Değişimin sırrı: Doğru yerleşim planı

Müstakil evin salonu; yerleşim planının değiştirilmesiyle başlayan, mobilyaların yenilenmesi ve aksesuar eklenmesiyle devam eden dönüşüm sürecinin sonunda daha şık bir görünüme kavuşmuş.

ÖNCESİ

SALONDA YENİLİK ZAMANI

ML Mimarlık Dekorasyon’un sahibi Yüksek Mimar Emel Balcı salonun değişimini şöyle anlatıyor: “Ev sahibinin bizden istediği salon ve giriş bölümünün dekorasyonun değişmesiydi. Evlerine gittiğimizde ilk önce yerleşim düzeninin hatalı olduğunu ve yeni bir düzen oluşması gerektiğini belirledik ve var olan yemek bölümünü oturma bölümü ile yer değiştirme kararı aldık. Bahçe katı olan villanın salonu biraz karanlık idi ve ilk etapta yeni yemek bölümüzde alçıpan bölümleme ile bir niş yaratarak kendi tasarımımız olan özel bir ünite önerisinde bulunduk.

ÖNCESİ

ÜNİTE TASARLANDI

Hem gizli ışıklı rafları ile kitap ve aksesuarlarını sergileyebileceğimiz, hem ayna kapaklı iki boy dolabıyla ve tam kapaklı alt üniteyle depolama ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri çok amaçlı ve şık bir ünite tasarladık. Ayna kullanımıyla gün ışığını içeri çekerek, açık bölümlemeleri ile de hem şık, hem de aydınlık bir tasarım yapmış olduk. Girişte ve tüm duvarlarda çıtalama işlemi gerçekleştirdik ve ortak zevkimiz gri renkte boyadık.

ÖZEL TASARIMLAR

Mermer yemek masası ve sandalyeleri Fuga Mobilya’dan temin ettik. Oturma bölümündeki TV ünitesi özel olarak yapıldı. Fuga Mobilya’dan alınan iki adet üçlü koltuk, özel tasarım iki adet orta sehpa ile kombin edildi. Eski salondan kalma küçük kahve sehpalarını aynen kullandık. Var olan iki berjeri ise yerinde sabit tutarak döşemelerini değiştirdik ve ayaklarını siyaha boyadık. İkişer yeni kırlent ile berjerleri konseptimize uygun hale getirdik ve süreci tamamladık.”

Y. Mimar Emel Balcı’nın imzasını taşıyan salonda, Mudo Concept tablolar, çıtaların ölçülerine göre seçilerek görsel bütünlük sağlanmış. Aksesuarlar Touching by ML, Saleenart ve Mudo Concept’ten.

Aydınlatmalar, yemek masası sarkıt, abajur ve iki adet aplik özel imalat. Perdeler ise tavanı daha yüksek göstermek ve derinlik katmak amacı ile iki renk ve bantlı olarak kombine edilmiş.

Ev sahibesi Müge Seymen bir arkadaşı aracılığıyla ML Mimarlık Dekorasyon ile iletişime geçip salonunu yeniletmiş

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU