ebeveyn-banyosundan giyinme odasına
ebeveyn-banyosundan giyinme odasına

Ebeveyn banyosundan giyinme odasına

Son güncelleme:

Ebeveyn banyosundan giyinme odasına bir dönüşüm hikayesi… Öncesi ve sonrası görüntülerine bakıldığında tamamen farklı bir manzara karşılıyor bizi…

Dışarıdan baktığınızda harika bir Çin dolabı. Kapısını açtığınızda ise bir giyinme odası… Çatı katındaki ebeveyn banyosu, Zuhal Ufuk’un ellerinde bambaşka bir kimliğe kavuşmuş.

BİR BANYONUN ŞIK BİR ÇİN DOLABINA DÖNÜŞÜM HİKAYESİ

İstanbul Erenköy’de 200 metrekare oturum alanına sahip dubleks ev, Zuhal Hanım tarafından yıllar önce sil baştan revize edilmiş. Çatı katında yer alan odalardan birinin içinde de bir ebeveyn banyosu bulunuyormuş.

Aynı katta bir, alt katta ise iki tane daha banyo olduğu için zaman içerisinde ev sahipleri bu banyoyu değiştirmek istemiş. Zuhal Hanım bu alanı kapaklı bir dolap gibi görünen bir giyinme bu odasına dönüştürmüş. Böylece odanın kullanım alanı da genişlemiş.

Öncesi sonrası evler
ÖNCESİ

Banyonun yer aldığı alan, tavan eğimi, duvarlardaki doğalgaz ve klima borusu ve vanaları ile hem görüntü olarak güzel görünmüyor, hem de hazır mobilya kullanımına imkan vermiyormuş. Zuhal Hanım bu alanı ön taraftan şık bir dolap gibi görünecek, kapakları açıldığında ise giyinme odası olacak şekilde yeniden planlamış ve ham mdf olarak ustasına yaptırmış.

Boyaları @dekotrend sayfasından sipariş vermiş. Su bazlı akrilik multisurfaces olarak adlandırılan kırmızı, beyaz ve sarı renkte boyalar tercih etmiş. Boyaları karıştırarak da istediği tatlı pembe tonunu elde etmiş. Dolabın iç kısmını öncelikle üç kat boyamış. Sonrasında iki kat mat vernik uygulamış.

Öncesi sonrası evler

ÖZEL DESEN ÇALIŞMASI

Kapakların yüzeyi boyandıktan sonra, dorenin birkaç farklı tonu kullanılarak pembe boyalı yüzeye stencil desen çalışması yapılmış. Zuhal Hanım deseni, @stenciltasarım’dan Bediha Hanım’a tarif etmiş ve o da tasarlayıp üretmiş. Dolap kapaklarında pirinç döküm menteşeler ve kuşlu yuvarlak kulp kullanılmış.

Menteşe ve kulplar @mobilya_eskitme_aksesuarlari tarafından yapılmış. Döküm olan bu aksesuarların üzerine dore tonlarında eskitme uygulanmış. Böylece dolabın üzerine uygulanan yaldız boyayla kulplar arasında bir bütünlük yakalanmış.

Tüm bu uygulamaların sonunda, eskiden ebeveyn banyosu olan bu atıl alan, keyifle kullanılan harika bir giyinme odasına dönüştürülmüş.

Giyinme odası

Oda dışarıdan bakıldığında bir Çin dolabı havasında. Gerek uygulanan stencil gerekse menteşe ve kulplarıyla şık bir görünüm yakalanmış. Kapak açıldığında ise karşınıza raf ve askılarıyla geniş bir giyinme odası çıkıyor.

Alanın ışıklandırması ise led aydınlatmalar ile sağlanmış.

Kapı

Erenköy’deki dubleks evin çatı katında bulunan ebeveyn banyosu, evsahiplerinin de isteğiyle Zuhal Ufuk (@mydesignerzu) tarafından bir giyinme odasına dönüştürülmüş.

Hazırlayan GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ Fotoğraflar FEVZİ ONDU

https://www.evimdergisi.com.tr/ufak-degisikliklerle-salonun-havasini-tazelemek/