Çimen lekesi nasıl çıkar? (Çim lekesini çıkarma yolları)

Son güncelleme:

Çimen lekesi nasıl çıkar? Çimen lekesi, zorlu lekeler arasında yer alır. Ota yeşil rengini veren pigmentler ve organik bileşik dolayısıyla zorlu lekeler arasında yer alan çimen lekesi, özellikle pamuklu kumaşlara kolaylıkla yapışır ve çıkarması bir hayli zor olabilir. Siz de aşağıdaki temizleme yöntemlerinden birini tercih ederek zorlu çimen lekelerinden kurtulabilirsiniz. 

Aşağıdaki temizleme yöntemlerini uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken ilk nokta; çimen lekesini ilk fark ettiğiniz anda temizleme işlemine başlamanız gerektiğidir. Aksi takdirde kuruyan çimen lekesini çıkarmanız biraz daha zor olabilir. Bu hususu göz önünde bulundurarak aşağıdaki çözüm önerilerini uygulamaya başlayabilirsiniz. 

Bulaşık Deterjanı 

 • Bulaşık deterjanı, genellikle kurumamış çimen lekeleri üzerinde etkilidir. Yağ molekülleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan bulaşık deterjanı, çimen lekesi bulunan kısma dökülür ve yaklaşık olarak 20 dakika beklenir. 
 • Bulaşık deterjanı kullanmadan önce içeriğine dikkat etmeli, ağartıcı, çamaşır suyu gibi maddelerin yer aldığı bulaşık deterjanlarını tercih etmemelisiniz. Aksi takdirde giysilerinizin renginde değişme olabilir. 
 • 20 dakika boyunca bekledikten sonra çimen lekesinin bulunduğu bölgeyi dikkatli bir şekilde fırçalayabilir ve ardından giysiyi makineye atabilirsiniz.

Kabartma Tozu 

 • Giysilerinizdeki çimen lekesinden kurtulmak için eşit miktarda kabartma tozunu ve hidrojen peroksiti karıştırarak pürüzsüz bir kıvam elde etmelisiniz. 
 • Giysinizi ıslattıktan sonra pürüzsüz bir kıvam alan karışımı çimen lekesinin üzerine dikkatli bir şekilde sürmelisiniz. 
 • Giysinin üzerinde kabarcıklar oluştuğunu gördükten sonra lekenin çıkması için bir müddet bekleyebilirsiniz. Ardından çamaşır makinesinde lekeli giysiyi yıkayabilirsiniz. 

Sindirim Enzimi Kapsülleri 

 • Sindirim enzimi kapsüllerinden biri ile ılık suyu bir kaba boşaltmalı, ardından macunumsu bir karışım olana kadar belirli aralıklarla karıştırmalısınız. 
 • Macunumunsu karışımı çimen lekesi bulunan bölgeye sürdükten sonra 20 dakika bekleyebilir ve giysiyi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. 

Alkol

Alkol, çimen lekesi üzerinde etkili olan güçlü yöntemlerden birisidir. Alkol ile çimen lekesini çıkarmak için; izopropil alkollü süngeri çimen lekesi bulunan bölgenin üzerine yavaş hareketlerle sürtebilirsiniz. 

Sirke 

Bir kaşık sirkeyi iki kaşık sıcak su ile seyrelterek çimen lekesinin bulunduğu yere püskürtebilir, sirkenin doğal gücünden faydalanabilirsiniz. 

Kot Pantolondan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Çimen lekesinin daha da zorlu bir aldığı kot pantolonları lekeden arındırmak için anında müdahale edilmelidir.
 • Kot pantolonun üzerindeki çimen lekesi henüz kurumamışsa sıcak su ve deterjan ile leke çıkarılabilir. 
 • Eğer çimen lekesi kurumuş ise kot pantolonu iyi bir şekilde ıslatmalı ve ardından yukarıdaki çözüm önerilerden birini tercih edebilirsiniz. 

Yünlü Kumaştan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Yünlü kumaştan çimen lekesini çıkarmak için ilk olarak geniş bir kabı ılık su ile doldurmalısınız. 
 • Ardından ılık su dolu kabın içerisine beyaz sirke ya da oksijenli su eklemelisiniz. 
 • Giysinizi hazırladığınız suyun içerisine koyup belirli bir süre bekledikten sonra giysinin üzerinde bulunan çimen lekesinin seyreldiğini gözlemleyebilirsiniz. 

Renkli Kumaştan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Renkli kumaşta yer alan çimen lekesi henüz kurumadıysa sıcak su ve bol deterjan ile lekeyi çıkarmaya çalışabilirsiniz. 
 • Zorlu çimen lekeleri için ise geniş bir kaba 10 litre su ve 5 kaşık oksijenli su eklemeli, renkli giysinizi hazırladığınız suyun içerisinde belirli bir süre bekletmelisiniz. 
 • Temizleme işlemine tabi tuttuğunuz renkli giysinizin üzerinde az miktar çimen lekesi kaldıysa okaliptüs yağı ile son bir hamlede bulunabilirsiniz. 

Beyaz Kumaştan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz renkli giysilerinizde oluşan çimen lekesi için fazla telaş yapmanıza gerek yok. Çamaşır suyu ile giysinizi bolca yıkayarak çimen lekesinden kurtulabilirsiniz. Durulama suyuna sirke eklediğiniz takdirde çimen lekesinin tamamen temizlendiğini gözlemleyebilirsiniz.

Hangi leke nasıl çıkar? Yağ, kahve, tutkal nasıl temizlenir?

Evdeki rutubet ve küf kokusunu yok etmenin yolları