Evim fay hattına yakın mı? MTA diri fay haritası sorgulama

Son güncelleme:

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde yıkıma neden oldu. Büyük depremlerin ardından 10 günde içinde 4 binden fazla artçı sarsıntı meydana geldi. Depremlerde 16 Şubat 2023 saat 23.30 itibarıyla 38 bin 44 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yaşanan felaket Türkiye’deki deprem gerçeğini de bir kez daha gündeme getirmiş durumda. İnternette Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile MTA diri fay hattı haritası en çok arananlar arasında.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: İstanbul’un ilçe ilçe deprem risk haritası listesi

TÜRKİYE’DE NE KADAR FAY HATTI VAR?

Türkiye’de Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege Bölgesi Graben Sistemi olmak üzere 3 ana fay hattı ile 485 aktif fay bulunuyor.

  • Uzunluğu 1200 kilometre olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp Saros Körfezi’ne kadar uzanıyor.
  • Doğu Anadolu Fay Hattı Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi arasında yaklaşık 400 kilometre uzunluğunda.
  • Ege Bölgesi Graben Sistemi Batı Anadolu’da yaklaşık 120 bin kilometrekarelik alanda yer alıyor.

24 İLİN KENT MERKEZİNDEN FAY GEÇİYOR

AA’nın Kasım 2022’de duyurduğu; AFAD kaynaklı bir habere göre Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6’şar, Doğu Anadolu Fay Hattı’nda 4 ve diğer faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin doğrudan kent merkezinden aktif fay geçiyor. Ayrıca 80’den fazla ilçe de direkt aktif fay hatları üzerinde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

MTA DİRİ FAY HARİTASI NASIL KULLANILIR?

Evim fay hattına yakın mı? MTA diri fay haritası sorgulama

Bu konuda MTA’nın diri fay haritası çok merak ediliyor. MTA’nın internet sitesinde paylaşılan aşağıdaki görselde il ve ilçeler üzerine tıklanınca fay durumu görülebiliyor: NTV’nin haberine göre Türkiye’de 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek 485 diri fay bulunuyor. Harita için tıklayın

Deprem çantasında olması gerekenler nelerdir? AFAD’a göre en önemli maddeler!