Ev temizliği rutinleri: Hangi bölümlere hangi sıklıkta dikkat etmelisiniz?

Temizlik rutinlerinizi düzenli olarak uygulayarak evinizi temiz ve düzenli tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra, belirli bölgelere ve eşyalara özel bir bakım yapmak, bunların ömrünü de uzatacaktır.

BANYO

Banyo, evde en sık temizlenmesi gereken yerlerden biridir. Duş, lavabo, tuvalet, fayanslar ve zemin dahil olmak üzere tüm bölümleri temizleyin. Haftada bir kez temizlemeniz yeterli olacaktır.

MUTFAK

Mutfak da günlük temizlik gerektiren yerlerden biridir. Ocak, fırın, lavabo, tezgah ve dolap kapakları dahil olmak üzere tüm yüzeyleri temizleyin. Ayrıca, yemek hazırlama eşyalarını da temizleyin. Bu işlemi her gün yapmanız gerekiyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mutfakta nereyi, ne ile, nasıl temizlemeli?

OTURMA ODASI

Oturma odası genellikle en sık kullanılan yerlerden biridir. Halıyı ve mobilyaları süpürün veya vakumlama yapın. Ayrıca, kitaplık, televizyon, masa ve diğer mobilyaları da silin. Haftada bir kez temizlemeniz yeterli olacaktır.

YATAK ODASI

Yatak odasının her gün düzenli tutulması önemlidir. Yatağı her sabah düzeltin ve yorganı katlayın. Yatak örtüsü, yastık kılıfı ve diğer tekstil ürünlerini haftada bir kez değiştirin. Mobilyaları, tozları silin. Haftada bir kez temizlemeniz yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir: Yatak odası halısı neden bir tuvaletten daha kirli olabilir? Bir uzmana göre evlerde en sık yapılan hata

KORİDOR VE GİRİŞ

Koridor ve girişler, sık sık kullanılan bölgelerdir ve bu nedenle temizliği de sık sık yapılmalıdır. Halıyı ve mobilyaları süpürün veya vakumlama yapın. Duvarlara dikkat edin ve tozlarını silin. Haftada bir kez temizlemeniz yeterli olacaktır.

DİĞER ODALAR

Evin diğer odaları da haftada bir kez temizlenmelidir. Yüzeyleri silin, mobilyaları toz alın ve zeminleri süpürün veya vakumlama yapın.

Temizlerken kirlettiğiniz 9 şey