yeni-evlenenler-için dekorasyon
yeni-evlenenler-için dekorasyon

Evlenenler ve evini yenileyenler için dekorasyon önerileri

Son güncelleme:

Belki evleniyor belki de yeni bir evde yeni bir hayata başlıyorsunuz. Bu tarifsiz heyecanınıza eşlik önerilerimiz ile yaşam alanlarınızı dekore etmenin püf noktalarını gelin birlikte keşfedelim!

Sorularımızı Edda Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz’a sorduk…

YENİ EVLENENLER MOBİLYA SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

İlk evini kuranlara mobilya satın alırken ve evi dekore ederken ne tavsiye edersiniz?

“Yaptığımız ofis projelerinde, markayı veya firmayı çok iyi anlayıp, onlardan brief’i çok iyi alıp, bize ne istediklerini nasıl bir ofis kurgusu hayal ettiklerini ve tabii ne istemediklerini de anlayıp, kafalarında olan doğruları ve düşüncelerini tamamen sıfırlamalarını istiyoruz. Daha sonra onların isteklerini masaya yatırıp çok farklı alt üreterek, hiç akıllarında olmayan ve hayal edemedikleri tasarım alternatifleri sunuyoruz. Bu konu, konut ölçeğine indiği zaman çok değişiyor çünkü tamamen kişiselleşiyor.

Konutta yaşacak bireyleri, nelerden hoşlandıklarını, nasıl bir mutfak, yatak odası yada banyo hayal ettiklerini anlamanız gerekiyor. Bu iş biraz psikanaliz gibi. Bu sebeple bende ilk ev kuracaklara ve yeni evleneceklere şunu söyleyebilirim;

Birincisi, yaşam müşterek ve her konuda beraber yaşayacak 2 kişinin ne istediğini birlikte belirlemeleri gerekli. Kendilerini çok iyi anlamaları ve ne isteyip istemediklerini iyi tartmaları gerekli. Öncelikle yaşayacakları evi sevmeleri gerekli, içeri girdikleri zaman iyi bir enerji almaları gerekli.

Mobilya satın alırken de yaşayacakları mekana göre mobilya almaları,  benim tavsiyem acele karar vermeden minimal düşünerek hareket etmeleri gerektiği. Zaman içinde yaptığın seyahatlerden, gittiğin, gördüğün ve etkilendiğin obje ve mobilyaları alıp onları evinin istediğin köşelerinde sergilemek çok keyifli. Ev birlikte oluşturduğun zaman yuva haline evriliyor.

İLK EVİ KURARKEN MUTLAKA ALINMASI GEREKEN EŞYALAR

İlk evini kuranların mutlaka almaları gereken kritik parçalar nelerdir? İşe nereden başlamalılar?

Kritik parça olarak söyleyebileceğim bir şey olmaz çünkü herkes için farklıdır. Bazen size annenizden kalan bir ürün, salonunuzun tarzını ve rengini oluşturmak için röper noktasını oluşturur.

Bunun dışında tabii ki yeni kurulacak olan bir evde mutfak, salon ve yatak odasının kendi içerisinde olmazsa olmaz parçaları vardır. Ana unsurların tam olduğu bir evde diğer yardımcı mobilyalar zamanla tamamlanabilir.

salon duvar dekorasyonu

NEYE YATIRIM YAPMALI, NELERİ SONRAYA BIRAKMALI?

Neye yatırım yapmalı, neleri daha sonraya bırakmalı? Özellikle oda oda gidersek hangi odada hangi parçalara yatırım yapmalı?

