Zemin malzemesi çeşitleri ve en ideal 6 zemin malzemesi

Zemin malzemesi seçerken özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Evde trafiği en yüksek alanlardan biri olan mutfaklar için doğru zemin döşemesini seçtiğinizden emin olun. Sizin için, ıslak hacimlerde kullanımı kolay altı ideal malzemeyi seçtik.

EPOKSİ ZEMİN

Herhalde pek az yüzey epoksi kadar kesintisiz ve pürüzsüz olabilir. Pek çoğumuzun hala biraz uzak olduğu bu malzeme sınırsız desen çeşitliliği yaratıyor. İster düz isterseniz beğendiğiniz bir baskı desen üzerine uygulanabilen epoksilerin parlak ve mat alternatifleri bulunuyor.

ÇİNİ ZEMİN

El boyaması ya da baskı desen… Hangisi olursa olsun çinilerin yarattığı ambiyans zamansız ve çok şık. Özellikle kır evi stilini sevenler için eşsiz bir zemin malzemesi ve kaplama alternatifi.

Detaylı bilgi için Çini çılgınlığı: Çini nerelerde kullanılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

LAMİNANT ZEMİN

Doğası gereği ıslak hacim oldukları için mutfak ve banyolarda ahşap zemin döşemelerini tercih edemiyoruz. Ancak laminant kaplamaların yüzeyinde PVC bir koruyucu olduğu için su geçirgenliğini minimize eder. Böylelikle mutfağınıza ahşabın dokusunu kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Laminant nedir? Uygun ve pratik zemin döşemesi hakkında 5 yanıt yazımızı inceleyebilirsiniz.

zemin çeşitleri

PORSELEN ZEMİN

60X60 cm ebadındaki porselen yüzey kaplamaların seramiklerden ayrılan tarafı daha sert dolayısıyla daha dayanıklı bir alternatif olması. Trafik hacmi yüksek mutfaklar için daha dayanıklı bir zemin malzemesi alternatifi olarak porselen ideal bir seçenek.

BASKILI SERAMİK ZEMİN

Hiç halı kullanmadan halı etkisi yaratmaya var mısınız? Baskı teknolojileri öylesine gelişti ki adeta bu kaplamaların seramik olduğuna inanamıyorsunuz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Seramik karo seçerken nelere dikkat edilmeli?

AHŞAP GÖRÜNÜMLÜ SERAMİK ZEMİN

Mutfağım hem çok davetkar hem de çok fonksiyonel bir zemin kaplamasına sahip olsun diyenlerdenseniz ahşap görünümlü seramik kaplamalar tam size göre demektir. Üstelik endüstriye, vintage, rustik, country gibi tüm ahşap dokulara ev sahipliği yapacak kadar da zengin bir çeşitliliğe sahipler.

Vinil nedir? Zeminde vinil kaplama tercih edilmeli mi? Vinil özellikleri

Eviniz için deprem önlemleri ve yapılması gerekenler

Halıları kombinlemenin 6 yolu – Aynı odadaki halıları nasıl kullanırsınız?