Ev kadınları için vlogger olma rehberi

Son güncelleme:

Bu çılgın vlog akımına siz de katılıp deneyimlerinizi kayıt altın alarak milyonlarla paylaşmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, endişe etmeyin, biz yanınızdayız. İşte tavsiyelerimiz.

1- ÖNCELİKLE BİR KAMERANIZ OLMALI

Madem video çekeceksiniz, bu iş için anahtar kelime: Kamera. Tabi ki cep telefonunuzun kamerasıyla çekimler yapabilirsiniz ama elinizdeki telefonun kamerası hangi yıldan kalma, kontrol ettiniz mi? Daha güçlü ve kaliteli çekimler yapabilecek kameraya sahip ve aynı zamanda bu görüntüleri işleyecek, kesip biçecek, yayına hazır hale getirecek bir telefona ihtiyacınız olacak. Bütçenizi de zorlamayacak ama ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir telefon olarak Oppo Realme C21 modelini tavsiye ederiz.

2- AKSİYON KAMERASINI DA UNUTMAYIN

Akıllı telefonunuz hem çekimleriniz hem de yükleme işlemleri için lazım olacak ancak daha cazip görüntüler almak, farklı açılardan çekimler yapmak istediğinizde sizi bir aksiyon kamerası kurtaracak. Koltukların altının nasıl süpürülmesi gerektiğini anlatan bir video çekeceksiniz diyelim? Kameranızı koltuğun altına sabitleyip oradan da aktüel görüntüler almanız sizi YouTube camiasında kıyasıya rekabet ettiğiniz komşularınızdan bir tık öteye taşıyacaktır.

3- DRONE’SUZ YOUTUBER OLMAZ

İşte geldik, vlogger’lık kariyerinizi zirveye taşıyacak detaya: Drone kullanma… Drone çekimleri, YouTube videolarında görüntü kalitesini çok yükselten ve izleyicilerin de ilgisini çeken bir detay. Çekim yaptığınız konuyla ilgili olmasa bile, drone ile kendinizi, bahçenizi, evinizi, araba yolculuğunuzu veya başka detayları birkaç kısa dakika boyunca çekmeyi başarabilirseniz, videolarınıza ilgiinin katlanarak artacağını fark edebilirsiniz. Ancak drone çekimleri biraz uzmanlık ve deneyim isteyen bir iş. Öncelikle, boş alanlarda, bir bilenin eşliğinde uzun denemeler yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca komşuları veya başka insanları rahatsız etmeden drone kullanmak da çok önemli bir etik kural.

4- VİDEO KURGU UYGULAMALARI

Dilerseniz PC’de, ya da zor geliyorsa telefonunuzda veya tabletinizde, videolarınızı kesip biçip, istemediğiniz bölümleri atıp, istediğiniz bölgelerin üzerine yazılar ve grafikler ekleyerek videonuzu son haline getirmelisiniz. Video kurgulamakta sınır yok. En amatör halinden en profesyonel formuna kadar çok geniş bir işlem. Dolayısıyla ilk günden çok profesyonel bir görünüm elde edemeyebilirsiniz ama yılmayın, üzerinde çalışın, denemeler yapın.

5- SAMİMİ VİDEOLAR OLUŞTURUN

Son olarak videolarının konusu ve dili de önemli. Artık kimse, eski TRT programlarında olduğu gibi kurumsal bir dilin hakim olduğu videoları izlemek istemiyor. Çağımız TikTok çağı ve yeni nesil daha samimi, daha gündelik, daha hayatın içinden videolara ilgi gösteriyor. Kendi videolarınızı da oluştururken bu detay aklınızda dursun.

Evde yapılabilecek hobiler: Karantina günlerinde yapılan ilham verici projeler!

Evde ailecek oynanabilecek 15 oyun – Yetişkinler ve çocuklar için

Evde yapılabilecek 50’nin üzerinde aktivite önerisi ve fikri ile zamanınız güzel geçsin