Ne istediğinizi her mekan için ayrı ayrı beraberce listeleyebilirsiniz. Ancak burada unutulmaması gereken bence en önemli nokta mekanların aynı şarkıyı söylemeleri ve aynı harmoni içinde olmaları gereklidir. Örneğin Salon için sizin önceliğiniz ne? Kütüphane mi ,yada rahat bir L koltuk mu? Gördüğünüz daha önce beğendiğiniz bir koltuk olabilir, oturmuşsunuzdur, hissetmişsinizdir, çok beğenmişsinizdir, bütçeniz bir tek ona yetiyordur ve onu alırsınız. Tüm mekanları kurarken en önemli hissedeceğiniz duygu mutluluk olmalıdır. Kullandığın mobilyalar senin yaşam alanı konforunu belirler ve direkt olarak senin mutluluğunu etkiler.

Hepsi birbiriyle bir bütündür. Mekanı kurarken, koltuk,aydınlatma, duvar rengi vs hepsi bir bütündür.

KİRALIK BİR EVE TAŞINMADAN ÖNCE NE ALINMALI, NE YAPILMALI?

Kiralık bir evde oturacaksanız önceliğiniz neler olmalı? Ne alınmalı, ne yapılmalı?

Kira olunca tabii bir sonraki taşınacağınız evin aynı boyutlara ve özelliklere sahip olmayacağı gibi birtakım sorunlar olabilir. Pencerelerin büyüklüğü, odaların şekli (dikdörtgen ya da kare olması) ve büyüklüğü her evde farklı olduğu için daha ziyade çok büyük ölçekli mobilyalardan kaçınabilirsiniz.

Tüm eşyalar için geçerli bu konu esasında. Birçok fonksiyonu bir arada barındıran mobilyalar olmalı. Form & Function, yani hem form hemde fonksiyon olarak isteklerimize cevap verebilmeli mobilyalar. Perde olarak geniş tül kullanabilirsiniz, katlamalı veya stor perdeleri farklı boyutlarda pencerelere adaptasyonu tüle göre çok daha zordur.      

Kiralık ev dekorasyonu
Ikea

KÜÇÜK METREKARELİ EVLERİ DEKORE EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Küçük metrekareli evleri dekore ederken nelere dikkat etmeli? Nasıl bir yol izlemeli?

Küçük m2 evlerde her zaman açık renkleri tercih edin, daha ferah olur mantığı vardır. Ben her zaman bunun yanlış olduğunu söylerim. Mekanlarda olabildiğince renk kullanın hangi renkler size mutluluk ve canlılık veriyor ise. Mekanda asıl ferahlığı mobilya yerleşimi ve aydınlatma ile yaparsınız. Bize derler ki, mobilyaları yerleştirip mekanı giydirdiğiniz zaman ne kadar geniş ve ferah hissediliyor. Halbuki boşken ne kadar ufak gözüküyordu. Sakın sadece beyaz kullanmayın, renkleri cesurca kullanmaktan asla çekinmeyin.

Seçeceğiniz renkler hem mekana derinlik katmalı, hemde beyaz ile mükemmel bir uyuma sahip olmalıdır, örneğin kırmızı ya da siyah gibi.. 

Küçük ev dekorasyonu için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biri ise doğal ışıktan faydalanmaktır. Evinizin daha ferah ve aydınlık görünmesi için bu nokta çok önemli. Unutmayın ki aydınlık bir ev her zaman daha ferah ve şık bir görünüme sahip olacaktır. Aynalar doğru şekilde konumlandırılırsa küçük alanları olduğundan daha geniş gösterebilir.

küçük ev ya da stüdyo daire için düzen

KOMPAKT TASARIMLI MOBİLYALAR EN İDEAL SEÇENEK MİDİR?

Küçülen metrekareler kompakt tasarımlı mobilyaların yaşam alanları için en ideal seçenekler olduğunu işaret ediyor. Sen ne düşünüyorsun bu konuda?

Küçük yaşam alanları aynı zamanda birçok fonksiyonu bir arada barındıran -one design, several functions- dediğimiz multi fonksiyonlu yaşam alanları olarak karşımıza çıkıyor. Bu kompakt evler İç mimarisinde de son derece renkli, katlanabilir, yer değiştirebilir, aynı zamanda doğal ve raw yüzeylerin hakim olduğu akışkan formlara sahip mobilyalar artık günümüzde çok etkili.

