Evde sabun yapımı

0

İstediğiniz renk ve kokularla yapacağınız sabunları sevdiklerinize hediye edebilir ya da banyonuzda sergileyebilirsiniz

MALZEMELER: Şeffaf sabun bazı • Kurabiye kalıbı, sabun/kokulu taş kalıbı veya silikon kalıp• Çiçek ya da farklı otlar • Çelik kap • Sabun boyası • Badem yağı ya da istenilen herhangi bir yağ)• Yağlı kağıt

YAPILIŞI: Sabun bazını çelik bir kabın içerisine alıp benmari usulü eritin. İçine istediğiniz kokulardan ya da yağlardan katarak karıştırmaya devam edin. Hemen ardından yine içerisine istediğiniz renkte sabun boyası katıp renklendirebilirsiniz. Kullanacağınız kalıp eğer kurabiye kalıbı ise kalıbın kenarlarını silikonlayıp yağlı kağıt üzerine yapıştırın. Hemen ardından hazırladığınız bazı, içine çiçek ya da farklı otlar ekleyerek kalıplara bölüştürün ve katılaşmasını bekleyin

SABUN YAPIMI İLE İLGİLİ FAYDALI BİLGİLER

– Sabunlarınızı sabun bazı kullanarak yapabileceğiniz gibi beyaz kalıp sabun kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun için 2 yöntem var. Birincisi küçük parçalara böldüğünüz beyaz kalıp sabunu, sabun bazında olduğu gibi benmari usulü eriterek devamında renklendirebilirsiniz. İkinci olaraksa, hiç eritme yapmadan beyaz kalıp sabunu rendeleyebilir ve içine bir miktar su katabilirsiniz. Böylece bir hamur kıvamına gelecektir. Sonra yine isteğe bağlı olarak renklendirip kalıba yerleştirebilirsiniz.

– Sabun bazlarını çeşitli renklerde alabileceğiniz gibi şeffaf sabun bazı alarak içine çeşitli otlar koyabilirsiniz.

– Sabun bazınızı hazırlayıp kalıplara döktükten hemen sonra yüzeyde baloncuklar oluşabilir. Sprey kolonya kullanarak yüzeydeki baloncukları söndürebilirsiniz.

– Farklı renklerdeki sabun bazlarını kullanarak kat kat renkli bir sabun elde edebilirsiniz. Bunu yaparken her katta soğumasını beklemeniz gerekir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.