yemek-odası
yemek-odası

12 soruda yemek odasını daha kullanışlı ve şık bir hale getiren öneriler

Yemek odası dekorasyon örnekleri ve yemek odası ile ilgili merak edilen soruların yanıtları… Bu sorular ve yanıtları; evin buluşma noktalarından biri olan yemek alanını, daha şık ve kullanılabilir kılma konusunda yardımcınız olabilir.

BİR YEMEK ODASINI ÖZEL KILAN NEDİR?

Yemek odasını öze kılan bir kişiliği olmasıdır. Tabii ki bunu başaracak olan kişi de sizsiniz. Ona kendi kişiliğinizi yansıtın. İsterseniz sımsıcak bir alan isterseniz restoran şıklığında bir ortam sağlayın önemli olan sizden bir şeyleri taşıması. Bunu yaparken alanı nasıl kullanacağınıza, nasıl aydınlatacağınıza da dikkat edin.

RENKLERİ YEMEK ODAMDA NASIL KULLANMALIYIM?

Eğer ayrı bir yemek odanız/alanınız varsa renkleri daha rahat kullanma şansına sahipsiniz. Bu durumda koyu ve dramatik renklere de yönelebilirsiniz. Ancak açık mutfaklı bir alana sahipseniz mutfağınızla uyumlu olan daha nötr ve daha açık renklere bağlı kalmanız gerekebilir.

Ikea.

DUVARLARA NASIL HAREKET KAZANDIRABİLİRİM?

Özellikle büfenizi dayadığınız duvar yüzeyinde yaratıcı olmayı deneyebilirsiniz. Bu duvarda tablolardan bir galeri oluşturabilirsiniz. Farklı ebatlardaki hasır kaseleri dağınık şekilde bu duvara asabilirsiniz. Aile fotoğraflarının olduğu çerçevelerle yaşayan bir aile albümü haline getirmeniz de mümkün. Daha cesur davranarak tavan ve duvarı farklı renklerde boyayarak alana bir derinlik de katabilirsiniz.

MASAMI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM. NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Masalar yemek odasının majör mobilyasıdır. Kullanışlı olması ise en dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Alırken günlük yemek ritüellerinizi, yerleştireceğiniz alanı, evdeki kişi sayısını, yemekte genelde misafir olarak kaç kişi ağırladığınızı da dikkate almalısınız. Bu konuda size en büyük kolaylığı büyüyebilen masalar sunacaktır. Açılabilir meşe bir masa sizin için iyi bir seçim olabilir.

Yemek odası modelleri
İstinye yemek odası, Weltew Home.

MASAMDA HANGİ AHŞAP KAPLAMA YA DA RENGİ TERCİH ETMELİYİM?

Ham ahşabın görüntüsü ve dokusu her zaman için güzel bir görünüm sağlar. Doğal meşe ise mütevazi bir görünüm yakalamanızı sağlar. Ceviz gibi koyu ahşaplar ise yemek odanızda hem bir derinlik yaratır hem de çarpıcı bir siluet yaratarak masa formunun ortaya çıkmasını sağlar.

Renk seçiminde odanızda kullandığınız diğer mobilyaların renklerini de dikkate alabilirsiniz.

Yemek odasında aydınlatmanızı her zaman masanın tam üzerinde kullanın. Aydınlatmayı göz hizasına getirin ve dimmer ekleyin.

Vanensi yemek odası, Kelebek.

MASANIN ŞEKLİNE DİKKAT ETMELİ MİYİM?

Dikdörtgen masa, oval ve yuvarlak bir masadan daha fazla yer kaplar. Köşelerin yuvarlak olması size yerden tasarruf sağlar. Ayrıca yuvarlak masalar daha samimi bir yemek ortamı yaratır. Bir yemek odasında sandalyeyi hareket ettiremeyeciğinizi hissettiren zorlayıcı bir masadan daha kötü bir şey olamaz. Buna da dikkat etmelisiniz. Ayrıca ortadan kaideli masalar, otururken ayakları hareket ettirmede de kolaylık sağlar.

