Ev alırken sıfır mı, kelepir mi? Avantaj ve dezavantajları

Son güncelleme:

Çağdaş ve yepyeni sıfır bir ev mi? Eski ama içini kendinizin şekillendireceği kelepir bir ev mi? Avantaj ve dezavantajları cevaplarda gizli.

BEN YAŞANMIŞLIK HİSSİNİ, DÖNÜŞTÜRMEYİ SEVEN VE SIKI PAZARLIK EDEN BİRİYİM. BU YÜZDEN KELEPİR EV ALMAK TAM BANA GÖRE.

CEVAP EVET: ŞELALE UŞEN

Kentsel dönüşüm furyasının yaşandığı bu günlerde kelepir bir ev almak akıllıca bir fikir. Genellikle mahalle kültürü olan yerlerde olurlar ve ben yaşanmışlık hissi olduğu için eski mimarideki evleri hep sevmişimdir. Çünkü 80’ler, 90’ların mimari detayları, oda yerleşimleri ve geniş balkonları benim için çok cazip. Kentsel dönüşümde evimi sıfırladım ama tadilat hiç bitmedi ve tam bir hayal kırıklığı oldu. Onu satıp yerine kelepir bir ev aldım. İstanbul’da tadilat kaçınılmaz ise kelepir ev almak en mantıklısı. Ayrıca tadilat size kendi zevkinize göre bir banyo ve mutfak sahibi olma imkanı veriyor. Döşemeleri, doğramaları, kapıları, seramikleri siz seçiyorsunuz, kısacası eviniz baştan sona sizi yansıtıyor. Daha ne olsun! Oturduğum evi görünce sıkı bir pazarlık yaparak bütçemi aşmadan alabileceğim fikri oluştu. Nakit ödeyeceğim için pazarlık lehime sonuçlandı ve artık ev benim. Tadilat yapacak zaman, para ve tanıdık ustanız varsa bu yolu seçmenizi öneririm. Üstelik tadilatın hepsini aynı anda yaptırmak yerine parti parti de yaptırabilirsiniz. Evi satmak istediğinizde ise masrafları rahatça karşılaması da cabası. Banka kredisi ile yeni bir ev satın almak bu günlerde oldukça zor. Oysa bu şekilde eski bir evi kelepir fiyata alarak ev sahibi olabilirsiniz. Eskiden bu şekilde bir şeyler satın almaya korkardım ama artık sıcak bakıyorum, hatta mobilyalarımı bile eskicilerden kelepir alarak kendi stilimi yaratacağımı bile düşünüyorum.

HİÇ BANA GÖRE DEĞİL. BEN YENİ BİR YERE SIFIRDAN YERLEŞMEYİ TERCİH EDERİM VE PAZARLIK ETMEYİ HİÇ BİLMEM.

CEVAP HAYIR: ÖYKÜ GÜLALP

Birkaç ay önce yeni bir ev satın aldık. Aslında böyle bir evi üç yıl önce de istemiştik ama o sırada mali durumumuz çok da müsait olmadığından karar verememiştik. Bu yıl bazı vergi indirimleri, uygun ödeme koşullarını ve fırsatları değerlendirip ev sahibi olduk. Üç yıl önce gördüğümüz tarz bir ev ararken emlakçı vasıtası ile bu evi bulduk. Birkaç kez eşim, birkaç kez de tüm aile ziyaret ettik ve sonunda almaya karar verdik. Evimiz biraz şehir dışında, iki katlı ve geniş bahçeli bir sayfiye olarak kullanılıyormuş ama biz yaz, kış oturmayı planlıyoruz. Ev satın alırken bu tarz bir rekabete girmek biraz sinir bozucu olabiliyor. Ancak bu evi alırken de tıpkı kelepir evlerdeki gibi hızlıca hareket etmek gerektiğini anladım. Yani eve gidip, bunu birkaç gün düşünelim dediğinizde böylesi yeni evler kaçabiliyor. Ben eski bir ev satın alıp daha sonra yenileme işleri ile uğraşmaktansa sıfır ev alıp avantajlarını kullanmayı tercih edenlerdenim. Çünkü eski evlerin tüm o tesisat ve teknik donanımlarını yenilemek, tadilat sırasında çıkacak aksilikleri ve sonucun nasıl çıkacağını beklemek çok büyük zaman kaybı. Ortaya çıkan sonuçtan da her zaman memnun kalınmayabiliyor. Oysa yeni bir evde her şey düşünülmüş ve çözümlenmiş, son teknoloji, siz hiçbir şeyle uğraşmadan sadece eşyaları alıp yerleşiyor, ertesi gün dostlara davet bile verebiliyorsunuz. Bu da bana büyük kolaylık geliyor. Kısacası, uygun fiyatlı bir ev satın almak için, yenileme sürecindeki tüm o pazarlık diyaloglarına girmeden, doğru evi bulup, yepyeni ve modern bir ev almayı tercih ediyorum.

Sıfır ve 2. el ev almanın farkı, avantajları ve dezavantajları

Yeni ev almadan ya da kiralamadan önce ne yapmalı?

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler ve adım adım yapılacak işlemler