Burcunuz deko-stiliniz konusunda ne diyor? İşte burçların dekorasyon stilleri

Son güncelleme:

Kendi parmak izlerinizi taşıyan dekorasyon stilinizi keşfetmek düşündüğünüz kadar zor değil. Doğum haritanız ya da burcunuz, yaşam alanlarınızı size en uygun şekilde dekore etmenize ve doğru dekorasyon stilinizi bulmanıza yardımcı oluyor.

KOÇ: MİNİMAL-ENDÜSTRİYEL

endüstriyel-stil

Yönetici gezegeni Mars olan koç burçları, savaş tanrısı Mars’ın tüm özelliklerini tam anlamıyla evlerine yansıtır. Dolayısıyla paslanmış yüzeyler, demir, metal, doğada görebileceğimiz kadar ham malzemeler yaşam alanlarının olmazsa olmazları arasındadır. Ancak planlı bir yaşam alanı ve düzen de hayatlarının önemli bir parçasıdır. Deneyimler koçlar için fazlasıyla önemli olduğundan, çoğu kez evde kendilerine oyun alanı bırakmayı severler. O yüzden az ve öz eşyalar, minimal seçenekler endüstriyel stillerini kusursuz hale getirmeye yardımcı olur.

BOĞA: RUSTİK-PROVANS

Boğa burcu dekorasyon stili

Madame Coco.

Bir toprak burcu olan boğaların olmazsa olmazı doğaya yakın olmaktır. Bu yüzden yaşam alanlarında doğanın tüm yansımalarını görmek isterler. Mat yüzeyli doğal taşlar seramikler, masif mobilyalar, Fransız provansında bir evdeymişçesine ortalığı saran taze lavanta kokuları, her dem yeşil bitkiler elementleriyle bütünlük içinde olmasına yardımcı olur. İşlevsellikten ödün vermeyen boğalar için evindeki eşyaların kullanışlı olması da önem taşır.

İKİZLER: MODERN KIR EVİ

İkizler burcu dekorasyon stili

Serin tutan pike, Taç.

Çift karakterlilikten asla ödün vermeyen ikizler burcunun, biliyoruz ki cumartesi akşamı bir ayağında terlik diğerinde stiletto vardır! Bu çift karakter özelliği evine de yansır. Genellikle iki farklı zevki birleştiren yaşam alanlarından hoşlanır.

Mesela eski ile yeniyi buluşturan modern kır evi stili tam ona göredir. Yazın başlangıcını simgeleyen bu burç, güneş sarısı, tropik iklimlere özgü form, malzeme ve renklerden hoşlanır. Bunun yanı sıra krom gibi parlak yüzeyli metaller, gösterişi seven yapılarını ortaya koymak için açık raflar olmazsa olmazları arasında sayılabilir.

Sofistike bir dekorasyon tarzı vardır. Konuklarını büyük ve şık sofralarda ağırlamayı sever, yaratıcı ve parlak fikirlerini sergilemekten hoşlanır. Her daim, herkesi şaşırtacak bir fikri mutlaka vardır. Dekorasyon, onun kendini ifade etmesinin ideal anahtarlarından biridir.

Çünkü yönetici gezegeni Hermes olan ikizler burcu, mesaj taşıyan yani iletişimci bir burçtur. Herkesi bir araya getiren, sosyal etkileşimi maksimum düzeye çıkaran ada üniteli bir mutfak, kocaman bir teras ya da uzun bir masaya ev sahipliği yapan yemek odası tam da onlara göredir.

YENGEÇ: COASTAL

O bir su burcu. Onu en iyi anlatan renkler ise yazın olmazsa olmaz tonları mavi, beyaz ve güneşin turuncu, sarı gibi sımsıcak tonları. Davetkarlık bir yengeç evininin vazgeçilmezidir. Evine ve ailesine gönülden bağlı olan yengeçler için evlerinin dekorasyonu önemlidir.

Vakitlerinin büyük çoğunluğunu evde geçirmekten hoşlanırlar. Halat, deniz kabuğu, çıpa gibi aksesuarlar da onların denize olan tutkusunu yaşam alanlarında anlatmalarına aracılık eder. Yengeç burcunu karakterize eden bir diğer önemli detay ise anılarıdır. Duvarlarda fotoğraflardan bir galeri, açık raf ünitelerinde sergileyebilecekleri kişisel aksesuarları, çocukluk anıları evde huzurlu bir atmosfer yakalamalarına yardımcı olur. Havuzlu evler ya da bahçelerinde kolaylıkla yapabilecekleri mini süs havuzları da kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Deniz manzaralı tablolar, okyanus temalı detaylar da şehirde yaşayan yengeçler için pratik dekorasyon yöntemleri olabilir.

ASLAN: DERİN EGZOTİK

Aslan burcu dekorasyon stili
Marshall.

Ormanın kralı olan aslanlar için yaşam alanlarında mini bir orman atmosferi hiç de fena olmaz. İri yapraklar, koyu yeşil, kırmızı, fuşya gibi çarpıcı iddialı tonlar, yanık turuncu ve amber renkleri Aslan burçlarının evinde onlar için dengeli bir atmosfer yaratabilir. Ayrıca hayvan temalı ya da hayvan motifleri içeren tekstiller de kullanabilirler.

Pek çok kişi bir aslan burcunun evine girdiğini şuradan anlayabilir: Adeta renklerin hücumuna uğramış ya da kendinizi çok gizemli bir yere girmiş gibi hissedersiniz. Derin tonların sarıp sarmaladığı bu evlerde sıcaklık hissi önemlidir. Konfor ön plandadır. Anahtar dekorasyon şifresini şömineler oluşturur.

