cemre-toprağa-ne-zaman-düşer

Cemre toprağa ne zaman düşer? 2024 cemre düşme tarihleri

Cemre toprağa ne zaman düşer? sorusu son günlerin en sık araştırılan konularından biri. Soğuk hava etkisini sürdürürken, kış mevsiminin sonu anlamına gelen cemre düşmesi olayları da takip ediliyor. Şubat ayı itibariyle cemreler havaya, suya ve toprağa düşmeye başlıyor. İşte 2024 yılı cemre düşme tarihleri ve detaylar…

CEMRE DÜŞME TARİHLERİ 2022

  • Cemrenin birincisi havaya 19-20 Şubat tarihleri arasında düşecek.
  • İkinci cemre suya 26-27 Şubat tarihleri arasında düşecek.
  • Üçüncü cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek.

CEMRE TOPRAĞA NE ZAMAN DÜŞER?

Cemre toprağa Şubat ve Mart aylarında düşecek. Kış aylarının sona ermesi anlamına gelen cemreler bir hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşüyor. Üçüncü cemre ise 5-6 Mart’ta toprağa düşecek.

CEMRE NEDİR?

Cemre ateş, kor anlamına geliyor. Her yıl şubat ayı sonunda sırasıyla havaya, suya ve toprağa düştüğü kabul ediliyor. Bahar bayramı olan nevruzun yaklaştığına da işaret eden cemre düşmesi, havaların ısınacağına da işaret olarak görülüyor.

Hayvancılıkla uğraşanlar soğuk havalarda dışarı çıkaramadıkları hayvanları otlaklarla buluşturmak için cemrelerin düşüşünü takip ediyor. Her cemrenin düşüşü ile birlikte hava sıcaklıkları artıyor, sırasıyla hava, su ve toprak ısınıyor. Ayrıca cemrelerin düşmesi ile birlikte nevruz hazırlıkları da başlıyor.

Cemreler düştü, evlerde ve bahçelerde bahar hazırlıkları da başladı. Evlerde, bahçelerde ve balkonlarda bahar hazırlıklarına siz de başladıysanız “BAHAR” sayfamızdan bahar temizliğinden baharı seven bitkilere, evde bahar hazırlıklarından bahçe ve balkona pek çok yazımıza ulaşabilirsiniz.

İlkbahar aylarında doğayı evinize taşımanın yolları

Evde ilkbahar dekorasyonu! 12 adımda ilkbahara hazırlanın

Bahar seven saksı çiçekleri: Yetiştirme ve bakım bilgileri