küçük ev dekorasyonu
küçük ev dekorasyonu

Küçük ev dekorasyonu için ipuçları

Küçük ev dekorasyonu özellikle son yıllarda küçük evlerin tercih edilmesi ile önem kazanmaya başladı. Dar alanları daha işlevsel hale getirmek, küçük odalarda düzen ve renk seçimi özellikle en fazla merak edilen konuların başında geliyor.

Küçük evinizi, daha kullanışlı ve yaşanabilir kılmak için küçük evlere özel dekorasyon ipuçlarını dikkate alabilirsiniz. Küçük alanları en iyi şekilde organize edebilmek adına, evinizin genişliğine uygun ebatlarda eşya ve mobilya seçmeniz gerekir.

Dar alanlarda, şık ve konforlu bir yaşam alanı yaratmak için küçük ev dekorasyonu püf noktalarını ve ipuçlarını göz önünde bulundurarak evinizi baştan sona yenileyebilirsiniz.

Küçük ev dekorasyonu

AYNA İLE DAR ALANLARA ELVEDA!

Dar alanlara derinlik katmak adına aynalara evinizde yer verebilirsiniz. Boy aynaları veya yuvarlak aynalar, yaşadığınız alanın daha havadar ve geniş gözükmesini sağlar. Tabii duvarlarınızda açık tonları tercih ederek de küçük alanların olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

KİŞİSEL EŞYALARINIZA ÖZEL DEPOLAMA FİKİRLERİ

Raf ve dolapları tercih ederek, zeminden ve alandan yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Minimal alanlarda, televizyonu duvara monte ederek kişisel eşyalarınıza yer açabilirsiniz. Duvara MDF paneller monte ederek ister televizyon isterseniz de kitaplarınıza özel alanlar yaratabilirsiniz.

Rafların altına ince ve uzun kapaklı dolaplar da tercih edebilirsiniz. Büyük ve boş duvarlarınıza uygun tablo ve saat asarak dar alanları daha geniş gösterebilirsiniz.

ASMA DOLAPLARIN KULLANIMI

Dağınıklığı ortadan kaldırmak ve zemini kullanışlı hale getirmek amacıyla tavana sıfır kapaklı dolaplar takabilirsiniz. Küçük ev dizaynları için ideal olan tavan dolaplar, ağır eşyaların depolanmasına uygun değildir.

Yaşama alanınıza sevdiğiniz tabloları ve aksesuarları ekleyerek, tavandaki dolapların göze çarpmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca keskin çizgilere sahip mobilyalar yerine köşeleri oval masa modellerini küçük alanlarda tercih edebilirsiniz.

DİKKAT ÇEKİCİ MOBİLYALAR İLE DAR ALANLARA PRATİK ÇÖZÜMLER

Odanın en göz alıcı parçasını belirleyerek yaşam alanınızı daha mükemmel kılabilirsiniz. Büyük abajurları veya desenli berjerleri, odanın merkezine konumlandırarak dikkatleri farklı yöne çekebilirsiniz.

Küçük ev dekorasyonu fikirleri, yaşadığınız ortamın hem havadar hem de modern olmasını sağlayacak detayları içerir. Dar salonlarınız için açılabilir ve tekerlekli ayaklara sahip sehpaları tercih ederek, yemek masası olarak da kullanabilirsiniz.

Küçük ev dekorasyonu
Küçük ev dekorasyonu ile odalar daha şık görünecektir.

DAHA FAZLA OTURMA ALANI

Eviniz için ideal boyutlardaki ve açık renklerdeki L koltuklar, dar alanlarda yer açmak için mükemmel bir seçimdir. Uzun ve dar odaların koridor görüntüsünü önlemek istiyorsanız, koyu tonlardaki mobilyalardan uzak durmanızı önerebiliriz.

Geniş ailelere özel oturma alanları yaratmak için, puf ve armut koltukları tercih etmeniz daha doğru olur. Küçük evler için dekorasyon önerileri arasında alandan tasarruf etmek adına katlanabilir masa ve sandalye modelleri yer alır.

YATAK ODALARI İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

Küçük evlerde yavrulu yatak veya ranza modelleri, çocuklu ailelerin kurtarıcı mobilyaları arasında yer alır. Gün içinde oturma takımı ve yeri geldiğinde misafir yatağı olarak kullanılabilen çekmeceli divanlar, işlevsel özellikleri ile dar alanların en büyük yardımcısıdır. Kapı arkalarına asacağınız askılar, odalardaki dağınıklığı büyük ölçüde toplayarak konforlu bir yaşam alanı sağlar.

KÜÇÜK ODAYA 2 İŞLEVSEL ÇÖZÜM

Küçük odalar için daha fazla fikir almak istiyorsanız aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz. Dekoratif duvarlar, fonksiyonel eşyalar ve pratik fikirlerle küçük odalar daha işlevsel hale gelecektir.

KÜÇÜK ODALARDA DÜZEN

Küçük odalarda düzen nasıl sağlanmalı? Hangi dekor daha iyi görünecektir? Depolama için ekstra alan kazandıran fikirler arıyorsanız aşağıdaki içerik tam size göre!