emirgan çatı-katı

Ev turu: Emirgan’da 80 m2 çatı katında bohem bir evdeyiz

Emirgan’da renkli ve deneysel bohem stilinde dekore edilmiş, rahatlığın ve fonksiyonelliğin ön planda olduğu 80 metrekarelik çatı katında her şey, maksimum keyif üzerine kurgulanmış.

EN KEYİFLİ KÖŞE TERAS

Evin kuşkusuz en keyifli köşelerinden biri Emirgan parkı ve Boğaz manzaralı terası! Şehrin içinde olmasına rağmen gürültüden uzaklaşmış ve doğaya yakınlaşmışlık hissi veren bu terasta insan hangi tarafa bakacağını ve hangi köşede oturacağını şaşırıyor. Bir tarafta Boğaz’ı seyretmek için konumlandırılmış bir şezlong ve Paşabahçe’den kırmızı bir yan sehpa diğer tarafta ise Emirgan Parkı’nın muhteşem manzarasına karşı kahvaltı etmek ya da kitap okumak için Habitat’tan alınan sarı renk balkon masası ve sandalyeleri.

En sevdiğim şarkılardan biridir Bohemian Rhapsody… 80’lerin ve hatta bence tüm zamanların en unutulmaz şarkılarından biri. Efsane müzik grubu Queen’in bu şarkıda söylediği gibi; rüzgarla yön değiştiren, doğallıktan yana, hayatı gereğinden fazla ciddiye almayan, özgür, rahat, renkli, yarını fazla düşünmeyen ve ‘olduğu gibi’dir bohem insanı. Ve bu hayatı en güzel ifade eden sözlerdir bunlar. Maceracı ve özgür ruhlarıyla keşfetmeyi, gezmeyi, görmeyi, deneyimlemeyi severler. Bir yaşam tarzı olduğu kadar bir ruh hali ve kendini ifade tarzı olan bohemlik hem moda hem de dekorasyon dünyasında sık sık karşımıza çıkıyor.

Üzerinde farklı boylarda beyaz mumlar ve kenarı desenli cam parçalarıyla kaplı şık bir ayna, şömineyi daha da ön plana çıkarmış.

BOHEM RUHU HİSSEDEBİLİYORSUNUZ

Emirgan tepelerindeki, 80 metrekare kullanım alanı bulunan bu çatı katı da bohem ruhunu çok iyi yansıtan, içeri adım attığınız an sizi evde hissettirecek sıcaklığa ve özenle seçilmiş her mobilya ve aksesuarıyla kendi karakterine sahip özel bir ev. Deneyimsel, eklektik, rahat, renkli ve kolayca şekil değiştirebilen bohem dekorasyon tarzıyla Emirgan’daki bu stil sahibi eve hareket ve özgürlük katılmış.

Dekorasyon ve tasarıma meraklı olan ev sahibinin biriktirdiği yabancı dekorasyon dergileri ve fotoğraf kitaplarını okumak için rahat ve sıcak bir köşe yaratılmış. Beyaz tekli bir koltuk ve üzerinde ünlü graffiti sanatçısı Banksy’nin tasarım bir pembe yastığı bulunuyor. Grafitti yastık sıra dışı tasarımcıların ürünlerini online satan Bonvagon.com’dan alınmış.

BİR KOLEKSİYONER GİBİ DEKORE ETTİ

Dönemleri, renkleri ve dokuları karıştırmaktan korkmayan ev sahibi, iç güdülerine güvenerek ve bir koleksiyoner gibi düşünerek evini kendi için anlamlı olan parçaları toplayarak dekore etmiş. Seyahatlerinden topladığı ve her birinin farklı bir anısı olan obje ve aksesuarlar, özel üretim veya yaşanmışlık hissi veren vintage mobilyalar, retro resimler ve rahatlığın ön planda olduğu dekorasyon çözümleriyle bu ev umarım size de ilham verir…

Kapıda sizi karşılayan ‘Home’ yazılı paspas ve evin hemen girişindeki renkli köşe zaten attılğınız ilk adımda evin sıcaklığını ve davetkarlığını gösteriyor.

Girişteki renkli ve eğlenceli grafik resimleri ev sahibi Madrid’de bir galeriden almış. Alaçatı’nın butik dekorasyon mağazalarından alınan mozaik desenli renkli askılar anahtarları asmak için kullanılmış.

Gri-mavinin farklı tonlarında boyanmış salonda birden fazla yaşam ve keyif alanı yaratılmış. Üzerinde farklı boylarda beyaz mumlar ve kenarı desenli cam parçalarıyla kaplı şık bir ayna, şömineyi daha da ön plana çıkarmış.

Salonun en dikkat çeken parçalarından biri ise Mudo Concept’ten alınan metal çekmeceli ham ahşaptan yapılmış vintage televizyon ünitesi.

RENKLİ MİNDERLER OTURMA GRUBU OLUYOR

Ev sahibinin kalabalık misafirleri olduğunda veya playstation turnuvası için evinde toplanıldığı zamanlarda renkli yer minderleri oturma grubu olarak kullanılıyor.

Spot ışıklarla aydınlatılan loş salonda baş rollerde Muuto’dan alınan sarı renkli tasarım bir lamba var. Fonksiyonellikten çok rahatlığın ön planda olduğu bu sıcak salon için Mudo Concept’ten füme rengi geniş bir kanepe ve hem duvarlar hem de koltuğun rengini kıran gül kurusu bir halı seçilmiş. Halı Galata’da Lüleci Hendek Sokak’taki HiÇ–Contemporary Crafts’ten alınmış. Kanepenin üzerindeki espilrili ve renkli yastıklar ev sahibinin seyahatlarından alınmış, Enjoy Your Life yani ‘hayatın tadını çıkar’ yazılı mavi yastık ev sahibinin mottosu aynı zamanda.

Kanepe ve duvar arasına monte edilen ahşap yüzey, üzerinde seyahat anıları, tasarım kitapları ve küçük tabloların durduğu bir raf olarak kullanılıyor. Üzeri kumaş kaplı ferforje orta sehpa Cumba’dan alınmış ve kumaşla kaplanmış. Bu sehpaya eşlik eden portatif beyaz yan masa Pasabahçe’den ve üst tarafı tepsi olduğu için çok da pratik! Camın önünde duran vintage görünümlü deri bank Mudo Concept’ten.

Salondaki bir diğer köşe ise pembe-beyaz okuma köşesi. Ev sahibinin yatak odası gerek kullanılan renkler gerekse objelerin sade hatlı formlarıyla dinlendirici bir mekan olarak tasarlanmış. Aktif bir yaşantısı olan ev sahibi gündüzleri odasını mini bir spor salonuna dönüştürerek evinde de spor yapıyor. Kırmızı ve siyah kapaklı mobil dolap ünitesi kitap ve resimleri sergileyecek bir raf olarak da kullanılmış.

Giyinme odasının girişindeki duvara atkı ve şapkalar için bir askı ünitesi monte edilmiş. Evinin farklı köşelerinde spor temasının dikkat çektiği sportif ev sahibi giyinme odasının kapısına da barfiks monte etmiş.
Bulmacayı andıran ve illüzyon hissi yaratan siyah-beyaz ve gri renkli mozaiklerle kaplı loş banyo mumlarla aydınlatılıyor. Ikea’dan alınan beyaz raf ünitesi havluları düzenlemek için kullanılmış. Banyoda da renkli detaylar ve mumluklar dikkat çekiyor.

Daha konforlu bir çatı katı için yapılabilecekler

Bohem nedir? Bohem tarz yatak odası dekorasyonu