Cibinlik yapımı | Kendin yap tarifi

Son güncelleme:

“Cibinlik nasıl yapılır ya da nasıl dikilir?” sorularına yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. El yapımı çift kişilik ve tek kişilik cibinlik hakkında istediğiniz tüm bilgi Evim Dergisi tarafından hazırlandı. İşte evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ve tarifi…

Yatak odanızın dekorasyonu için kullanabileceğiniz bir ‘’Kendin Yap’’ tarifi arıyorsanız yatağınızı süsleyecek cibinlik yapımı ile karşınızdayız.

 • Süre: 15 dakika
 • Zorluk Derecesi: Kolay
 • Maliyet: 30 TL

Kolayca hazırlayabileceğiniz el yapımı cibinlik ile yatak odanızı daha da güzelleştirebilirsiniz. İşte 15 dakikada hazırlayabileceğiniz ister dikiş makinesi yardımı ile, ister el dikimi olarak hazırlayabileceğiniz evde cibinlik yapımı için gereken malzemeler:

EVDE CİBİNLİK YAPIMI İÇİN MALZEMELER

 • Hulahop,
 • Yatak boyu ve tavan yüksekliğine uygun bir tül,
 • Sprey boya,
 • Bant,
 • Sıcak silikon tabancası,
 • Kumaş yapıştırıcı,
 • Tavana asmak için kanca,
 • İplik,
 • Makas.
Cibinlik nasıl yapılır
Cibinlik çift kişilik yatağın üzerinde oldukça şık görünür.

CİBİNLİK NASIL DİKİLİR?

Eliniz dikiş dikmeye yatkın ise tuhafiye dükkanlarından alacağınız metrelik bir tülü kendi yatak ve tavan yüksekliğinize uygun bir boyutta kesin. Dilerseniz ev dekorasyonu malzemeleri satan yerlerden hazır kesim tül de satın alabilirsiniz.

Kenarlarını diktikten sonra üst bölümünü hulahopun çapından 1-2 cm daha geniş olacak şekilde boşluk bırakarak dikin. Boşluk kalan bölümün iki köşesinin de açık kalması gerekir çünkü hulahopun bu boşluklardan geçmesi gerekir.

Cibinlik boyutunu yatak kenarlarının hizasında ya da yere değecek şekilde tercih edebilirsiniz. Tül kumaşını odanızın rengine uygun olarak seçebilir, üzerine değişik süslemeler dikerek kişisel bir cibinlik tasarımı elde edebilirsiniz.

Cibinlik nasıl dikilir

EVDE CİBİNLİK NASIL YAPILIR?

Evde cibinlik yapımı tarifinde ilk olarak hulahopu iki köşesi olacak şekilde kesin. İstediğiniz renkte tercih edeceğiniz bir sprey boya ile hulahopu boyayıp kurumasını bekleyin. Tülün ardından hulahopun rengi görüneceği için oda ya da yatak renginize uygun bir ton seçebilirsiniz.

Tülün kenar kısımlarını hulahopun içerisinden geçirin ve hulahopun kestiğiniz bölümlerini bir bant ile yapıştırın. Kancayı tavana monte edin ve hulahopun üst kısmından dört bölüme ayıracak şekilde ip ile bağlayın. Dilerseniz tavana yakın olan üst kısımları dikerek cibinliğinizde üçgen bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tül seçimini dilediğiniz renkte seçebilir, tuhafiye dükkanlarında bulabileceğiniz metrelik kumaşlardan alarak boyutlarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Tüllerin üzerine dikebileceğiniz ponpon, taş gibi süsler ile el yapımı cibinliğinize özgün bir hava katabilir, yatak odanızda değişik bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Daha sade ama şık bir cibinlik yapmak isterseniz cibinliğin alt kısmına şerit ponpon ya da boncuklar yapıştırabilirsiniz. Bu süslemeleri, süslemenin türüne bağlı olarak sıcak silikon tabancası veya kumaş yapıştırıcısı ile tüle sabitleyebilirsiniz.

Yatak odasına tropik stilde dekorasyon

Avcılar’daki 95 metrekarelik 2+1 bu evde bolca huzur var

DAHA FAZLA DEKORASYON ÖNERİSİ

Odalarınızı daha göz alıcı hale getirmek, ilgi çekici köşeler oluşturmak ve atmosferi farklılaştırmak sizin elinizde. “Dekorasyon” sayfamızda size uygun fikirler var!