Gün ışığı ile optimum aydınlık

0

Yetersiz ışık alan yaşam alanlarını daha aydınlık kılmak için birkaç püf noktasına dikkat ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

AZ GÜN IŞIĞI ALAN EVLER İÇİN İLK ÇÖZÜM: AÇIK TONLAR *

Hiç veya çok az gün ışığı alan yaşam alanlarını daha ferah göstermenin ilk püf noktası, duvarlarda açık tonlar kullanmak. Ancak renkler ille de beyaz ve türevleri olmak zorunda değil. Bu yüzden kendinizi bu şekilde kısıtlamayın. Sarı, turkuaz ve pembe gibi bazı renkler de doğru kullanıldığında mekanlarda ferah bir izlenim yaratır.

freeinteriorimages.com

AZ IŞIK ALAN EVLERE IŞILTILI AKSESUARLAR *

İşe mekana giren doğal ışık miktarını artırıcı uygulamalar ile başlayabilirsiniz. Ama büyük değişimler yapmadan önce metal, aynalı, simli ve ışıltılı aksesuarlar gibi küçük parçalara yer vererek loş alanları aydınlık kılabilir ve dekoratif olarak da atmosferi tamamlayabilirsiniz.

Marks&Spencer.

PENCERENİN KARŞISINA AYNA ASIN *

Tek bir pencereden odaya giren doğal ışık karşı duvardaki bir kapı ile bölünüyor ya da kesintiye uğruyorsa, en pratik çözüm pencerenin karşısına genişçe bir ayna asmak. Böylece ışığı kapı ile kesmek yerine direkt yansıtarak tüm odaya yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Fera boy aynası, Urbanoloji.

ODAYI FAZLA EŞYA İLE BOĞMAYIN *

Odayı fazla ve büyük ölçekli eşyalarla doldurmaktan kaçının. Çünkü bu dolaşım alanını daraltacağından ferahlık hissini engeller. Ancak yatak odasında gardırop, salonda büfe ya da kitaplık gibi ana parçalar olmazsa olmazınızsa malzeme tercihiniz koyu ceviz, venge, maun yerine beyaz ya da mümkün olduğunca açık renkli ahşaplardan yana olsun veya ışığı reflekte eden parlak lake finişlere yönelin.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.