Sehpanızı nasıl seçeceksiniz?

0

Salon ya da oturma odasında kritik öneme sahip eşyalardan bir tanesi de orta sehpadır. Koltuk ya da kanepenizin önünde kullanmak istediğiniz sehpayı seçerken sehpanın odanın genel dekorasyonuna uygunluğunun yanı sıra önüne konacağı kanepe ya da koltuk stiline de uygun olması gerekiyor. Sehpa satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise

Ölçüler Sehpa alırken öncelikle ölçülere dikkat edin. Sehpanız kanepe uzunluğunun üçte ikisinin yarısını kaplamalı. Diğer mobilyalar ile arasında 2-3 ayak mesafesi olmalı.
Fonksiyona dikkat! Sehpa seçiminde fonksiyon da büyük önem taşıyor. Kalabalık ve çabuk dağılan bir eviniz varsa çekmece ve kapaklı modelleri seçin. Misafiriniz bolsa işlevsellik öncelikli olmalı. 
Dayanıklılığını test edin Ayaklarını kontrol edin. En iyi tasarımlarda geçme ayaklar tercih edilir çünkü vidalama ya da yapıştırmadan daha dayanıklıdır. Ayrıca ambalajlı bir ürün satın alıyorsanız dayanıklılığı artırmak için ekstra vida ya da takoz sistemi verilip verilmediğini kontrol etmelisiniz.
Sehpa yüksekliği önemli Sehpa yüzeyi kanepenin oturma mesafesinden birkaç santim daha aşağıda bitmeli. Böylece mekanda göz algılaması ve orantı yakalayabilirsiniz.
Güvenlik önemli Küçük çocuklarınız ve bebeğiniz varsa kenarları yuvarlatılmış modellere yönelmelisiniz. Sivri köşeler tehlikeli olacaktır. Cam tablalı olanlar da tehlike oluşturabilir. Kırılmaz camdan ya da sabitlenmiş tablalı sehpa tercih edin.
Kullanışlı malzemelere yönelin
Ahşap kaplama ya da masif sehpa yüzeyleri lekelere karşı dayanıklı olmayabilir. Sıcak içecekler ve ıslak vazolar iz bırakabilir. Bu da hoş olmayan görüntü yaratır. Cam, akrilik ya da ayna yüzeyli sehpalar daha kolay temizlenebilir ama bu sefer de yüzeyde bolca parmak izi görebilirsiniz.

Fotoğraflar sırasıyla: BHG, Blushing and Sweet

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.