kuzey-cepheli-evde
kuzey-cepheli-evde

Kuzey cepheli evde oturmak: Odaları nasıl daha aydınlık kılarsınız?

Son güncelleme:

Kuzey cepheli evde oturmak nasıldır? Ya da kuzey cepheli ev alınır mı? soruları, bu yöne bakan evlerin daha az aydınlık olması ve güneş almıyor olması düşüncesinden kaynaklanıyor. Ancak birkaç pratik adımla kuzey cepheli evde aydınlık bir ortam oluşturabilirsiniz. Peki nasıl?

KUZEY CEPHELİ EVDE PRATİK HİLELER

KUZEY CEPHELİ EVDE PRATİK HİLELER

RENK OYUNLARI

Aydınlık ve pastel renkler, açık ahşap mobilyalar kuzeye bakan odalara giren ışık miktarını artırmaz elbette ama atmosferin koyu renklerde olduğu gibi karanlık ve boğucu olmasını önler.

YANSITICI ÖĞELER

Ayna gibi yansıtıcı öğeler kullanmak çok eski bir hile. Ama pencereden yansıyan ışık alanınızı daha parlak ve ferah hale getirir. Bunu sadece aynalar ile değil, reflekte yüzeyli mobilya, duvar kağıdı, aksesuar ve parlak kumaşlar ile de sağlayabilirsiniz.

AÇIK RAF ÜNİTELERİ

Hantal bir şifoniyer, kocaman bir büfe ve geniş gardıroplar odalarda karanlık gölgeler yaratır. Bunun yerine açık raf üniteleri, kısa konsollar, dresuar gibi küçük ölçekli az detaylı seçimler yapın.

YAPAY IŞIKLARI ÇOĞALTIN

Yapay ışık kaynaklarınızı çoğaltın. Tek bir sarkıt pek işe yaramaz. Bu yüzden tamamlayıcı abajurlar, bir lambader, spotlar ve mumlar kullanın. Böylece odanın aydınlık seviyesini de dengeleyerek ayarlayabilirsiniz.

KARANLIK ODA NASIL AYDINLATILIR?

Çok karanlık bir odayı en iyi şekilde aydınlatmak için üç farklı ışık kombinasyonu kullanın.

Ortam ışığı: Genel yani mekandaki ana aydınlatmadır. Bunlar genellikle tavan spotları, sarkıt ya da avizelerdir.

Noktasal ışık: Çalışma, okuma ve dolap içi/altı ışıklar gibi özel bir amaç için kullanılan ve arada yakılan ışıktır.

Vurgu ışığı: Mekana dramatik gölgeler atarak daha dekoratif efektler yaratan, tablo, heykel veya mimari bir detayı vurgulayan aydınlatmalardır.

YENİ TREND: YANARDÖNER

Yanardöner

Yanardöner seçenekler parti dekoru ve fütüristik gece atmosferine aitmiş gibi görünebilir, ancak yeni aydınlatma eğilimleri bu ışıltılı seçenekleri evlere davet ediyor.

Mağazalarda renkli cam tealight’lar, parlak masa lambaları ve janjanlı vazolar gibi pek çok seçenek bulabilirsiniz. Bunları kendi stilinize uygun olarak mevcut dekorasyonunuza dahil ederek modayı takip edebilirsiniz. Ancak trendi harfiyen uygulamaktan yana sıkıntınız yoksa salonun bir duvarını yanardönerli banyo mozaikleri ile kaplayabilirsiniz.

Hangi cephede hangi bitki yetiştirilir? Evinizin pencere cephelerine göre bitki seçin

Kiralık eve tasarruflu fikirler – Bütçenizi zorlamadan evinizi yenileyin