Saat dekoru 2022’de trend oluyor—Denemek için 5 profesyonel ipucu

Son güncelleme:

Saat dekoru 2022’de trend haline geliyor! Teknoloji geliştikçe, bir zamanlar sıradan ve pratik olan ürünler genellikle modaya uygun, vintage ve dekoratif kategorisine girer. Örneğin plak çalarlar, çevirmeli telefonlar ve daktilolar, bunlardan birkaçı. Pinterest’in 2022 trend raporuna göre artık listeye saatleri de ekleyebiliriz.

Akıllı telefonların yükselişi ile saatler ve analog kol saatleri geçmişte kalmış gibi görünüyor. Ancak Pinterest’in belirttiği gibi, saat bilimi (zaman çalışması) 2022’de stil ve ev dekoru üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Büyük duvar saatleri 2000’lerin başında ve ortalarında da popülerdi.

Foroğraf: Sims Hilditch

Bir ev tasarımı ve hediyelik eşya dükkanı olan Hidden Gem’den Tanya Willock ve Temidra Willock-Morsch, “Saatleri dekor parçası olarak kullanmanın en güzel yanı, işlevsel olmaları ve çoğu odada çalışabilmeleridir” diyor. “Saat dekoru için evdeki en ideal yerlerden bazıları oturma odası, mutfak ve giriş yollarıdır.”

Bugün amaç, saatleri modası geçmiş veya eski moda değil, kasıtlı ve iyi düzenlenmiş bir şekilde ev dekorumuza dahil etmek. Saatleri ve zamanı gösteren diğer motifleri yeni ve çarpıcı şekillerde evinize dahil etmek için uzman ipuçlarını okumaya devam edin.

SAATİN KONUMU

Dekorist tasarımcı Katy Byrne , “İç mekanlarla ilgili her şey gibi, konum da başarının anahtarıdır” diyor. “Duvar saatinizin konumunun doğru orantıda olduğundan emin olun. Benimki dört fitlik bir yere sığıyor, bu yüzden üstte ve altta altı inçlik hoş bir boşluk var.”

Willock ve Willock-Morsch, “Konumu belirlemenize yardımcı olması için duvarın boyutuna ve odadaki dekorun geri kalanına bakın. Geniş bir boş duvarınız varsa, büyük bir saat harika görünecek. Bir ofis veya yatak odası gibi daha küçük bir alanı dekore etmek istiyorsanız, rafa veya masaya yerleştirmek için masa üstü bir saat kullanmayı düşünün.”

SAATİN BÜYÜKLÜĞÜ

Sims Hilditch Interior Design’ın tasarım direktörü Louise Wicksteed, “Daha küçük saatler, bir kitaplık üzerine bir sanat eseri gibi yerleştirilmiş bir odada işlevsel dekor olarak da kullanılabilir” diye ekliyor.

Ne olursa olsun, büyüklüğü ne olursa olsun, Hi-Spec Design’ın iç mimarı Sahar Saffari’nin tek bir temel kuralı vardır. “Evinizde birden fazla saatiniz olabilir, ancak yalnızca bir ana, büyük saatiniz olmalıdır” diyor.

Saatlerinizin büyüklüğü ile ilgili karar verirken, amaçlarını ve konumlarını göz önünde bulundurun. Saffari, “Büyük saatler, alanı gerçekten doldurabilecekleri büyük alanlarda iyi görünür” diye açıklıyor. “Boş bir duvarınız varsa veya çok fazla alanınız varsa ve onu nasıl dolduracağınızdan emin değilseniz özellikle işe yararlar.” 

“Ancak, fazla alanınız yoksa, odayla orantılı olmayan bir saat almayın, aksi takdirde mekana daraltıcı bir his verebilirsiniz” diye ekliyor. “Yatak odanız dinlenmek için bir alan olması gerektiğinden, küçük bir saat en uygunudur. Bir çalar saat kesinlikle iyidir, ancak yatak odasındaki büyük bir duvar saati dinlenme alanını olumsuz etkileyecektir.”

Byrne, “Daha küçük saatler, komodinler ve yan sehpalar için harika aksesuar parçalarıdır. Onları kişisel bir resim çerçevesi, küçük bir sukulent ve bir yığın kitapla eşleştiriyorum.” diyor.

DUVAR SAATLERİNİN ÖTESİNİ DÜŞÜNÜN

Fotoğraf: Sims Hilditch

Odanıza bir saat eklemeyi hayal ettiğinizde, aklınız muhtemelen doğrudan masanız veya raflarınız için bir duvar saatine veya başka bir şeye gider. Ama başka bir seçenek daha var! “Duran saatleri de unutmayın!”

Willock ve Willock-Morsch “Biraz açık alanınız varsa, herhangi bir dekor stiline uyabilecek çok sayıda havalı, ayakta duran zemin saati vardır. Ayrıca bunlar evin girişinde kullanabileceğiniz harika saatler.”

Wicksteed de aynı fikirde. “Koridorlar, nostaljik bir saatin konumlanması için çok iyi bir alan” diyor. “Mekana belirli bir ağırlık getiriyorlar ve bir giriş holünde süslü bir merdivene yakın yerleştirildiğinde harika görünüyorlar.”

ÇERÇEVELERİN ARASINDA DA KULLANABİLİRSİNİZ

Bir odanın odak noktası olarak hizmet eden büyük ölçekli duvar saatleri için bir zaman ve yer vardır – ancak daha küçük duvar saatleri de bir galeri duvarında, çerçevelerin arasında çok şık duracaktır.

HANGİ ALANLARDA SAAT KULLANMAK DOĞRU DEĞİL?

Willock ve Willock-Morsch, “Bir duvar saati ya da herhangi bir saat için banyoyu seçmeyiz” diyor. “Saatler tasarım için harika olsa da, bir amaçları vardır ve banyoda bir saatin olması işlevi açısından bir anlam ifade etmez.”

Mecham, “Yatak odanızda veya yemek odanızda saat kullanmayın, çünkü tik tak uyurken can sıkıcı olabilir veya eğlenirken sürekli saati kontrol etmek kaba gelebilir” diye ekliyor.

Saffari, “Uyumakta güçlük çekiyorsanız, kaybettiğiniz uyku saatlerini saymak ters etki yapacağından yatak odasında bir saat iyi bir fikir değildir.” diyor.

Duvara çerçeve asma sanatı – Çerçeve nasıl asılır?