Pencerelerdeki sorunlar ve çözümleri

Pencerelerdeki sorunlar ve çözümleri ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık. Kapı ve pencereleriniz ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, aradığınız cevapları bu sayfada bulabilirsiniz.

PVC PENCEREMİN KOLU KIRILDI

PVC penceremin kolu kırıldı. Değiştirilebilir miyim? Evet. Bir tornavida yardımıyla koruyucu kısmı kolayca çıkarabilirsiniz. Ardından kolu sökmeniz ve yenisini vidalamanız gerekiyor.

PVC FRANSIZ PENCERELERİN DÜZGÜN KAPANMIYOR

PVC Fransız pencerelerim düzgün bir şekilde kapanmıyor. Rendelenmeyecekleri için sorunu nasıl çözebilirim? PVC Fransız pencerelerinin menteşelerinin çoğunda bulunan yuvalara alyen anahtar sokarak pencerenin pozisyonunu ayarlayabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evdeki yalıtım sorunlarına kısa ve uzun vadeli çözümler

ÇİFT CAMLI PENCERELERİM NEDEN BUĞULANIYOR?

Bu durum çift cam bağlantısının aşındığını gösteriyor. Çift cam kanadını değiştirmeniz gerektiği için ürünün garanti süresine bakın.

PENCERELERİMDEN RÜZGAR UĞULTUSU GELİYOR

Pencere kenarlarına kendinden yapışkanlı köpük bant yerleştirmeniz yeterli olur. Bir maket bıçağı ile kolayca kesebilirsiniz.

PENCERE KENARLARINDA BOŞLUK VAR

Şerit kapatıcılar alın ve sağlam olması için silikon ile kenarlara sabitleyin.

PENCEREDE BOYAMA İŞLEMİNDEN SONRA AÇILMAMA SORUNU

Pencerelerimi yeni boyadım ama şimdi de onları açamıyorum. Ne yapacağım? Pencere ve kanat kenarları üzerinden ince uçlu bir kesici ile geçin. Böylece yapışma önlenir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Dış kapı nasıl boyanır? Kapınızı boya ile renklendirin

PENCERE YENİLEMEK

Son yıllarda inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte pencereler de değişti ve gelişti. Panjur sistemli, sineklikli, perde özellikli, ısı yalıtımlı, ses yalıtımlı gibi birçok özelliğe sahip olan pencereler, sunulan farklı renklerle birlikte ev dekorasyonunun önemli bir öğesi haline geldi. Hem bu durum, hem de ısı yalıtımı ve güvenlik gibi önemli teknik konular pencere seçimini üzerinde daha dikkatli düşünülmesi gereken bir konu haline getiriyor. Doğru pencere seçimi aynı zamanda evinizin değerinin de artmasını sağlayan bir detay üstelik. 

Peki pencereleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

PENCERE SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 Pencere için iki seçiminiz bulunuyor: Ahşap ve PVC pencereler… Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı PVC pencerelerinin güvenli olabilmeleri için, güçlü profiller, güvenlikli donanımlar, kilitli kollar, güçlendirilmiş destek sacları ve emniyetli camlar gibi özelliklerin bulunması neredeyse zorunluluk haline geldi. Günümüzde artan enerji masrafları nedeniyle ısı yalıtımı üzerinde çok daha fazla duruluyor ve yeni sistemler geliştiriliyo

r. Binalarda ise en çok ısı kaybına pencereler neden oluyor. Cam ısı kaybına en çok etki eden madde. Buna karşılık hava ısı yalıtımı sağlanmakta kullanılabilecek en iyi maddelerden. Özellikle iki cam arasında oluşturulan hava tabakası ısı yalıtımı için çok uygundur. Çok soğuk bölgelerde, iki cam arasında kullanılan havaya, argon da eklenebiliyor. İki cam arasındaki hava yastığı ne kadar fazla olursa ısı yalıtımı da o kadar fazla oluyor. Bu nedenle PVC pencere sistemlerinde kullanılan çift cam sistemi, ısı yalıtımını maksimum seviyede sağlamak amacıyla tasarlanmış. Isı yalıtımında, pencere çerçeveleri de büyük rol oynuyor. Çerçevelerde farklı malzemeler kullanılabiliyor. Ağaç, alüminyum, PVC gibi…

Alüminyum; uzun kullanım süresi, düzgünlüğü gibi özellikleri ile beraber, ısı yalıtımı konusunda iyi bir malzeme değil. Ağaç yani ahşap malzeme ısı yalıtımında iyi olmakla beraber, yağmura dayanıklılık konusunda sorun yaratabiliyor. Ahşaptan vazgeçmemeniz için birçok neden bulunuyor. Ahşap pencereler uzun ömürlüdür. Ahşap paslanmaz, korozyona uğramaz, mor ötesi ışınların etkisiyle kırılganlaşmaz.

Taşıma gücü, eğrilme ve bükülme direnci, ısı değişiklikleri ile boyut değiştirmemesi, ahşabı pencere üretimi için ideal malzeme yapıyor. Ahşap pencereler sınırsız şekil, doku ve renk olanağı da sunuyor. Ayrıca sıkıldığınızda rengini kolaylıkla değiştirme olanağınız bulunuyor. Ahşap doğramayı PVC gibi kesmek veya kanadı kasadan ayırmak da çok kolay değil. Aynı zamanda ahşap hata kabul eder. Ufak tefek boyut hataları montaj sırasında sıradan bir marangoz tarafından bile düzeltilebilir.

Kapı sorunları ve çözümlerine dair her şey!

Oda kapılarındaki sorunlar ve çözümleri