Bohem dekorasyon: İkinci el eşyalarla bohem bir salon

Son güncelleme:

Bohem salon dekorasyonu için neler yapılabilir? Alper Murat Yalçın’ın tercihleri bohem salon planlayanlar için örnek niteliğinde. Evim Dergisi arşivinden…

İskandinav ve bohem tarzını bir araya getiren bol bitkili bu salon, sahibinin elinden çıkan çok sayıdaki kendin yap projesiyle keyifli bir yaşama alanına dönüşmüş.

2+1 EV DEKORASYONU

Üsküdar’da 2+1 planlı, 90 metrekarelik çatı katının salonu, ev sahibi Alper Murat Yalçın tarafından, ikinci el eşyalar ve yapılan değişikliklerle farkı bir görünüme kavuşturulmuş.

Bitkilerin bolca yer aldığı salon, tüm gün güneşi içeriye davet ederek onlara harika bir şekilde ev sahipliği yapıyor.

Ev sahibi de “bu evi tercih etmemdeki en önemli sebep bitkilerimin güneşten % 100 fayda sağlamasıydı” diyerek hikayesini anlatmaya başlıyor.

SALONA RENK VERDİ

Alper Bey bu eve 2016 yılında taşınmış. Eve ilk geldiğinde salon çok standart renkleri barındırıyormuş. O da bu alana renk katmak istemiş ve en sevdiği mevsim olan sonbaharın renklerini evin salonuna taşımaya karar vermiş.

İlk olarak duvarlardan işe başlamış. Bir duvarı tamamen monstera yaprağı deseniyle boyamış. Başka bir duvarda ise eskitme taş görünümü yakalamak istemiş. Bunun için de köpükleri kullanmış:

Aslında ben oldum olası country tarzını severim, ama son zamanlarda bohem ve İskandinav karışımı bir stile büründü evim. Doğal taşlar, odunlar, şömine beni çok mutlu ediyor.”

BOHEM DEKORASYON İÇİN YENİ NESİL KAHVE DÜKKANLARINDAN ESİNLENDİ

Evin dekorasyonu sırasında onu en çok etkileyen şeyse, gittiği yeni nesil kahve dükkanları olmuş. Onların o yaşayan havasını evinin salonuna da yansıtmak istemiş. Böylece davetkar, sıcacık, rahat ve huzurlu bir yaşam alanına sahip olmuş.

Evinin dekorasyonunu yaparken en büyük yardımcısı ise o dönemki ev arkadaşı Uğur Beymiş: “Her zaman yanımda oldu, benim şımarık isteklerime ve kaprislerime asla itiraz etmedi.”

EŞYALARIN ÇOĞU ANTİKA PAZARINDAN

Salondaki eşyaların bir çoğu Üsküdar’daki Antika Pazarı’ndan satın alınmış ve hemen hemen hiç marka bir ürün yok. Kendi yaptığı şömine ve kırmızı berjerin ise yeri ayrı ev sahibinin gönlünde.

Bohem bir salon oluşturan Yalçın, evdeki masa ve sehpanın yapım ve eskitmelerini de kendisi yaptı. Hikayesi ve yaşanmışlığı olan eşyaları seven Alper Bey eski eşyaları yenileyerek onlara ikinci bir hayat veriyor ve bundan da çok büyük keyif alıyor.

Şöminenin arkasındaki duvar monstera yaprağı deseni verilerek boyanmış.

Salondaki eşyaların çoğu ikinci el eşya satan eskicilerden ya da antikacılardan alınmış. Ev sahibinin çok sevdiği kırmızı ekose berjer ve yanındaki sehpa da bu eşyaların arasında. Hepsinin bir yaşanmışlığı, hikayesi var.

Salonun bir köşesinde yemek alanı oluşturulmuş. Masayı da ev sahibi yapmış ve eskitme uygulamış. Köpüklerle eskitme taş görünümü yakalanan duvara asılan rafları da bitkiler süslemiş. Eskicilerden alınan eşyalar da burada sergilenmiş.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU

UFAK DEĞİŞİKLİKLERLE SALONUN HAVASINI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

Daha fazla dekorasyon önerisi arıyorsanız “Dekorasyon” sayfamız tam size göre. Eviniz için modern ya da tarz odalar, dekorasyon fikirleri ve dahası Evim’de…