Kolay kullanımlı bir banyo için doğru planlama nasıl olur?

Kolay kullanımlı bir banyo herkesin evinde olmasını istediği bir şeydir. Evin zor değişen alanlarından biri olan banyonun hem şık hem de işlevsel bir kullanım sunması için size önereceğimiz bu kurallara uymanız ve adım adım ilerlemeniz yeterli olur.

Mutfaktan sonra, bir evin satış değerine katkıda bulunan ve artıran önemli bölümlerinden biri de banyo. Ancak sadece göze hitap etmesinin ötesinde artık öncelikli olarak kullanıcıların ihtiyaçlara göre şekilleniyor. Bu yüzden yeni nesil banyolar temel gereksinimlerimizin yanı sıra rahatlamak, kişisel bakım yapmak, kısacası kendimizi şımartmak için mükemmel alanlara dönüşüyor.

Sebebiniz ne olursa olsun, yeni bir banyo kurgulamak oldukça ciddi bir girişimdir ve genellikle yüksek maliyetli olabilir. Genellikle çok dar ve kompakt bir alanda pek çok donanım ve tadilat gerektirdiğinden, işe başlamadan önce dikkatli biçimde planlama yapmak, olası hata ve gereksiz masrafları önler.

ADIM 1: KOLAY KULLANIMLI BİR BANYO İÇİN DÜZEN KURGULARI *

İşe alanınızın ölçekli bir planını çıkarmakla başlayın. Tüm alanı dikkatlice ölçün ve pencereler, baca çıkışları, kapılar ve termosifon/ şofbenin yerlerini mutlaka işaretleyin. Ekleyeceğiniz armatür, küvet, klozet gibi vitrifiyelerin ölçekli şekillerini kesin ve planın üzerine yerleştirerek işlevsel bir düzene karar verene kadar deneyin. Tüm bunları yaparken aile bireylerinin aynı anda kullanabileceğini hesaba katarak yeterli dolaşım alanı bırakın.

Kolay kullanımlı bir banyo
Pion serisi asma banyo dolabı, Creavit.

ADIM 2: ARAŞTIRIN, ÖĞRENİN *

Banyo yerleşimini kesinlikle değiştirmeyi planlıyorsanız, alanı dikkatlice ölçerek kapıların, pencerelerin ve tüm tesisat borularının konumunu belirleyin. Daha sonra bir kağıda eskizini çizin ya da online sitelerden yerleşim planı alın. Tanıdığınız bir mağazadan ya da tesisatçınızdan tavsiye alın. Çünkü onlar minimum masrafla maksimum yerleşim konusunda sizden çok daha tecrübeliler. Ayrıca ilave kalorifer peteği ya da baca çıkışı gibi bazı tadilatlar için yetkili mercilerden izin alınması da gerekebilir, bunu mutlaka öğrenin. İşe önceliklerinizi düşünerek başlayın. Bir aile banyosu veya spa tarzı bir alan mı? İkili lavabo ve depolama alanı da olan dolaplar mı? Tüm gereksinimlerinizin listesini hazırlayın.

studio-mcgee.com

ADIM 3: İLHAM ALIN *

Bir banyonun sadece işlevsel olması artık çok tercih edilmiyor. Günümüzde birer dinlence üssüne dönen bu alanlar için doğru dekorasyon da önemli. Öncelikle tarzınızı belirleyin. Bu ayrıca tüm donanım seçimlerinizi de etkileyecek bir detay. Dönem stili, klasik mi yoksa çağdaş bir görünüm mü istediğinize karar verin. Bunun için gezdiğiniz oteller, butik kafeler en ideal ilham kaynakları. Gittiğiniz yerlerde beğendiğiniz tuvalet ve banyoların fotoğraflarını çekmeyi unutmayın. Ayrıca bu tarz oldukça dar alanlar, doğru depolama hileleri için de ipucu verir. Farklı fikirler için benzer deneyimler yaşayan arkadaş ve ailenizden öneri toplayın. Bu aynı hataları tekrarlamanızı önler.

Ikea.

ADIM 4: CİHAZLARI UNUTMAYIN *

Eğer ekstra bir çamaşır odanız yoksa ya da çamaşır makinenizi ve su ısıtıcınızı mutfakta konumlandırmıyorsanız, banyoda kullanacağınız tüm cihazlara en baştan karar verin. Bazı firmalar, yerleşim planından kuruluma, dekorasyondan tesisata kadar anahtar teslimi hizmet veriyor. Bu çok hesaplı bir seçenek olmasa da, size hız ve rahatlık sağlar. Alternatif olarak, elbette mekanı kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Ancak bu durumda planı doğru yaptığınızdan emin olmak durumundasınız. Aksi halde çok zaman ve para kaybedebilirsiniz. Bu yüzden bütçenizi en baştan belirleyin ve en az üç yerden fiyat teklifi alın. Daha sonra ilave maliyetlerle karşılaşmamak için projenin her bir detayını spesifik olarak gözden geçirin.

Koçtaş.

ADIM 5: ORGANİZE OLUN *

Birden fazla tesisatçı seçeneğiniz varsa hepsi hakkında tavsiyeler almaya çalışın. Unutmayın bir banyo tadilatı en az 1 hafta sürer ve tüm bu zaman zarfında evde olacağı için ne kadar güvenilir olduğunu bilmekte fayda var. Ayrıca bazı büyük tedarikçiler ve firmalar, hızlı teslimat ve ürün desteğinin yanı sıra yüksek iskonto oranları sunuyor. Vitrifiye ve armatür siparişi verirken, teslimatı inşaatçı şantiyede bulunduğunda olacak şekilde planlayın. Aksi takdirde tüm koliler evde gereksiz yer kaplar ya da daha da kötüsü tesisatçınız işe başladığında elinde monte edecek hiçbir şey olmayabilir.

Kolay kullanımlı bir banyo
Mio serisi, Creavit.

ADIM 6: HERKESE GÖRE BİR BANYO *

Kolay kullanımlı bir banyo için neler yapılabilir? Stilinizden ödün vermeden daha kolay kullanılan, yaşa ve işleve göre herkes tarafından kabul gören bir banyo planlamak için doğru ürünleri yerinde kullanmak çok önemli. Ailenizden birinin mobilite engeli varsa onun da kullanabileceği bir banyo tasarlamanız gerekir:

  • Banyonuzu tekerlekli sandalyenin hareket şekline göre düzenleyin ve duş alanına götürmenize olanak sağlayan düz ayak bir zemin kurgulayın. İlle de küvet kullanmak istiyorsanız, içeri girmeye olanak tanıyan özel panelli bir model seçin.
  • Geleneksel olanlardan biraz daha yüksek bir klozet ve oturup kalkmayı kolaylaştıracak aparatlar kullanın.
  • Lavaboyu, ayna ve havlu askılarını daha erişilebilir yükseklikte konumlandırın.
  • Kaidesiz asma bir lavabo tekerlekli sandalye için mükemmel seçenek.
  • Bir duş bölümü kullanıyorsanız banyonun ana zeminine su sıçramasını önlemek için yüksekçe bir cam bölme paneli takın.
  • Teknolojiden destek alın: Kendi kendine kapanan klozetler, haşlanmayı önleyen ve maksimum sıcaklık dengesi sağlayan termostatlı armatürler…

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Küçüklü büyüklü fikirlerle sıra dışı mutfaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Torlak Çiftliği ile hayalleri gerçek oldu

sinerelya-çiçeği bakımı

Sinerelya çiçeği bakımının püf noktaları: Hikayesi ve özellikleri