BAŞAK: MODERN-MİNİMALİST

Başak burcu dekorasyon stili
Jab Anstoetz.

Pratik, mükemmelliyetçi ve titiz olan başak burçları için evrenin “düzen delisi” de denebilir. Bul-buluştur, karıştır-yakıştır gibi yöntemler hiç de ona göre değildir. Takım ruhu bir başak burcu için adeta olmazsa olmazlar arasındadır.

Seçici oldukları için evlerini dekore etmeden önce iyi düşünürler. Yalın çizgiler, birden fazla işlevi olan mobilyalar (örneğin depolama hazneli bir orta sehpa gibi) tam da ona göredir. Natürel tonlardan hoşlanırlar.

TERAZİ: ART-DEKO

Terazi burcu dekorasyon stili
Komar.de

Sofistike, İskandinav mobilyalar, zamansız klasikler olmazsa olmazları arasındadır. Güzellik, estetik adeta dekorasyonda anahtar kelimeleridir. Dengeli renk kullanımları evlerinde önemlidir. Huş, tik, kayın ağacı gibi açık renkli ahşaplar, zarif kıvrımlı metalik mobilyalar, altın ve roze aksesuarlar hayallerindeki mutlu evi yaratmaları konusunda onlara yardımcı olur.

Bir terazi evinin olmazsa olmaz parçası ise aynadır! Aynalı mobilyalar, irili ufaklı serpiştirilmiş dekoratif ya da boydan boya aynalar her terazi evinde vardır.

AKREP: SHABBY-CHIC

Akrep burcu dekorasyon stili
H&M Home.

Akrep burçları tahmin edilmesi zor ve gizemli kişiliklerdir. “Cool” olmak onların doğasında vardır. Dışarıdan bu kadar cool ve mesafeli görünen akreplerin içlerinde yani evlerinde bir o kadar sıcak ve davetkar bir ortam vardır. Ateş burcu kategorisindeki akreplerin bu ateşi söndürmelerine yardımcı olacak iki şifre renk ise, beyaz ve gridir.

Sakinleşmelerine yardımcı olur, kan basınçlarını düzenler. Ayrıca açık renk ahşaplar da ideal mobilyalarını seçmelerine yardımcı olur. Duygusal olarak harekete geçiren ince düşünülmüş detaylar, konforlu ve biraz da doğaçlama bir dekorasyon stili ideal evlerini kurgulamalarına yardımcı olur.

YAY: GLOBAL-BOHEM

bohem

Dikkat çekici, özgür ruhlu, bireysel… Yani tam bir bohem! Yıldızlar aleminin en göçebe ruhlu burcudur yay. Farklı kültürlere ait mobilyalar, Fas işi kilimler, Hint işi yastıklar, Afrikan desen tekstiller ve daha fazlası…

Her biri, bir yayın evinde büyük bir ahenkle bir araya gelebilir. Seyahat hayatlarının büyük bir parçasını oluşturur. Bu sebeple evlerini dekore ederken bu seyahatlerden fazlasıyla faydalanırlar.

OĞLAK: YENİ-GELENEKSEL

Oğlak burcu dekorasyon stili
Ikea.

Simetri, denge ve düzen bir oğlağın dekorasyon şifreleridir. Çünkü bir oğlak burcunun hayatında mantıklı olmayan hiçbir şeye yer yoktur. Bu sebeple dekorasyonda fonksiyonelliğe de bir o kadar önem verirler. Gelenek ile yakından bir bağları vardır. Kuralları önemserler.

Bu sebeple klasik tarzı da severler. Eski motifler, rafine bir zevki yansıtan parçalar tam da onlara göredir. Yeni şeyler denemekten kaçınmazlar. Gözleri pektir. Bu sebeple evlerinde şaşırtıcı detaylar görebilirsiniz. Mesela mutfak tezgahında aynadan bir alınlık kullanmak gibi…

KOVA: VINTAGE-EKLEKTİK

Kova burcu dekorasyon stili
Neta Maritime nevresim, Cottonbox.

Kuralları yıkmak mı? İşte bu tam da bir kovanın yapacağı şey. Dekorasyon kurallarını baştan yazabilecek kadar özgürlükçü bir ruhu vardır. Sıra dışı ve şaşırtan detaylar onların evlerinin olmazsa olmazlarıdır. İnovatif diyebileceğimiz çözümlerin nostaljik sürprizlerle buluştuğu yaşam alanları aslında oldukça ilgi çekicidir. Hobilerini anlatan köşeler, bir seyahat sırasında aldıkları antika objelerle dolu bir köşe, koleksiyonlar, bir tarafta da modern ve teknolojik ürünler… Hepsini aynı mekan içinde ustalıkla sergilemeyi başarırlar.

BALIK: DİNGİN-KIR EVİ

kır evi koltuğu

Duygusal, hayalperest ve barışçıl balıkların evleri de ruh hallerinin hoş bir yansıması gibidir. Pudra tonların yer aldığı yaşam alanları okyanus ve deniz yaşamını anlatan detaylarla dolup taşabilir. Balıklar da su grubu burçlar olduğu için mavinin her tonunu severek kullanırlar. Suluboya desenler, natürel dokulu tekstil ve halılar, bembeyaz ketenler, beyaz işler dekorasyon stillerini zenginleştirmelerine yardımcı olur.

Burç renkleri ve anlamları

Burçlara göre çocuk odası dekorasyonu