Bir genç kızın stil sahibi odası

Daha önceleri ikiz kardeşi ile aynı odayı paylaşırken artık kendine ait bir odada kalmak isteyen 13 yaşındaki bir genç kızın odasındayız… Odayı, annesi ile birlikte adım adım planlayarak bugünkü yalın ve keyifli haline getirmişler.

ÖNCESİ

ODADA NELER YAPILMIŞ?

 1. Aydınlık tonlar seçilerek gözü yormayan, ferah bir dekorasyon elde edilmiş.
 2. İskandinav dekorasyon stiline bağlı kalınsa da, araya farklı detay ve yorumlar eklenerek sıkıcı olabilecek bir tarzdan uzak kalınmış.
 3. Eşyalar ufak detaylarla kişiselleştirilmiş. Örneğin Ikea Hemnes kanepenin çekmece kulpları değiştirilmiş. Beyaz renk olarak satın alınan Eiffel duvar süsü sprey boya ile siyaha boyanmış. Ikea’dan alınan doğal ahşap baharatlık beyaza boyanarak kitaplık olarak değerlendirilmiş.
 4. Yerden kazanmak amacıyla kolayca hareket ettirilebilen bir başlığı olan bir aydınlatma seçilerek, hem çalışma masası aydınlatması, hem de yatak başucu aydınlatması tek seferde çözümlenmiş.
 5. Ağaç formlu ahşap askılık odada ilgi çekici ve işlevsel bir detay olarak kullanılmış.
 6. Eve yatılı gelen arkadaşlara yer açmak için açılabilen bir yatak tercih edilmiş.
 7. Breakfast at Tiffany’s filminde oda sahibinin çok sevdiği bir sahneden bir görüntü ozalitçide bastırılarak duvara asılmış.
 8. Daha önceden kırmızı olarak kullanılan kitaplık rafları kara tahta olarak da kullanılabilen DcFix ile kaplanarak değerlendirilmiş. Kitaplıktaki bu raflar, odayı keson gibi detaylarla kalabalıklaştırmak istemeyen oda sahibi tarafından açıkta kalması halinde gözü yoran ve karışık bir görüntü oluşturabilecek okul kitap, defter ve araç gereçleri için kullanılmış.
 9. Başucu sehpası yerine duvara monte edilen raflar kullanılarak yerden kazanılmış ve duvara da hereketlilik katılmış.
 10. Makinede kolaylıkla yıkanabilen halı ve yastıklar seçilerek odadaki minimal tarz hayata da yansıtılmış ve hayat basitleştirilmiş.
 11. Doğada bulunan dallar beyaza boyanarak, ayna önünde farklı bir odak noktası oluşturulmuş.
SONRASI
SONRASI

Yastıklar ve halı Misyahome. Sandalye Ena Chairs. Hemnes kanepe, aydınlatma, kitaplık, çalışma masası, raflar, perdeler, şifoniyer ve ayna Ikea. Ağaç formlu askılık Nordist, Eiffel duvar süsü Paris’ten alınmış. Süsler H&M Home. Tavşan yastık @ijlalveevi.

HAZIRLAYAN: NUR BİLGİNOĞLU ANAÇ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Önce ve sonra: Bir zamanlar sıkıcı olan bu mutfak yenilendi