İlk eve alınması gerekenler

İlk eve neler alınmalıdır? Bir evde olması gereken eşyalar nelerdir? Özellikle ilk evinize geçerken nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. İşte sizin için “İlk eve alınması gerekenler” listesi. Evim Dergisi arşivinden…

Yeni bir ev kuruyorsunuz, içinde hangi eşyalara ihtiyacınız olacağını planladınız mı? İlk önce mutlaka alınması gerekenler listesi çıkarın ve alışverişinizi buna göre yapın.

ALIŞVERİŞ LİSTESİ ÇIKARMALISINIZ

Ev kurarken işe nereden başlayacağınız sizin için sorun olabilir. Yapmanız gereken bir alışveriş listesi çıkarmak ve onu takip ederek ihtiyacınız olanları almak. Öncelikli ürünler listesinde bir numarada demirbaş mobilyalar geliyor. Oturma, yemek ve yatak odası…

Tabi ki tüm bu mobilyaları tekstiller ile güzelleştirmek lazım. Bir de bu odaların aydınlatılması için gereken abajur, lambader ya da sarkıtlar var. Mutfakta ise beyaz eşyalara ihtiyacınız olacak. Elektrikli küçük mutfak aletlerini de unutmayın. Yemek takımı, bardak takımları, tencere gibi sofra ile ilgili ürünleri de listenize ekleyin.

İLK EV İÇİN AYDINLATMALAR

Aydınlatmalar dekorasyonu tamamlayan en kritik detaylardandır. Kullanacağınız aydınlatma elemanları ile evin havasını değiştirebilirsiniz. Dramatik bir etki yaratmak için abajur ve lambaderlere yer verin. Genel aydınlatma için odanızın tarzına göre sarkıt ya da avizeleri tercih edin.

İLK EV İÇİN TEKSTİL

Tekstil ürünlerinde alınacaklar listesinin başında nevresim takımları yer alıyor. En az haftada bir değiştireceğinizi düşünürseniz bol bol nevresim takımına ihtiyacınız olacak.

Cool salon takımı, Doğtaş.

İLK EV İÇİN MOBİLYA SEÇİMİ

Evlenirken belki de en zorlanacağınız başlıklardan biri mobilya seçimi. Çünkü mobilyayı alırken işin içine tuttuğunuz evin metrekaresi, odaların şekilleri, ışığın odaya giriş açısı ve oda sayısı da girecektir. Seçtiğiniz mobilyaların hem stilinizi yansıtması, hem de işlevsel olması gerekiyor. Özellikle yeni çiftlerin sık sık konuk ağırlayacağı düşünülürse bunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Salonunuz için eşya seçerken odanın planı özellikle önem taşıyor. Dikdörtgen ve L şeklindeki planlarda eşyaları yerleştirmeniz daha rahat olacak, ancak kare bir salonda oturma ve yemek bölümlerini ayırmak konusunda zorlanabilirsiniz.

Kalabalık misafirler ağırlamayı planlıyorsanız seçimlerinizi de buna uygun yapmalısınız. Bu noktada odanın metrekaresi önemli. Eviniz küçükse mobilyalarınızın ebatları da ön plana çıkar. Bu durumda büyük ebatlı mobilyalardan kaçınmanız gerekiyor.

Salonunuz küçükse 8 kişilik bir masa yerine 4 ya da 6 kişilik bir masa alıp gerektiğinde bunu açarak kullanmanız size alandan da kazandıracaktır. Yemek masanızın yanında küçük bir konsola da yer verebilirsiniz.

Salonunuz büyükse büfe de tercih edebilirsiniz. Ayrıca misafirlerinizin ayrı bir odada yatıya kalma şansı yoksa kanepenizi yataklı olanlardan seçmek akıllı bir çözüm olacaktır.

Dream Collection kahvaltı takımı, Korkmaz

İLK EV İÇİN SOFRA ÜSTÜ ÜRÜNLER

Evliliğin ilk zamanlarında yemeğe sürekli misafir geleceği fikrine kendinizi hazırlayın. Bunun için sofranın olmazsa olmazı yemek takımları, tamamlayıcıları, çatal-bıcak takımları, bardak setleri ile pişirme ve hazırlık grubuna dahil tüm gereçleriniz tamam olmalı.

Misafirleriniz için çok parçalı, porselen bir yemek takımının yanı sıra günlük kullanım için tabaklar, servisler ve kahvaltı takımına ihtiyacınız olacak. Sudan çaya kadar bardak setlerini de unutmayın.

Kaliteli bir çatal-kaşık-bıçak setinin yanı sıra günlük kullanım için daha renkli, ahşap saplı setlere de yönelebilirsiniz. Servis tabakları ve setlerini de atlamamalısınız.

Şık bir masa örtüsü, runnerlar, Amerikan servisler ve kumaş peçeteler de alışveriş listenizde mutlaka olmalı. Sık kullanım için leke tutmayan masa örtüleri ve Amerikan servisler iyi bir seçenek olabilir.

Flame Select serisi ocak, Bosch.

İLK EV İÇİN BEYAZ EŞYA & KÜÇÜK EV ALETLERİ

Eviniz kiralıksa mutfağınızda fazla bir değişiklik yapamayabilirsiniz. Olan mutfak dolapları üzerinde boya ya da kulplarını değiştirmek gibi ufak tadilatlarla yenilikler yapabilirsiniz. Alanınız mevcutsa bu renklere uygun küçük bir mutfak masası alabilirsiniz.

Mutfakta en önemli kalem beyaz eşyalardır. Mutfağınızın durumuna göre solo ya da ankastre mi alacaksınız önce buna karar vermelisiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta seçeceğiniz cihazın A hatta A++ enerji sınıfında olması. Böylelikle enerji sarfiyatı konusunda önceden önleminizi almış olursunuz.

BEYAZ EŞYA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Beyaz eşyanızı alırken sadece ne kadar iyi soğuttuğu ya da iyi yıkadığı değil, verimliliği ve sağladığı tasarruf da ön plana çıkıyor. Garantisi, servis desteği, ihtiyacınıza cevap verip vermediği gibi detayları da iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Bir diğer önemli nokta ise beyaz eşyanızın yerleştirileceği yerin ölçüsü. Bu ölçüyü önceden bilirseniz, ürün alındıktan sonra karşılaşabileceğiniz olası bir yer probleminin de önüne geçersiniz. Hayatınızı kolaylaştıran küçük mutfak aletleri de sürekli çeşitleniyor.

İLK EV İÇİN KÜÇÜK MUTFAK ALETLERİ

Doğrayıcı, karıştırıcı, kahve makinesi, çay makinesi, tost makinesi, su ısıtıcı gibi birçok alternatif bulunuyor. İlk etapta hangilerine daha çok ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve alışverişinizi buna göre yapın.

Mesela kahve içmeyi sevmiyorsanız kahve makinesi sizin için bir lüks olacaktır, ama eğer her gün tost yapıyorsanız, mutlaka bir tost makinesi almalısınız.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ / PELİN ÖZKUL GÜNSELİ KARSAN BÜYÜKSAĞİŞ SEVDA BARANDIR SUNGURTEKİN

DEKORASYON ÖNERİLERİ

İlk eve alınması gerekenler listemizi beğendiyseniz, dekorasyon önerileri ve pratik fikirlerin olduğu “Dekorasyon” sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

HER EVDE OLMASI GERKEN EŞYALAR