Japonya’da karşımıza çıkan tüp ev niteliğinde yapılardan bahsetmiyorum. Onlar bence tamamen insan doğasına ters ancak pandemi de bize biraz bunu gösterdi. Artık evlerimizde anlık bölüntüler yapabilmeliyiz, mutfak mekanının bir bölümü ofis ortamına dönüşebilmeli.

EVİN CEPHELERİ DE DEKORASYONU ETKİLER Mİ?

Evin aldığı gün ışığı, cepheleri de dekorasyonu etkiler mi? Ne kadar etkiler?

Canlı, zengin renk tonlarının tümü doğal güneş ışığı altında harika şekilde canlı görünür. Bu sizi her zaman iyi hissettirir, çünkü gün ışığı her mekanda önemlidir, her şeyi daha iyi görüp algılamamızı sağlar.

Odanın içine dolan gün ışığı size rahatlatıcı huzur veren bir ortam sağlar. Gün ışığı alamayan odalarda ise ben yine sıcak renkler kullanılması taraftarıyım. Gün ışığı veren aydınlatmalar kullanılmalıdır. Deneme yaptırabilirsiniz farklı mekanlar numuneler yaptırarak.

EV DEKORASYONUNDA STİL Mİ FONKSİYON MU?

  • Ev dekorasyonunda stil mi, fonksiyon mu? Yoksa ikisi bir arada mı… Senin için önce hangisi? 

Tabi ki 2 si beraber, evin tamamının bir tarzı olmalı ancak bu tarz beraberinde fonksiyon ile bir arada olmalı.

EVDE BAŞROL OYUNCUSU KANEPE MİDİR?

Evlerin ana yaşam alanı salonların başrol oyuncusu kanepeler midir? Kanepe seçiminde kritik nokta nedir? 

Tabi ki eve geldiğimiz zaman kendimizi attığımız kanepeler evin başrol oyuncularından. Hangi amaç için kullanılacağı çok önemli.

TV seyrederken mi? bize çok misafir geliyor onun için farklı fonksiyonları da bir arada barındırması gerekli mi? Ölçü çok önemli, biz genelde yerine ve amacına göre imal ettirmeyi tercih ediyoruz ancak bir profesyonel destek almıyorsanız daha çok hazır, beğendiğiniz rahatlığını hissettiğiniz ürünleri alın derim. Çünkü 2 cm hata bile tüm rahatlığın bozulmasına yeter. Kolay temizlenebilir olması, leke tutmaması koltukta en önemli kriterlerden.

Düz tonlarda, keten vizon tonlarında bir koltuk olabilir, üzerinde canlı renlerde turkuaz, mercan kırmızı, etnik desenleri olan kırlentler atılabilir, bu koltuk mercan kırmızı bir duvarın önünde olabilir mesela. Renklerin farklı tonlarını birarada kullanmayı da çok seviyorum.

Kadife en sevdiğim koltuk kumaşlarındandır. Mat parlak çok farklı secenekleri vardır, hem çok modern hemde çok klasik mobilyalarda kullabilirsiniz, temizliği çok kolaydır, leke tutmaz vs… Kumaş ve tekstil konusunda ülkemiz çok ileri, şönil, keten, deri gibi…

kanepenin arkasına

DEKORASYONUN ÇIKIŞ NOKTASI KANEPE YA DA MOBİLYA MI OLMALI?

Dekorasyonun çıkış noktası bir kanepe ya da bir mobilya mı olmalı?  

Olabilir tabii, her şeyin yeni alınması bana yanlış geliyor, bazı mobilyaları anne evinde de getirebilirsiniz, örneğin ben anneannemlerde olan 1960-70’lerden kalma retro bir koltuğu, konik ayaklı modern formlu, yemek masasında ve oturma bölümünde kullandım. Çok rahat sizi saran bir formu var.