VINTAGE BİR MASAYI YENİ MOBİLYALARA NASIL UYDURABİLİRİM?

Gözden çıkarmak istemediğiniz vintage bir masanız varsa, onu şık ve modern sandalyelerle birlikte kullanın. Stil sahibi bir görünüm yakalarsınız.

UYUMSUZ SANDALYELERİ BİRLİKTE NASIL KULLANABİLİRİM?

Farklı sandalyeleri birlikte kullanmak güzel fikir. Ancak bu durumda dikkatli bir planlama yapmanız gerekir. Ne kadar çok sandalye stilini bir arada kullanmaya kalkarsanız işiniz o derecede zorlaşır. Bu durumda birkaç renkte iki klasik sandalye tasarımı seçin. Aynı sandalyenin farklı döşemeli olanlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca ahşap ile deri sandalyeleri veya akrilik ile victorian tarzda bir sandalyeyi de birlikte kullanmayı deneyebilirsiniz.

Raum yemek odası, Enza.

YEMEK ODAMDA DEPOLAMA ÜNİTESİ OLARAK NE KULLANABİLİRİM?

Bir büfe size depolama alanının yanı sıra servis sırasında kullanabileceğiniz bir alan da sağlar. Ama seçiminizi yaparken sizin için en faydalı olacak depolama ünitesinin ne olabileceğini düşünün. Örneğin içi boş kalacak büyük bir dolap yerine küçük ama her şeyi rahat organize edebileceğiniz bir depolama ünitesi ekleyin. Bazen küçük bir büfe ya da servis arabası da işi görebilir.

ZEMİNDE NE YAPMALIYIM?

Sesin yankılandığı bir odada kimse yemek yemek istemez. Bu nedenle akustiğe yardımcı olmak için zeminde halı kullanın. Halının masadan daha büyük olmasına dikkat edin. İdeal olanı tüm sandalyelerin masadan geriye doğru çıkarıldığında yine de halının üzerinde kalmasıdır.

Lagu. Design.

SOFRA ÜRÜNLERİNDE FARKLI NELER KULLANABİLİRİM?

Bit pazarları ya da antikacılardan alacağınız gümüş çatal bıçak takımları ile sofranıza hoş dokunuşlar katabilirsiniz. Masa örtüsü, Amerikan servis ve runner olarak keten kumaş şık sofralar yaratmanıza yardımcı olacaktır. Sofra takımlarında ise son yıllarda oldukça moda olan el yapımı seramik tabakları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu tabaklar sırlı olduğu için kırılmadığı müddetçe onlara sofranızda uzun yıllar boyunca yer verebilirsiniz.

Vera yemek odası, Divanev.

YEMEK ALANIM MUTFAĞIMIN VE OTURMA ODAMIN BİR PARÇASI. ONU NASIL ŞIKLAŞTIRABİLİRİM?

Bu durumda düzgün bir aydınlatma kritik bir nokta. İster sarkıt ister avize isterseniz aplik kullanın, ama şık ve çarpıcı bir aydınlatma bu alanı daha da güzel gösterecektir. Ayrıca yemek alanını bir köşeye tıkıştırmayın. Kendi alanı olsun. Odanın zemin döşemesi, duvar kaplamaları ve aydınlatması ile görsel bir akış sağlamaya çalışın. Yemek saatlerinde bu alanda odak ve atmosfer yaratmak için yemek masasının üzerine dimmerli ve çarpıcı bir sarkıt da asabilirsiniz.

Yine bu alanda yer verdiğiniz kanepenin etrafına olabildiğince rahatlık getirin, fazla eşya koymamaya çalışın. Açık mutfak alanında ise, dağınıklığı önlemek amacıyla iyi bir depolama alanı yaratmaya çalışın.

Astoria yemek odası, Tepe Home.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