Dış mekan nasıl, ne ile boyanır? Boya ile dönüşen dış mekanlar

Dışarıda da yaratıcı olmaya devam ediyoruz. Uygulanabilir, pratik ve dekoratif boya tekniklerini kullanarak balkon ve bahçeleri daha renkli daha eğlenceli kılıyoruz.

ESKİ KOLTUĞA YENİ STİL

Fotoğraf: therange.co.uk

Dış mekan mobilyalarını kışın hasar görmeden koruyup yaz aylarına saklayabiliyorsanız ne ala. Ama yeterince bakım yapmadıysanız ya da ihmal ettiyseniz eskisi gibi görünmeyebilir ve bu da balkon, bahçe dekorasyonunu etkiler. Atmak yerine bir zımpara ve bir parça boya ile güzel bir makyaj yaparak yeni bir kimlik, farklı bir stil kazandırabilir ve yeniden keyifle kullanabilirsiniz.

DUVARLAR RENKLENSİN

Fotoğraflar: littlegreene.com

Küçük balkonunuzda çarpıcı bir etki yaratmak için duvarları kullanın. Çiçekler asmak ya da raflarla hareketlendirmek gibi standart uygulamalar yerine kişisel becerinizi de dahil edeceğiniz özgün bir dokunuş için renklerden yardım alın ve tüm duvarı özel dokulu dış cephe boyaları ile boyayın.

DAHA NELER YAPILABİLİR?

 • İster sandalye, masa ve koltukları boyayın; isterseniz saksılara, duvarlara, hatta zemine hareket kazandırın, bir kutu boyayla balkon ve bah çelere dekoratif uygulamalar yapmakta sınır yok aslında.
 • Metal saksı ları kırmızı metal boyasıyla renklendirin ve üzerine vernik sıkarak parlatın .
 • Eski komodin ya da çekmece ünitenizi dış cephe boyası ile boyayıp ru stik boya efektiyle bahçede servis masasına dönüştürün.
 • Masa ve sandaly elerin her birini farklı renklerde boyayarak atmosferi neşelendirin.

SANDIKTAN SAKSILIĞA

Kendin yap uygulamaları bütçenizi korurken dekorasyonu daha özel ve kişisel kılar. Mesela genellikle ücretsiz olarak bulabileceğiniz tahta kasaları zımparalayıp boyayarak işlevsel birer saksılığa dönüştürebilirsiniz.

MOBİLYALARA RENK HAREKATI

İPUCU: Metal, laminat veya cam gibi parlak yüzeyleri boyarken iki şeye dikkat edin. Birincisi boyayı çok ince katlar halinde uygulayın, ikincisi Chalk Paint boyanız fazla kalınsa su ekleyerek açın, akıcı olması için iyice karıştırın ve fırçaya aşırı boya almayın.

 • Bildiğiniz gibi Chalk Paint hemen her yüzeyi boyar ama gözenekli yüzeylerde daha iyi tutar. İnce bir kat uyguladıktan sonra, eğer toplamda üç kat sürecekseniz kuruma sürelerini iki katına çıkarın.
 • Boyanın daha iyi tutması için ahşap gibi, metal ve plastikleri de hafifçe zımparalayabilirsiniz.
 • Tüm boya katlarını uygulayıp işlemi bitirdikten sonra mobilyaları korumak için yine UV filtreli ve koruyucu Chalk Paint Lak uygulayın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Metal sandalye nasıl boyanır? İşte yapılması gerekenler

BALKONA MEKSİKA RUHU

Fotoğraf: protekwoodstain.co.uk

Sıcak iklimlerin çarpıcı renklerinden ilham alarak bahçe ya da balkondaki boş duvarı kolayca hareketlendirebilirsiniz. Nasıl mı? Dört parlak renk seçin, en açık tonu tüm duvara uygulayın. Daha sonra duvara farklı ölçüde iç içe geçmiş kemerler çizin, maskeleme bandıyla her kemeri bir seferde boyayın. Son olarak tam ortasına en çarpıcı tonu kullanarak büyük bir daire boyayıp tasarımınızı tamamlayın.

ZEMİNDEN MASAYA

Old White: (1 litre) 550 TL., damavintage.com

Uygun bir stencil şablonu, bir kutu boya, ponpon sünger ve bolca yaratıcılık… Bu kolay ve zevkli uygulama ile Fransız Rivierası, Selçuklu ya da Osmanlı’nın geleneksel çini ve fayans motiflerinden yola çıkarak balkon masanıza, saksılara hatta pencere parapetlerine bile farklı bir stil kazandırabilirsiniz.

ALÇI EFEKTİ İLE AKDENİZLİ RUHU

Annie Sloan Chalk Paint: 550 TL., damavintage.com
 • Cotto rengi alçı efekti için bazda Scandinavian Pink uygulayın.
 • Kuruduktan sonra yarı yarıya seyreltilmiş Paloma rengini açmak için istediğiniz yerlere rastgele sürün.
 • Karışımı küçük bölümler halinde uygulayın ve ıslakken boyanın belli bölümlerine alçı dokusu oluşturmak için buruşuk gazete parçasıyla hafifçe darbeler yapın.
 • Tamamen kurumasını bekleyin ve o pudramsı, romantik, alçı etkisi için son kat yine seyreltilmiş Paloma rengini uygulayın.

NOT: Bahçe duvarınız korunaklıysa vernik kullanmanıza gerek yok. Ama güneşe fazla maruz kalıyorsa veya nem alıyorsa son kat olarak renklerin solmaması ve dayanıklılığı artırmak için UV korumalı Matt Chalk Paint veya Gloss Lac sürün.

sadolin.uk

Mutfak dolapları nasıl boyanır? Renkli mutfak dolabı modelleri

Saksı nasıl boyanır? Saksı süsleme malzemeleri nelerdir?