Türkiye’nin önde gelen iç mimarlık firmalarının kurucu olarak yer aldığı İdealist adında ki yeni dernekte, farklı amaç ve hedeflerimiz var. Bunlar mesleğin daha da iyi noktalara taşınabilmesini hedefleyen şeyler ve bunlardan birisi de Türkiye’nin önde gelen mimar, içmimarları olarak modern Türk mobilya tasarımlarını hayata geçirmek istiyoruz. Mekanlarımızda bunların kullanımına öncelik tanımak istiyoruz.

ÇOK FONKSİYONLU PARÇALAR

Modüler üniteler ihtiyaçlara cevap verebilen parçalar mı? Çok fonksiyonlu parçalar seçmek akıllıca mı olur?

Doğru mobilyalar ile evinizi olduğundan daha büyük göstermeniz mümkün. Sırf modelini beğendiğiniz için boyutlarına bakmadan satın aldığınız bir mobilyayı eve getirdiğinizde sıkış tıkış yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Buna engel olmak adına evinizin boyutlarını göz önünde bulundurarak kullanışlı ve çok fonksiyonlu mobilyaları tercih edilmeli.

Günümüz koşullarının bir sonucu olarak küçülen yaşam alanlarımız için mekan ve fonksiyonların planlanmasında daha az yer kaplayan, iç içe çözümler sunabilen ürünler tercih edilmeli.

Depolama ve düzen ihtiyacına yönelik olarak akla ilk gelen alternatiflerden kitaplık bir seperasyon ünitesi olabilir. Açık ve kapaksız kullanım alanları mekan içerisinde size yer kazandırırken aynı zamanda daha modern bir görünüm de sunuyor. Mobilyalarda ise katlanabilir, dönüştürülebilir tasarımların tercih edilmesi kişiye oldukça işlevsel bir kullanım sağlayacaktır. Bu sebeplerden çok fonksiyonlu parçalar seçmek akıllıca bir yöntemdir.

TAKIM OLARAK MI ALMALI, KARIŞTIRIP YAKIŞTIRMALI MI?

Takım olarak satın almak mı, yoksa karıştırıp yakıştırmak mı?

Tamamen sizin tercihiniz, ben daha çok farklı hikayeleri olan ürünleri bir arada kullanmayı tercih ediyorum.Bu sizin tercihinize bağlı. İnsanların mekan kullanım amaçları ve istekleri de zamanla evriliyor bu sebeple, ben çok takım almak taraftarı değilim.

MASA VE SANDALYE SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yemek masası aynı zamanda sosyalleştiğimiz bir alan. Masa ve sandalyeleri seçerken neye dikkat edilmeli? 

Yemek masanızı koyacağınız yeri belirleyin, bu alanın ölçülerine göre kaç kişilik bir masa uygun olur, yemek masasında ve sandalyelerinde en önemli konu ölçü ve yüksekliktir.

Bu alanda da tarz çok önemlidir. Masa örtüleri ve yemek takımları sizin temanızı belirler. Yemek masası en mutlu ve keyifli anları geçirdiğimiz noktadır evde. Doğal, budaklı ahşap dokusuna bakmak bana çok büyük bir mutluluk verir mesela. Masa olarak dikdörtgen masa beni daha çok tercihimdir.

Aydınlatmalar çok önemlidir. Yemek masanıza uygun bir aydınlatma elemanı tercih etmezseniz, yemek takımınız ve odanız ne kadar güzel olursa olsun ortaya pek hoş olmayan bir görüntü çıkabilir. Kötü aydınlatma mutsuz eder. Bu yüzden bu iş için de bir bütçe ve zaman ayırdığınızdan emin olun.

