ilkbahar dekorasyonu

İlkbahar aylarında doğayı evinize taşımanın yolları

Doğanın bize sunduklarını evimize buyur ederken yapay ve sıradan olandan uzaklaştığımız bir stil yaratıyoruz. Bahar gelmişken evde doğal ve sade bir yaşamın adımlarını birlikte atalım istiyoruz. Dekorasyonda doğallığı yakalamanın tek bir stili yok; doğru malzeme her zaman esas olan.

Blakes masa lambası, dış mekanlara uygun: Phare

DOĞAYI EVE TAŞIMANIN PÜF NOKTALARI

  • Evde doğallık için ilk kural gerçek malzeme kullanımıdır.
  • Kaplama malzemelerden uzak durmalı, tüm gövdesi veya iskeleti ahşap ya da metal olan mobilyalara yönelmelisiniz.
  • Ahşap ve metale eşlik eden tekstillerin de bir o kadar doğal olması önemlidir. Doğal kök boyalarla boyanmış hasırlar, deriler, bambu liflerinden veya saf yünden keçeden döşemelik kumaşlar gibi…
  • Yalın ve modern bu stilin renk kodları kaçınılmaz olarak doğanın tüm renkleri olacak. Yaprak tonları, ahşap renkleri ve toprak tonları…
  • Ahşap hakimiyetinde etnik bir doğallık için İskandinav, İspanyol ve Uzak Doğu tarzlarını uygulayın. Metal hakimiyetinde modern bir dekorasyon arayışındaysanız İtalyan veya Alman tasarımcıların ürünlerini inceleyin.
  • Evinizi dekore ederken mobilyalar kadar bitkileri de düşünmelisiniz. Kalıcı birer dekor olacakları için doğru yere doğru bitkileri yerleştirmeye özen gösterin ki ömürleri kısa olmasın. Büyük yapraklı, yüksek ve koyu renkli bitkiler yüksek tavanlı ve geniş mekanlara uygun bir seçim olur.
  • Kesme çiçekler her daim olmalı bu dönemde de bahar dalları vazonuzda bulunsun. Renkleri size kalmış.
  • Işığın eve daha fazla girmesini sağlamak amacıyla perde yerine stor veya jaluzi tercih edebilirsiniz. Aynalar da doğru yerleştirilirlerse ışığın gücünü artıracak bir etki yapabilirler.
  • Tekstillerde karmaşık desenler yerine geometrik desen kullanımı, bu tarz için daha uygun olacaktır. Anadolu veya Afrika tarzı primitif desen ve şekillerde el dokuması halılar, perdelik veya döşemelik kumaşlar gibi…
  • Şehir ortamında tamamen doğal yaşamak mümkün değil diyorsanız da, size birkaç alternatif malzeme önerisi verelim: Brüt beton veya ateş tuğla görünümlü duvar panelleri, ahşap ve mermer görünümlü yer ve duvar karoları, doğa efektli dijital baskılı tekstiller, elektrik kablosundan plastiğe geri dönüştürülmüş tüm malzemeler..

Salon bitkilerini mutlaka dekorasyonunuza dahil edin. Sahip olduğunuz bitkilerin bakımları hakkında bilgi edinmeyi de unutmayın. “BAHÇE” sayfamızdan bitki bakımları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Illion üçlü kanepe: Doğtaş

Ahşabın doğal doku ve formunun görüldüğü kadar hissedildiği ürünler, yaşam alanlarını daha samimi ve rahat ortamlara dönüştürüyor.

İÇ MİMARDAN İLKBAHAR DEKORASYONU ÖNERİLERİ

Her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır denir, ama nedense kış aylarında daha bir depresif olur, daha koyu renk kıyafetler giyeriz. Kış aylarının insanı etkileyen havasından kurtulmak için, İskandinav halkı çözümü evlerinde bahar havasını yaşatarak bulmuşlar. Güneşin insanın içini ısıtan enerjisini hissedebildiğimiz en güzel mevsimin bahar olduğunu düşünürsek güneşin renginde bir aydınlatma ile evimizde bahar havasını estirecek ilk dokunuşu yapabiliriz.

Bahar çiçeklerinin renginde veya desenlerinde bir kumaşla evimizdeki bir koltuğun döşemesini değiştirebiliriz. Bu dokunuşlara evimizde duvarlarımızdaki renkleri doğadaki renk tonlarına boyayarak başlayabiliriz. Ahşabın sıcaklığını hissedebilmek için her tür ahşap mobilya kullanılabilir.

İÇ MİMAR ZEYNEP CİNİSLİ, NORDİST

Sofra ekipmanı: O Design

Ahşap kesme tahtaları, bambu meyvelikler, oyma ahşap tabaklar… Kısacası sofra kültüründe ilkelliğe dönüş yeni trend. Sadelik kadar sağlıklı mutfak gereçleriyle daha da sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz.

Şifalı otlarınızı mutfağınızda yetiştirmeye henüz başlamadıysanız, şimdi tam zamanı. Biberiyeden kekiğe, kişnişten maydanoza taze bitkiler yemek yaparken elinizin altında olsun.

Evde ilkbahar dekorasyonu! 12 adımda ilkbahara hazırlanın

Balkonda ilkbahar dekorasyonu fikirleri

Evin havası nasıl temizlenir? 11 adımda hava tazelensin