etnik-ege-stili
etnik-ege-stili

Etnik Ege stilinin şifreleri: Doğal ve dingin mekanlar

Son güncelleme:

Etnik Ege stili… Zamanın yavaş aktığı, doğanın içinde, yeşil ve mavinin kesişiminde, kır hayatı ve Ege sahil yaşantısının birleşiminde; sıcak, rahat ve doğal bir stil gizli…

Farklı stilleri bir arada kullanmak özen ister. Desen, doku, renk seçimleri ve odak noktalarını kombine ederek dengeli bir bütünlük sağlamak için işin içine biraz da yaratıcılık ve hayal gücü katmak gerekir. Etnik dekorasyon da, evinizde hayata geçirirken hayal gücüne ihtiyaç duyacağınız stillerden biri. Bir de Akdeniz rehavetiyle birleşince, hayallere dalarak dekore edip her bir köşesinden ayrı keyif alacağınız yaşam alanları yaratabilirsiniz.

RENK VE DESEN OYUNLARI

Enerjisi, hikayesi ve özgünlüğüyle zamansız olan etnik stilde renkler ve desenlerin oyunuyla farklı kültürlerin izlerini taşıyan eşyalar ön plandadır. Göçebe yaşantılardan esinlenen etnik dekorasyonda kullanılan çizgi ve motiflerin her birinin ayrı hikayesi vardır. Eviniz için seçeceğiniz etnik parçalar da yaşanmışlığı çağrıştırmalı ve her motifin özgün bir hikayesi olmalı. Dekorasyonda el dokuması halılar, ikat desenli yastık ve puflar, bakır ve seramik testiler ve eski aynalar kullanabilirsiniz.

DOĞAYA EN YAKIN STİLLERDEN BİRİ

Hayatın yavaş aktığı, huzur ve dinginliğin doyasıya yaşandığı sahil evlerinde tercih edilen dekorasyon stillerinden biri olan Ege stilinde ise doğal ahşap, taş ve hasır gibi natürel materyaller, bol ışık, basit detaylar ve minimum  objeyle maksimum konfor dikkat çekiyor. Bu stile eskitilmiş patine cilalı mobilyalar, natüralist dokular ve seramik  aksesuarlar dahil ediliyor. Doğaya en yakın stillerden biri olduğu için bahçenize çıktığınızda hissettiğiniz duygular  ve gördüğünüz tüm renkler size ilham kaynağı olabilir.

Saflığın, zarafetin ve dinginliğin rengi beyaz da, ferah ve aydınlık yaşam alanlarının ön planda olduğu organik Ege evlerinin başrol oyuncularından biri. Beyaz renk ışığı yansıtır, mekandaki aksesuar ve detayların ön plana çıkmasını sağlar ve dinlendirir. Ahşap, cam, hasır ve taş gibi doğal malzemelerden yapılan mobilya ve aksesuarlar bembeyaz mekanların dinginliğini doğallıkla tamamlar.

Ege ruhunun etnik zenginlikle birleşmesiyle, insanın doğaya ve özüne dönme ihtiyacını besleyen bir dekorasyon stili ortaya çıkıyor; bütün yaz keyfini sürebilirsiniz.

BAKIR VE ETNİK OBJELER

Bakır objeler ve çanak çömlekleri, farklı kültürleri çağrıştıran etnik objeleri bu stildeki bir dekorasyonda kullanabilirsiniz. Aileyi etrafına toplayan samimi yer masalarını evinizde orta sehpa olarak da kullanabilir, doğal ahşap tabureleri ise yan masa olarak değerlendirebilirsiniz.

DOĞAL KUMAŞLAR, AĞAÇ DALLARI

Ev tekstilinde uçlarında etnik, renkli detaylar olan keten perdeler ve doğal kumaşları tercih edebilir, yatak odanızda askılık ve korniş yerine bir ağaç dalı ya da dekorasyonda bambu merdiven kullanabilirsiniz.

Ferahlatan 3 yaz stili ile eviniz nefes alsın