En davetkar yemek odası stillerinden 7 farklı örnek

Son güncelleme:

Yemeyi seven, bunu arkadaşları ve tüm aile ile paylaşmaktan mutlu olan, uzun sohbetler eşliğinde atmosferin tadını çıkaran biriyseniz, birkaç stil dokunuşuyla bu buluşmaları daha keyifli hale dönüştürmek elinizde.

KONFORLU VE RAHAT

Banklı bir oturma düzeni çok pratik bir uygulama olsa da ahşap banklarda uzun süre oturmak konuklarınızı çok da rahat ettirmeyebilir. Bu yüzden kapitone ya da düz kumaş banklar kullanmak akıllıca olur. Ancak daha yaratıcı ve size özel çözümler düşünüyorsanız, üzerine ölçüsüne göre ince minderler yerleştirebilir ya da birkaç tane koltuk süngerini dekoratif kumaşla kaplayarak kullanabilirsiniz.

RUSTİK SAMİMİYET

potterybarn.com

Ham meşe bir yemek masası, hasır koltuk havasında sandalyeler, ham keten minderler ve sofra tekstilleri… Stilin kalbinde doğal dokular ve yüzünü doğaya dönmüş materyaller bulunuyor. Geleneksel kır evinden biraz daha farklı olarak naturel formlu işlenmemiş ahşaplar ön planda.

KUZEY IŞILTISI

Ikea.

İskandinav stili tasarımlar son dönemin gözdesi olsa da aslında oldukça köklü bir geçmişi var. Ünlü sanatkar ve zanaatkar William Morris İzlanda’ya gittiğinde, kuzeyin mistik havasını yansıtan kobalt mavi gökyüzünden, arkada uzanan karlı dağ siluetlerinden ve sapsarı haşhaş çiçeklerinden oldukça etkilenerek çalışmalarına bunu yansıtmış. Günümüz modernist yaklaşımlarında da bu renk kombinleri yumuşak hatlı mobilyalar ve yenilikçi malzemelerle yorumlanıyor.

VINTAGE EFEKTLER

Laura Ashley.

Eski patine cilalı bir masa etrafında kapitone sırtlı klasik tarz sandalyeler, krem rengi lake cilalı büfe ve tamamlayıcı mobilyalar ve ekose ile harmanlanmış çiçek desenleri… Geleneksel bir yemek odası için birçok stil seçeneği olsa da kadınlar tarafından en sık tercih edilen vintage kır evi stili.

ÇOK YÖNLÜ TASARIMLAR

MN Bilgili Mobilya.

Uzayabilen bir masa ve her amaca hizmet eden bir bankınız varsa ekstradan birkaç arkadaşın aniden yemeğe gelmesi çok da dert olmaz. Üstelik herkesi çok daha konforlu hissettirebilir. Böyle bir kurgu, ayrı bir yemek odası planladığınızda çok işlevsel olduğu gibi oturma birimleriyle iç içe bir yerleşim için de ideal bir tercih.

YALIN ZERAFET

homedepot.com

Bu tarz bir etki için odanın odak noktasına zarif retro ayaklı ceviz bir masa ve bunu tamamlayan az detaylı koltuk havasında kumaş sandalyeleri yerleştirin. Bu tarz az detaylı ve küçük ölçekli formlar yemek alanında zarif ve farklı kombinlerle de kullanabileceğiniz mükemmel bir zemin yaratır.

CAZİBELİ AVANGARD

Ruseng masa, Hamdeko.

İnce, zarif metal dikmeli ayakların yarattığı avangard etkiyi buna tezat yaratan düz hatlı masif ahşap masa ve bank tablası modernize ediyor. Bu cazibeli stili güçlü malzemelerle bütünleyerek etkisini yoğunlaştırabilirsiniz. Ancak döşeme kumaşlarında olabildiğince yumuşak ve dingin renkler ve belli belirsiz desenler tercih edin.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

12 soruda yemek odasını daha kullanışlı ve şık bir hale getiren öneriler

Yemek köşesine işlevine göre seçenekler

Yemek odası dekorasyonu – Atmosfer nasıl değişir?