sehpa alırken dikkat edilmesi gerekenler
sehpa alırken dikkat edilmesi gerekenler

Sehpa alırken nelere dikkat edilmeli? Madde madde püf noktalar

Sehpa alırken zigon ya da orta sehpa fark etmeksizin dikkat etmeniz gereken noktalar var. Sizlere 7 maddede sehpa alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyoruz. Evim Dergisi arşivinden…

Sehpa satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde: 

  • Sehpa ölçüleri
  • Sehpa yüksekliği
  • Fonksiyonları
  • Dayanıklılığı
  • Güvenliği
  • Kullanılan malzemeler
  • Uyum

DEKORASYON UYUMU

Salon ya da oturma odasında kritik öneme sahip eşyalardan bir tanesi de orta sehpadır. Koltuk ya da kanepenizin önünde kullanmak istediğiniz sehpayı seçerken sehpanın odanın genel dekorasyonuna uygunluğunun yanı sıra önüne konacağı kanepe ya da koltuk stiline de uygun olması gerekiyor.

SEHPA ALIRKEN ÖLÇÜLERE DİKKAT EDİN

Sehpa alırken öncelikle ölçülere dikkat edin. Sehpanız kanepe uzunluğunun üçte ikisinin yarısını kaplamalı. Diğer mobilyalar ile arasında 2-3 ayak mesafesi olmalı.

Sehpa alırken dikkat edilmesi gerekenler

SEHPANIN FONKSİYONLARINA DİKKAT!

Sehpa seçiminde fonksiyon da büyük önem taşıyor. Kalabalık ve çabuk dağılan bir eviniz varsa çekmece ve kapaklı modelleri seçin. Misafiriniz bolsa işlevsellik öncelikli olmalı. 

DAYANIKLILIĞI TEST EDİN

Ayaklarını kontrol edin. En iyi tasarımlarda geçme ayaklar tercih edilir çünkü vidalama ya da yapıştırmadan daha dayanıklıdır. Ayrıca ambalajlı bir ürün satın alıyorsanız dayanıklılığı artırmak için ekstra vida ya da takoz sistemi verilip verilmediğini kontrol etmelisiniz.

SEHPA ALIRKEN YÜKSEKLİĞİNE DİKKAT

Sehpa yüzeyi kanepenin oturma mesafesinden birkaç santim daha aşağıda bitmeli. Böylece mekanda göz algılaması ve orantı yakalayabilirsiniz.

GÜVENLİK ÖNEMLİ

Küçük çocuklarınız ve bebeğiniz varsa kenarları yuvarlatılmış modellere yönelmelisiniz. Sivri köşeler tehlikeli olacaktır. Cam tablalı olanlar da tehlike oluşturabilir. Kırılmaz camdan ya da sabitlenmiş tablalı sehpa tercih edin.

KULLANIŞLI MALZEMELERE YÖNELİN

Ahşap kaplama ya da masif sehpa yüzeyleri lekelere karşı dayanıklı olmayabilir. Sıcak içecekler ve ıslak vazolar iz bırakabilir. Bu da hoş olmayan görüntü yaratır. Cam, akrilik ya da ayna yüzeyli sehpalar daha kolay temizlenebilir ama bu sefer de yüzeyde bolca parmak izi görebilirsiniz.

Fotoğraflar sırasıyla: BHG, Blushing and Sweet

DEKORASYON VE PÜF NOKTALAR

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktalar, sehpa, koltuk, avize ya da dolap seçerken püf noktalar ve daha pek çok konu için “Dekorasyon” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. “Evde Düzen” sayfamızda da ilginizi çekebilecek pek çok pratik fikir var.