; İyi bir kural, normalde kullandığınız miktarın yarısı ile başlamak ve giysilerinizin yeterince temiz olmadığını düşünüyorsanız, miktarı artırmaktır.

Yanlış: Kararmayı gidermek için gümüş cila gerekir

Gümüşü teker teker cilalamanıza gerek yok; bunun yerine toplu olarak yapın! Şunu deneyin: Derin bir cam kabı bir alüminyum folyo tabakasıyla kaplayın. Gümüş takımı folyonun üzerine yerleştirin ve kabartma tozu ile kaplayın. Üzerine kaynar su dökün ve lekenin kaybolmasını izleyin.

İlginizi çekebilir: Gümüş temizliği: Gümüş parlatıcı kullanmadan gümüşleri nasıl parlatırım?

Yanlış: Sirke her şeyi temizleyebilir

Sirke bir asittir, yani evinizdeki her yüzey için uygun değildir. Çok amaçlı bir temizleyici olarak kullanışlı olsa da gözenekli yüzeyler, teknoloji cihazları ve daha fazlası için harika değildir.

İlginizi çekebilir: Sirke temizlikte neden bu kadar iyi? İşte araştırma sonuçları

Yanlış: Mobilya cilası, mobilyaların yeni görünmesini sağlamanın en iyi yoludur

Çoğu ahşap mobilya parçasının cilalanması gerekmez; sadece temiz tutulmaları ve oturma neminden korunmaları gerekir. Sık sık mobilya cilası kullanırsanız, zamanla yapışkan bir kalıntı oluşturarak birikebilir.

Doğru: Votka, giysilerdeki kokuları giderir

Çamaşır uzmanlarına göre kıyafetlerinizdeki küf kokularını gidermek için ucuz votka kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesine dökün ve asılı bir giysi parçasının üzerine ince bir sis püskürtün, ardından kurumasını bekleyin.

Doğru: Mikrofiber bezler mikropları siler

Mikrofiberin fiziksel yapısı, bezin kiri, yağı ve bakterileri toplamasına izin verir , bu da onları temizlemesi harika kılar. Ayrıca yüzeylere karşı son derece hassastırlar ve evinizin her odasında tekrar tekrar kullanılabilirler.