AŞKAŞK ŞİRİNŞİRİN AMAN TANRIMAMAN TANRIM KIZGINKIZGIN LOLLOL O NEO NE

Dikenler tacı bakımı nasıl yapılır? Evde bakımın püf noktaları

dikenler-tacı-bakımı ve çoğaltılması püf noktaları
dikenler-tacı-bakımı

Dikenler tacı bakımı oldukça kolay olan bitkilerden biridir. “Yılbaşı dikeni, kral tacı, gelin kaynana çiçeği, dikenli taç” isimleriyle de bilinen dikenler tacı (Euphorbia milii) bitkisi evde kolaylıkla yetiştirilebilen çiçeklerdendir. Peki bu ilginç görünümlü bitkinin bakımının püf noktaları nelerdir? İşte detaylar…

DİKENLER TACI ÖZELLİKLERİ *

Dikenler Tacı (Euphorbia milii) gövdesi dikenli bir bitkidir. Bu dikenlerin olmasının nedeni kendini korumak değil, su tutma ve güneşe ulaşmak için tırmanma amaçlıdır.

Dikenler tacının çalı formundaki dalları, yaprakları ile birlikte 2 metreye kadar uzayabilir.

dikenler tacı

DİKENLER TACI NEREDE YAŞAR? GÜNEŞ İHTİYACI VAR MI? *

Dikenler tacının çiçekleri açmıyorsa, bu durum yeterince güneş almadığı anlamına gelir. Aydınlık ve güneşli bir ortamda çiçek açacaktır. Özellikle güney yönüne bakan bir pencerenin önünde oldukça mutlu olacaktır. Günde en az 6 saat güneş ışığı dikenler tacına iyi gelecektir. Yine de yazın direkt güneş ışığından uzak tutmak gerekir.

Oldukça dayanıklı olan bu çiçek, kışın -10 dereceye kadar dayanabilir.

dikenler tacı bakımı püf noktaları

DİKENLER TACI SULAMASI NASIL YAPILMALI? *

Havadaki nem ile su ihtiyacını karşılayabilen bu bitki, yaz aylarında yani çiçeklenme döneminde toprağı nemli kalacak şekilde sulanmalı. Kışın ise bu miktar azaltılabilir. Nemsiz bir bölgede yaşıyorsanız, yapraklarına her gün su püskürtmeniz gelişmesini destekleyecektir.

DİKENLER TACI ÇİÇEĞİ BUDAMA *

Dikenler tacını budarken makas değil, bıçak kullanmalısınız. Bu şekilde dokuların ezilmesini engellemiş olursunuz. Baharda yani uyanma zamanına yakın tarihlerde budama yapmalısınız. Sık, bir arada gelişmiş olan dalları budayabilirsiniz. Fazla budama, yani uç bölgeleri kalmayacak şekilde budama tehlikeli olabilir. Yalnızca üçte birini budamalısınız.

DİKENLER TACI NASIL ÇOĞALTILIR? *

Dikenler tacını (Euphorbia milii), mayıs ayında çoğaltmanız doğru olacaktır. Dikenler tacı bakımı yapıldıktan sonra iyi gelişim göstermiş bir dalını keserek direk az nemli toprağa dikebilirsiniz.

Daldan çoğalttığınız dikenler tacı çiçeğini ektikten sonra can suyu vermemelisiniz. Güneşli ve esintili bir bölgeye koyduktan 2-3 gün sonra, toprağının kurumaya başladığını görünce sulayın. Yeni dikenler tacının da güneş gören bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz.

dikenler tacı bakımı püf noktaları

DİKENLER TACI YAPRAKLARI NEDEN SARARIR? *

Yaprak sararması bitkilerde birden fazla nedenden dolayı kaynaklanabilir.
Sulama suyunun dinlendirilmeden verilmesi, sulamanın düzensiz yapılması (az ya da bir anda çok suya boğma gibi), hava delikli saksı kullanılmaması sonucu köklerin çürümeye başlaması, toprağın verimsiz oluşu, ortam sıcaklığının uygun olmaması, yine bulunduğu ortamda yeterli ışık alamaması gibi nedenler.

Dikenler tacı bol ışık almak ister. Eğer ışıktan uzak bir noktada bakılıyorsa yaprakları çelimsiz kalır ve gelişmez. Gün içinde en azından yarı güneş alması bile bitkiyi olumlu yönde etkiler. Soğuklara karşı direnci yoktur. Çabuk etkilenir. Toprağı asitli olmamalıdır.

Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

Aloe Vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması: Püf noktalara dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde sevgililer günü sürprizi – Ona lezzetli hediyeler verin

350 m2’lik 5+1, yaşamı kolaylaştıran bir eve misafir olduk