Duvar saati alırken nelere dikkat edilmeli?

Son güncelleme:

Duvar saati alırken nelere dikkat edilmeli? Duvar saatleri, evlerin dekorasyonunda önemli nüanslar oluşturan tamamlayıcı dekorasyon ürünleridir. İşlevinin yanı sıra güzel bir görünüm oluşturması ile bulunduğu ortamın ambiyansını yüksek bir şekilde etkileyebilme gücüne sahiptir.

Metal, ahşap ve cam malzemeden yapılan birbirinden farklı duvar saati modelleri bulunur. Duvar saatleri sadece evlerde kullanılan duvar aksesuarları olarak yer almaz, ofis gibi işyerleri ortamında da aksesuar ürünleri olarak sıklıkla tercih edilir. Ofis ve evlerinizin şık bir görünüme kavuşmasına yardım eden duvar saatleri, kullanıldıkları alanın büyüklüğü ve stili gibi birçok faktöre bağlı olarak değişik modellere ayrılır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Saat dekoru 2022’de trend oluyor—Denemek için 5 profesyonel ipucu

DUVAR SAATİ SEÇİMİNDE PÜF NOKTALAR

Duvar saatini takacağınız alanı belirledikten sonra, modelini seçerken dikkate almanız gereken birçok püf nokta bulunur;

  • Kullanım Alanına Uygunluk: Duvar saati satın alırken, kullanacağınız yer ev mi yoksa ofis ortamı mı, öncelikle bunun belirlenmesi gerekir. Eğer evinizde kullanmak için bir duvar saati almak istiyorsanız; salon, mutfak veya oturma odasında kullanmak için birbirinden farklı modelleri tercih etmeniz gerekebilir. Salonda kullanmak için daha büyük ve klasik tarzda bir duvar saati, hatta retro tasarımlı vintage duvar saati modellerini tercih edebilirsiniz. Fakat mutfak gibi samimi ortamlarda kullanmak için, daha sıcak tonlarda ve minimal konsepte sahip duvar saati modellerini tercih edebilirsiniz.
  • Asılacak Duvarın Büyüklüğü: Duvar saati satın alırken, asacağınız olan duvarın büyüklüğüne uygun bir seçim yapmanız gerekir. Asacağınız duvar yüzeyi büyükse ve yanında engel oluşturabilecek başka bir duvar aksesuarı yoksa, büyük model duvar aksesuarlarını tercih edebilirsiniz.
  • Mobilya Renkleri ile Uyumluluk: Duvar saatinin kullanıldığı alandaki mobilyaların stili ve renkleri ile uyumlu bir tercihte bulunmanız gerekir. Hem duvarın rengi, hem de koltuk takımları veya diğer aksesuar ürünlerinin renk ve tasarımları ile uyumlu modelleri tercih ederseniz, yaşam alanlarınız daha estetik bir görünüme kavuşabilir.

EVLERİN STİLİNE UYGUN DUVAR SAATLERİ

Dekorasyon ürünleri seçilirken, evlerin stili ile uyumlu olması aranan kriterler arasında yer alır. Duvar saatleri ise, evlerin vazgeçilmez tamamlayıcı dekorasyon parçalarından biridir. Bundan dolayı evlerin sahip oldukları stil ruhu, duvar saatlerinin modellerini tercih ederken başvuracağınız en büyük referans noktalarıdır.

  • Son zamanlarda revaçta olan endüstriyel ev dekorasyonlarında, duvar saatleri oldukça aktif bir rol oynar. Endüstriyel ev dekorasyonlarında; siyah, gri veya metalik renkler ağırlıktadır. Duvar saatlerinde de bu renkler ağırlıklı olarak tercih edilir. Bu konsepte sahip ev dekorasyonlarında masif ahşaptan yapılan büyük duvar saatlerini de severek kullanabilirsiniz.
  • Modern ev dekorasyonlarında daha sade ve minimal modelli duvar saatlerini incelebilirsiniz. Sadeliği vurgulayan modern dekorasyonlarda, son yıllarda çerçevesiz duvar saatleri oldukça popüler dekorasyon ürünleri arasında yer alır.
  • Klasik ev dekorasyonlarında antika duvar saatleri ile eşsiz görünümler yakalayabilirsiniz. Aile yadigari süs eşyalarının popülerleşmesi ile birlikte, antika görünümü olan duvar saatleri de klasik dekorasyona sahip evlerde çok fazla tercih edilir.
  • Vintage veya retro stile sahip ev dekorasyonlarında renklerin birbirine geçmesi ile tasarlanmış duvar saatlerini tercih edebilirsiniz.

ODALARA UYGUN DUVAR SAATLERİ

Duvar saatleri evlerinizde kullanacağınız odaya göre farklı modellere ayrılabilir. Salon, oturma odası, mutfak ve çocuk odasında kullanacağınız duvar saatleri birbirinden çok farklı özelliklere sahiptir.

  • Çocuk odalarında duvar aksesuarları olarak kullanmak istediğiniz duvar saatlerinde yuvarlak kesime sahip ve küçük boyutlarda olan modeller daha uygun seçimler olabilir. Aynı zamanda daha canlı renklerde tasarlanmış duvar saatlerini tercih edebilirsiniz.
  • Yatak odası ve salonda kullanmak isteyeceğiniz duvar saatleri, odanın atmosferine ve mobilya takımlarının tarzına uygun modeller olmaları gerekir.
  • Mutfaklarda duvar aksesuarı olarak kullanmak istediğiniz duvar saatleri olarak, son yıllarda revaçta olan kahve fincanı veya meyve figürlü modelleri kullanabilirsiniz. Böylelikle mutfağınızda daha canlı bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Evlerin vazgeçilmez tamamlayıcı dekorasyon parçalarından biri olan duvar saatlerini seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurarak tercihte bulunursanız, yaşam alanlarınızı daha zevkli ve göz alıcı hale getirebilirsiniz.

Duvar resmi nasıl çizilir? Gerekli malzemeler ve yapılışı