Fransız balkon nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Son güncelleme:

Fransız balkon nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Fransız balkon modeli estetik açıdan şık ve kullanışlı evet ama bina ve insan güvenliği için bazı noktalara mutlaka dikkat edilmeli.

FRANSIZ BALKON NEDİR?

Fransız balkon nedir? Kentsel dönüşümle birlikte yeni binalarda alan genişletme kaygısının artmasıyla eskinin geniş balkonları yerini standart balkon ebatlarından daha küçük, sadece havalandırma amacıyla kullanılan Fransız balkonlarına bıraktı. Ancak bu sistem doğru uygulanmadığında güvenlik açısından bazı riskler taşıyor. Peki yaygınlaşan Fransız balkon kullanımında ne gibi güvenlik şartları oluşturulmalı?

ESTETİK Mİ? GÜVENLİK Mİ?

fransız balkon nedir

Günümüz mimarisinde sıkça kullanılan Fransız balkonlar yapısal olarak standart balkonlardan farklı olarak pencerelerin tamamen açılabildiği ve önlerinde bariyerlerin bulunduğu bir balkon tipi. Ön paneller sayesinde pencerelerin bütünüyle açılmasına olanak sağlayan Fransız balkonlar, temiz hava ve bol ışık almak için tercih ediliyor. Ancak bina yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilmediğinde can güvenliği açısından tehlikeli olabiliyor.

Balkon yönetmeliğine göre; konsol formlu balkonlar, korniş ve çatı saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak yapılmalı ve serbest konsol uzunluğu 1,5 metreden çok olmamalı. Balkon yüksekliği en az 90 cm, yatay bağlantı arası ise en az 15 cm olmalı. Tercihen yatay yerine dikeyde ve aralıklar arası en fazla 15 cm olacak şekilde planlanmalı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Küçük balkonlar için dekorasyon ve stil önerileri

GÜVENLİK AÇISINDAN RİSKLİ Mİ?

Fransız balkon nedir

Müteahhitler genellikle balkon korkuluklarını mantolama malzemesinin üzerine sabitlemeyi tercih ediyor. Bu uygulama aslında sağlıksız ve güvenliği tehdit edici bir unsur. Standart olarak Fransız balkon korkulukları sağlam yapıdaki betona sabitlenmeli. Küpeşte kriterlerinin de gözden geçirilmesi gerekir. Ayrıca Türkiye’de geniş balkon kullanımına alışkın olunması, dar ve kısa korkuluklu balkonlarda güvenlik riskini artırıyor.

İnşaat Mühendisleri Federasyonu’nun yaptığı bir açıklamaya göre, Fransız balkon yapımının belediyeler tarafından sorgulanması gerekiyor. Özellikle çocuklu ailelerin Fransız balkon konusunda daha dikkatli olması öneriliyor. Çünkü küçük ve yeni yürümeye başlayan bebekler cam ile korkuluk arasına kolayca sıkışabiliyor. Bu yüzden balkon camı ile korkuluk arasındaki mesafenin maksimum 10 cm olmasına mutlaka dikkat edilmeli. Oluşabilecek kazaları önlemek için balkon demirleri ile tavan arasına emniyet fileleri takılması da koruyucu bir çözüm.

FRANSIZ BALKONUN AVANTAJLARI

  • Fransız balkon aslında bir çeşit genişletilmiş penceredir. Evin konumuna göre güneş ışığını içeri daha geniş bir açıyla almanızı sağlar.
  • İçerisi ile dışarısı arasındaki sınırı kaldırarak tek mekan gibi algılatır ve odayı görsel olarak genişletir.
  • Fransız tip balkona oturma birimleri yerleştirilmese de saksı, güneşlikler ve portatif korkuluk sehpaları ile kullanışlı ve dekoratif bir görünüm sunar.

FRANSIZ BALKONUN DEZAVANTAJLARI

  • Kaliteli ısı tasarrufu ve ses geçirmezlik için özel cam kullanabilirsiniz. Ancak bu maliyetinizi yükseltecektir.
  • Güney cephedeki Fransız balkonundan içeri giren yoğun ve yüksek ışık mobilya, tablo ve tekstillerin çabuk solmasına sebep olur. Ekstra gölgeleme gerektirir.
  • Cam panellerin temizliği zahmetli, tehlikeli ve masraflı olabilir.

Güvenlik için denetim şart!

“Bu balkon tipini uygularken mimari aşamada riskler düşünülmeli ve bina inşa edilirken güvenlik önlemleri göz önünde bulundurulmalı. Gü venlik şartlarının doğru uygulanması, olgunlaşması ve denetimlerin art ırılması şart. Küpeşte yükseklik kriterleri tekrar gözden geçirilmeli. A nkrajlar mermere değil betona önce hilti ile açılıp çok güçlü yapıştırıc ı ile yapıştırılıp daha sonra vidalanmak suretiyle sabitlenmeli.” Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilim leri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı

Küçük balkonlar için 10 mükemmel dekorasyon fikri

Küçük balkonlar için şık seçimler