Ev yapımı çamaşır deterjanı nasıl yapılır? (Toz, jel, tablet)

Son güncelleme:

Ev yapımı çamaşır deterjanı nasıl yapılır? sorusu zaman zaman “kendin yap” konusuna ilgisi olanlar tarafından merak konusu oluyor. Evde birkaç malzeme ile kendi ev yapımı çamaşır deterjanınızı hazırlayabilirsiniz. Tasarruf etmenin harika yollarından biri de evde kendi malzemelerinizi üretmek!

İşte kendi ev yapımı çamaşır deterjanınızı yapmak için gerekli malzemeler ve yapılışı:

EV YAPIMI ÇAMAŞIR DETERJANI NASIL YAPILIR? (TOZ)

Ev yapımı çamaşır deterjanı

Evde toz çamaşır deterjanı hazırlamak için 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı küçük taneli tuz, 2 yemek kaşığı çamaşır sodası, Yarım kalıp beyaz sabun rendesi ve 2 yemek kaşığı boraks karıştırılır.

Karışıma 15 damla esansiyel yağ damlatılır. (Beğendiğiniz herhangi bir esansiyel yağ damlatılabilir.)

Tablet çamaşır deterjanı için ise, bu karışımı sirke ile tamamen ıslatın ve karıştırıp buz kalıplarına doldurun. Bir gün beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

EV YAPIMI SIVI ÇAMAŞIR DETERJANI TARİFİ

  • Evde sıvı çamaşır deterjanı da hazırlayabilirsiniz. Bunun için rendelediğiniz bir kalıp sabunu ya da arap sabununu 2 litre sıcak suya koyun ve sabun eriyene kadar köpürtmeden karıştırın.
  • Karışıma 1 su bardağı sirke, 3 yemek kaşığı boraks, 3 yemek kaşığı karbonat ve 2 çorba kaşığı sofra tuzu ya da kaya tuzu koyarak iyice karıştırın.
  • Esansiyel yağlardan 15 damla damlatarak istediğiniz kokuyu elde edebilirsiniz.
  • Bu malzemelerle su miktarını azaltarak jel çamaşır deterjanı ortaya çıkarabilirsiniz.

ÇAMAŞIR YUMUŞATICISI YERİNE SİRKE

Sirke çamaşırlar için mükemmel bir yumuşatıcıdır. Makinenizin yumuşatıcı bölümüne yarım çay bardağı sirke ekleyerek çamaşırların yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz. Yıkandıktan sonra kuruyan çamaşırlarda sirke kokusu kaybolacaktır.

Ev yapımı çamaşır deterjanı tariflerimiz bu şekilde. Dilerseniz aşağıdaki tariflerimizi de inceleyebilirsiniz. Hepsi birbirinden güzel tarifler işinize yarayacak. Sizin de önerileriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Evde sabun yapımı | El yapımı sabun tarifi

El yapımı ısıtıcı ped tarifi: Havalar soğusa da üşümeyin

El yapımı oda kokusu nasıl yapılır? Kolay oda parfümü tarifleri

El yapımı sabun ve sabun kesesi: Videolu tarif