Biraz karakter ve tarz katın odanızın büyüklüğüne ve benimsediğiniz tarza göre çok çeşitli aksesuarlar arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak abartıya kaçmamaya özen gösterin, zira fazla iddialı ve kalabalık aksesuar grupları yemek odaları için uygun değildir.

YEMEK MASASININ ÜZERİNE ASILAN AYDINLATMALAR

En kritik konulardan ve çoğu kez yanlış yapılan seçimlerden biri de yemek masasının üzerine asılan aydınlatmalar…

Yemek masasının merkezinde olmalı, çoğu dairede masayı yerleştirdiğiniz zaman tavan aydınlatma aksı kayık olur, mutlaka burada revizyon yapılması gerekir. Gün ışığı olmalı, dinlendirici etkisinden dolayı avizenizde sarı ışıkları (3000K) tercih edin. Dekorasyonu tamamlayıcı bir unsur olarak stile uygun olmalı.

Nasıl ki eviniz için tüm mobilya ve dekoratif aksesuarları aynı stil içerisinden seçiyorsunuz, aynı şey yemek masası aydınlatması için de geçerli. Eğer klasik stilde bir yemek odasına sahipseniz, avizeniz de aynı şekilde klasik stile sahip olmalı. 

Sarkıt şeklinde olmak zorunda değil, endirek bir aydınlatma da tercih edilebilir.

Sarkıt avize kullanmayı tercih ediyorsanız, estetik bir görünüm için masanızın büyüklüğüne ve avizenin verdiği ışığa göre, 80 cm ya da 90 cm gibi ölçüleri de tercih edebilirsiniz.

Tek nokta yerine çok noktadan olan avizeler. Diğer aydınlatma elemanları ile uyumlu olabilir yada tamamen farklı bir üründe olabilir.

AYDINLATMALAR NE ZAMAN ALINMALI?

Aydınlatmaları ne zaman alınmalı? Mobilya yerleşiminden sonra mı… Hangi odada hangi aydınlatmayı alacağınıza nasıl karar verirsiniz? Halı, yastık, örtü, perde gibi tekstil ürünlerine hangi noktada karar verip satın almalı?

Genelde halı,yastık,örtü perde gibi ürünleri mobilyalar ve aydınlatmalar seçildikten sonra karar verilip satın alınıyor. Fakat aslına bakarsak böyle bir kural yok. Çünkü mobilya seçimi yapacağınız zaman belki turuncu bir halınız veya kiliminiz var ve bundan yola çıkarak evinizi dekore etmek istiyorsunuz. O yüzden seçim yaparken kesin kuralları olan bir durum değil.

banyo-aydınlatma

EVİ DEKORE EDERKEN EN SIK YAPILAN HATALAR

Evi dekore ederken en sık yapılan hatalar neler, sizin gözlemlediğiniz…

Ev içine girildiği zaman çoğu yerleşim düzenlerinde hatalar oluyor. Fakat yerleşim planı çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Öncelikle yerleşimin doğru yapılması gerekiyor. Ayrıca yapılan en büyük hatalardan bir diğeri ise, mobilya alınırken evin ölçülerini bilmeden mobilyaları tercih etmek. Bu durumlarda bazen çok büyük veya küçük gelen mobilyaları tercih edebiliyorsunuz. Fakat mobilya eve geldiği zaman bu ölçü farklılıklarından dolayı gördüğünüz, beğendiğiniz gibi evinizde durmuyor. En önemli şeylerden biri, ev ilk alındığında veya kiralandığında bütün odaların ölçüsü alınmalı ve ona göre mobilya seçimi yapılmalı.

Çoğu evde aydınlatmalarda beyaz ışık tercih ediliyor. Fakat bu çok büyük bir hata. Aydınlatma elemanlarında gün ışığı (daylight) ampul ya da led tercih edilmesi, mekanın ve mobilyaların gerçek renklerinin görülmesini sağlıyor.

İlk eve alınması gerekenler

Neye yatırım yapmalı? Evlilik öncesi alışveriş önerileri