Doğru boya rengini uygulamadan önce 5 adıma dikkat

Son güncelleme:

Doğru boya rengini uygulamadan önce bu beş adıma dikkat edin. İşiniz çok kolaylaşacak.

1. RENGİNİZİ İZOLE EDİN

Boya kartelalarında birbirine yakın ama aslında farklı tonlardaki renk seçeneklerinin hepsine aynı anda baktığınızda aklınız karışabilir veya hepsi birden dikkatinizi çelebilir. Buna izin vermeyin. Çünkü bir kere izin verirseniz elinizdeki renk listesi uzar gider. Bu yüzden en beğendiğiniz rengi izole edin. Yani karteladaki diğer renkleri tamamen kapatın ya da seçtiğiniz rengi kesip çıkarın, diğerlerinden ayrıştırın. Bu, rengin kabaca nasıl duracağını hayal etmenizi kolaylaştırır.

2. DURUN! SEÇTİĞİNİZ BOYA İLE DUVARI KOMPLE BOYAMAYIN

Her zaman deniyor ki, seçtiğiniz rengi bir duvarda boyayıp bakın ve buna göre karar verin. Ama aslında duvardaki mevcut olan boya, seçtiğiniz rengi değiştirerek doğru algılamanızı engeller. Bunun yerine genişçe bir panoyu iki kat boyayın ve bunu uygulayacağınız odaya sabah ve akşam taşıyarak ışıkla değişimini izleyin. Böylece hem mobilyalarla, hem de ışıkla rengin nasıl değiştiğini, atmosferi nasıl etkileyeceğini rahatça görebilirsiniz.

Alpina Silan Koral, Filli Boya.

3. HER ŞEY IŞIK GEÇİŞLERİNE BAĞLI

Işık sabit bir unsur değildir. Gün içinde pek çok kez yoğunluk ve açı değiştirir. Hatta mevsime göre de değişerek sizi yanıltır. Bu değişkene bağlı olarak renkler de farklılaşır. Gün ışığı ve yapay ışık kaynaklarının boya rengine karar verirken sizi etkilememesi için günün hep aynı saatini ve akşam da hep aynı yapay ışık kaynağını referans almalısınız.

4. EVİN KONUMU VE YÖNÜ ÖNEMLİ

Güneşin odaya hangi vakitler geldiğini kontrol edin. Bu, boya rengine karar vermenizi kolaylaştırır. Yaşadığınız yer ve pencereleriniz hangi yöne bakıyor? Kuzey cepheli odalar daha az direkt güneş ışığı alır, bu yüzden sıcak renkler seçin. Güney cepheli odaları dingin ve soğuk renklere boyamak doğru olur. Yüzü doğuya bakan evlerde sıcak renk paleti doğal ışık yoğunluğunu özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde mükemmel dengeler. Batıya bakan evlerdeyse akşamları ışık sıcak yansımalar, gölgeler yaptığından tonları soğuk paletten seçerek renk patlamasını engelleyebilirsiniz.

5. YOĞUNLUĞU ARTIRIN

Unutmayın tüm renkler karteladaki küçük alanların aksine geniş yüzeylerde çok daha yoğun ve güçlü görünür. Parlak sarı tonları kartelada çok cazip gelebilir, ama tüm odayı boyadığınızda içeride güneş gözlüğü takmanız içten bile değil. Bu yüzden, renk konusunda eğer çok cesur değilseniz kırmızı, sarı, turuncu gibi çarpıcı tonları sadece belli yerlerde vurgulama yapmak için kullanın. Odanın tamamını daha doğal ve her zaman kabul gören renk paletinden tercih edin.

Duvar paneli nasıl yapılır?