ebeveyn banyosu nasıl olmalı

Ebeveyn banyosu nasıl olmalı? Doğru kurgu için 5 kilit adım

Ebeveyn banyosu nasıl olmalı? Gösterişli klasik, modern minimalist, yalın Kuzeyli… Yatak odası içinde kurguladığınız ebeveyn banyonuz ihtiyaçlarınızı karşılarken stilinizi de yansıtsın. Nasıl mı?

DOĞRU KURGU İÇİN 5 KİLİT ADIM

ADIM 1: Bir ebeveyn banyosu tasarlamayı düşünüyorsanız, önce en doğru şekilde nereye kurgulayacağınızı planlayın. Ana banyonun yanına kurgulamak ya da mevcutu yenilemek işinizi kolaylaştırır. Böylece yeniden tesisat çektirmezsiniz. Mevcutu genişletmek için yatak odasında ne kadar alan kaybedeceğinize karar verin. Eğer odada zaman geçirmeyi seviyorsanız alanı daraltmak uygun olmaz. Bu yüzden düşünerek adım atın.

ADIM 2: Diğer önemli konu yatak odası ile banyonun ayrılması. Küçük bir odada menteşeli kapıların süpürme alanı yer kaplar ve rahatsız edici olabilir. Bunun yerine sürgü kapılar tercih edilebilir. Metal çerçeveli ya da yekpare cam mekanı boğmadan böler. Eğer banyonun tamamen açıkta kalması rahatsız etmiyorsa kapı kullanmadan kesintisiz bir kullanım sağlanabilir.

ADIM 3: Ebeveyn banyosu yatak odasının bir uzantısı olduğundan oda stiline bağlı kalarak benzer renkler, desen ve malzemeler ile bütünleştirin. Örneğin, klasik bir yatak odanız varsa banyoda altın rengi bataryalar ve kıvrımlı hatlar ile bunu destekleyin.

ADIM 4: İşe düzeni dahil etmek akıllıca. Bu yüzden çekmeceli dolaplar, aynalı üniteler gibi ikisi bir arada tasarımlar yerine her santimi değerlendiren pratik ve akılcı seçenekler tercih edin.

ADIM 5: Az ışık alan ve geniş olmayan bu banyo için en geleneksel çözüm yansıtıcı malzeme ve yüzeyler. Boy aynalar, parlak lake cila, yanar döner fayanslar ve metalik yüzey ışığı tüm banyoya yansıtarak daha büyük göstermeye yardımcı olur.

KULLANIŞLI BANYOLAR

  • Ebeveyn banyoları evde diğer banyolara göre daha küçük olduğundan günlük kullanım için bir duş ya da alana göre hem duş hem küvet tercih ediliyor. Duş alanında temizliği ve kullanımı kolay Cleanline duş süzgeçleri zarif tasarımı ile banyoda bütünlük sağlıyor. Ayrıca küçük bir renovasyon ile değişim sağlayan, yumuşak yüzey hissi oluşturan Solid duş tekneleri de çok popüler.
  • Maksimum alan kazanmak için etajerli lavabolar, içi bölmeli çift çekmeceli lavabo dolapları, boy dolap yerine raflar ve Geberit Citterio, Smyle, Icon gibi tasarımda özgürlükçü seçenekler tercih edebilirsiniz.

Nazan Şeremet, Geberit Ürün Müdürü.

ALANA GÖRE YERLEŞİM

Küçük bir yatak odası ve buna entegre bir banyo… Her iki mekanı da daraltmamak için duvar yerine cam tercih edin. Mini lavabo dolabı ve hemzemin duş alanı kesintisiz bir etki yaratıp alanı boğmaz. Camın ortasına, buzlama ya da desenli çıkartma uygulaması ise kısmi mahremiyeti sağlar.

SADE VE AKILCI ŞIKLIK

Yatak odası ve ebeveyn banyosu arasında bütünlük sağlamak için renklerden yardım alın. Mesela en sık tercih edilen yatak odası rengi olan pembeyi kullanın. Sezon trendi beton görünümlü gri seramikler modern bir hava yaratır. Banyoyu parlak lake ve aynalı yüzeyler ile ferahlatın.

RENK EFEKTİ

Yatak odasında tazeleyici ve ferahlatan bir renk tercihiniz varsa bunu ebeveyn banyosunda devam ettirin. Yeşilin doğal, sıcak ve samimi etkisi, küçük bile olsa bu alanı içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir havaya büründürür. Stilinizi tropik yaprak desenleri ve organik dokular ile tamamlayarak doğaya küçük bir atıfta bulunun.

DENGELİ VURGU

Son dönemde sıkça rastladığımız terrazzo deseni ve koyu zeytin yeşili bu banyoda dengeli bir vurgu sağlıyor. Duvar boyunca devam eden ham ahşap çıta aynı zamanda kullanışlı bir raf işlevi görüyor. Nemli ortamı seven bir iç mekan bitkisine yer vererek doğayı içeri davet edin.

ZARİF GELENEKSEL

Geleneksel bir stiliniz varsa ama yeriniz küçükse tek hamlede çözümlemek için çarpıcı renkte kapaklı ve açık raflı bir model tercih edin. Dekorasyonu seramik yerine duvar kağıdı, altın rengi aplikler ve oymalı zarif bir ayna ile tamamlayın.

YALIN MONOKROM

Garantici bir yapınız varsa siyah beyaz monokrom, ve düz hatlı mobilyalar ile hata payınızı sıfırlarsınız. Yuvarlak hatlı yalın aksesuarlar hem çağdaş hem de organik bir algı yaratır. Zeminde ve duvarda aynı renkte metro tarzı seramikler ise vurguyu artırırken modern bir kimlik kazandırarak stilinizi destekler.

Küçük banyo dekorasyonu yenilemelerine bayılacaksınız!